Amsterdam: w tym apartamentowcu, oprócz ludzi, zamieszkają też dzikie zwierzęta

Amsterdam zyska niebawem budynek, w którym, oprócz mieszkań dla ludzi, powstaną też miejsca, w których będą mogły zamieszkać dzikie zwierzęta. To pionierski przykład eko-inkluzywności w architekturze.

Najlepszy obiekt sakralny na świecie: nagroda dla palatium w Poznaniu

„Duch Palatium” instalacja otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, otrzymała nagrodę CODAwards 2022 w kategorii „obiekt sakralny”. To jedyny obiekt z Polski wyróżniony w tym prestiżowym konkursie.

Całe miasto w jednym budynku. Niezwykły projekt słynnego duńskiego architekta

Jeżeli powstanie, trudno będzie znaleźć studenta, który nie będzie chciał tu mieszkać. W Danii powstał projekt gigantycznego kampusu z widokiem na morze i park. To projekt studia architektonicznego duńskiego projektanta Bjarke Ingelsa.

Sukces polskich architektów. Dwa projekty docenione w prestiżowym konkursie

Iconic Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie, wyróżniający innowacyjne i wizjonerskie projekty. Znamy już grono zwycięzców – wśród nich znalazły się dwie pracownie z Polski.

Manhattan nad Nilem. Egipt chce stworzyć wyspę drapaczy chmur

Władze Egiptu planują wznieść nowoczesne centrum biznesowe nad Nilem, które porównują do nowojorskiego Manhattanu. Kontrowersyjna inwestycja ma wesprzeć rozwój ekonomiczny kraju.

Burzą słynny tokijski wieżowiec, ale architekt sprzedaje prawa do jego odbudowy

Kapsułowy wieżowiec Nakagin Capsule Tower był jedną z architektonicznych ikon stolicy Japonii. Trwa demontaż budynku, ale biuro architektoniczne sprzedaje prawo do jego odbudowy – w dowolnym miejscu na świecie lub w rzeczywistości wirtualnej.

Perła architektury z ważnym przesłaniem: oto duńskie muzeum poświęcone uchodźcom

Przygotowanie projektu muzeum w duńskim Oksbøl poświęconego problemowi uchodźców powierzono architektom ze słynnej pracowni Bjarke Ingels Group. Kiedy obiekt powstawał, nikt nie zdawał sobie sprawy, jak aktualne w 2022 roku stanie się Flugt Museum.

Sukces polskich architektów. Dwa budynki z Polski w finale prestiżowego konkursu

Polscy Architekci znów walczą o renomowaną nagrodę. Biura Kuryłowicz & Associates i BXB Studio dostały się na krótką listę konkursu World Architecture Festival Awards 2022.

Niezwykły dom projektu polskiego architekta pojawi się w nowym filmie Netflixa

Adam Spychała, polski architekt, zaprojektował budynek, który „zagrał” w „Pajęczej głowie”, nowym filmie Netflixa. Brutalistyczna willa zachwyciła ludzi na całym świecie.

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ,,Projekt Łazienki”

Dobiegł końca konkurs ,,Projekt Łazienki 2022” stworzony z myślą o studentach i architektach. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie pawilonu dla Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie, w którym miałaby znaleźć się toaleta publiczna.

Muzeum Narodowe w Warszawie się rozbudowuje. Obok stanie nowoczesny pawilon

Muzeum Narodowe w Warszawie powiększy się niebawem o nowoczesny pawilon. To projekt wrocławskiej pracowni P2PA. Jaka będzie funkcja nowego pawilonu muzeum?

Jednostka marsylska ma 70 lat. Najsłynniejszy blok świata przeżywa drugą młodość

Słynna „maszyna do mieszkania”, zbudowana w Marsylii, obchodzi w 2022 roku 70-lecie. Budynek, projektu Le Corbusiera, zmienił myślenie o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. W jego projektowaniu brał też udział polski architekt.

Muzeum Józefa Piłsudskiego z prestiżową nagrodą. To projekt polskich architektów

Wystawę „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie IF Design Award. To projekt znanego polskiego studia architektonicznego WXCA, które zaprojektowało też pawilon polski na Expo 2020 w Dubaju.

„Oscary designu” dla polskich architektów. 2 domy z Polski z prestiżową nagrodą

Studio DXB Bogusława Barnasia zdobyło nagrodę dla dwóch projektów domów: Małopolskiej Chaty Podcieniowej i Polskiej Zagrody. Wyróżnienia przyznano w konkursie A'Design Award and Competition. To jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych

Budujmy domy z lawy, a nie z cegieł – proponuje projektantka z Islandii

Islandzka architektka, Arnhildur Palmadottir, opracowała innowacyjny system pozyskiwania budulca dla domów i miast. Surowiec dostarczą aktywne wulkany.

Kto odbuduje Ukrainę? Ukraińscy architekci studzą zapał słynnego designera

Norman Foster, słynny brytyjski architekt, przedstawił swoją wizję odbudowy Charkowa ze zniszczeń wojennych. Propozycja wzbudziła kontrowersje w Ukrainie. Znany ukraiński architekt twierdzi: trwa wojna, jest za wcześnie na snucie planów.

Przełomowy projekt: Włosi chcą przywrócić do życia setki wyludnionych wiosek

Włochy od lat mierzą się ze zjawiskiem wyludniających się wsi i miasteczek. Widok opustoszałych domów czy całych kwartałów nie budzi w tym kraju wielkiego zdziwienia. Włoski rząd chce podjąć próbę zatrzymania tego zjawiska.

Paweł Jaskanis: „Nie chcemy być modni - chcemy być mądrzy”

Historią trzeba grać umiejętnie. Wszystko, co się dzieje w muzeum, wymaga rozwagi, wiedzy i dyskusji – mówi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, juror reprezentujący instytucję - inwestora w 24. edycji konkursu KOŁO.