Projekt parku miejskiego w Starachowicach autorstwa krakowskiego biura eM4 otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Jury przewodniczył słynny japoński architekt Toyo Ito, laureat nagrody Pritzkera.
Bugatti, producent luksusowych samochodów sportowych, przedstawił projekt apartamentowca sygnowanego przez tę markę. Obiekt o nazwie Bugatti Residences będzie 42-piętrowym wieżowcem i stanie w Dubaju.
Kontrowersyjny berliński budynek miał zostać zrównany z ziemią. Podjęło jednak decyzję, że ocaleje. Został wpisany na listę zabytków miasta, teraz czas na na renowację.
„Dune”, czyli „Wydma” — tak brzmi nazwa najpiękniejszego domu w Europie. Projekt warszawskiego biura Mobius Architekci otrzymał prestiżową nagrodę nazywaną „architektonicznym Oscarem”.
Szef renomowanego biura Zaha Hadid Architects przyznał, że większość projektów w tej pracowni od pewnego czasu powstaje w oparciu o pracę sztucznej inteligencji – informuje serwis Dezeen. „Dopuszczam to” – powiedział Patrik Schumacher, szef firmy.
Hotel „Cracovia” to jeden z czołowych przykładów polskiego powojennego modernizmu. Obiekt w centrum Krakowa od lat stoi pusty, a przez długi czas jego przyszłość była niepewna. Te obawy to już przeszłość. Ruszył konkurs na projekt jego renowacji.
Leonardo da Vinci kojarzy się przede wszystkim z Florencją, Mediolanem czy francuskim Clos Lucé, ale słynny Włoch związany był także z Bolonią. Na sprzedaż wystawiony został apartament, w którym mieszkał Leonardo mieszkał przed wyjazdem do Francji.
Kengo Kuma, japoński architekt, projektant stadionu olimpijskiego w Tokio, jeden z najważniejszych współczesnych projektantów, uważa, że na świecie powstaje zbyt wiele budynków. Jego zdaniem to ma negatywny wpływ na środowisko.
Laureatem tegorocznej Nagrody Pritzkera został David Chipperfield, jeden z najwybitniejszych brytyjskich architektów. To właśnie dzięki jego projektowi plac św. Marka w Wenecji zyskał nowe oblicze.
Niebawem portugalskie Porto może zyskać kolejną oryginalną budowlę. Architekci ze znanego szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron zaproponowali most o niezwykle futurystycznym kształcie.
Supernowoczesna dzielnica stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, mająca być „największym śródmieściem na świecie” – tak Saudyjczycy widzą przyszłość miast. Centrum dzielnicy zajmie gigantyczny sześcian prawie dwukrotnie wyższy niż Pałac Kultury i Nauki.
Szkoła w irańskiej wiosce zdobyła tytuł budynku roku według cenionego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. Na projekt budynku w Seyyed-Bar zagłosowali czytelnicy z całego świata.
Zamek w Łapalicach nieopodal Gdańska może zostać dokończony – taką decyzję podjęły miejscowe władze. Słynna samowola budowlana dostała zielone światło. Jaką wizję wnętrz zamku miał jego właściciel?
W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstał międzywyznaniowy kompleks religijny. W ramach inicjatywy o nazwie „Dom Rodziny Abrahamowej” w jednym miejscu wybudowano kościół, meczet oraz synagogę.
Znamy wynik konkursu na projekt pawilonu polskiego, który stanie na Expo 2025 w Osace. To pięć odważnych wizji tego, jak zaprezentować Polskę podczas kolejnej wystawy światowej. Który z projektów zwycięży ostatecznie?
Znamy wyniki konkursu na budynek roku cenionego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. W kategorii „architektura sakralna” zwyciężył kościół w chińskim mieście Qingdao.
Budowa Neom, gigantycznego i zaawansowanego technicznie megalopolis,kluczowego projektu urbanistycznego Arabii Saudyjskiej, idzie świetnie. Projekt, który pochłonąć ma około 500 miliardów dolarów, jest już gotowy w 20 procentach.