Nie cichnie spór o rzymską willę Casino dell’Aurora, uznawana za najdroższą willę na świecie. Spadkobiercy jej zmarłego właściciela walczą między sobą, próbując jednocześnie sprzedać posiadłość. Na razie – bezskutecznie.
Pod budynkiem – zielona grota z rozświetlonym szklanym „okiem”. Na dachu – łąka i taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Krakowa. Dom z Grotą projektu pracowni BXB Studio będzie jedną z najbardziej niecodziennych rezydencji w Polsce.
Villa Reden w Chorzowie to ostatnio jeden z najczęściej nagradzanych polskich apartamentowców. Budynek właśnie zgarnął złoty medal w prestiżowym konkursie w USA. Na czym polega siła Villi Reden? Nie wygląda jak 99 procent polskich apartamentowców.
Dworzec kolejowy Canfranc w hiszpańskich Pirenejach przez lata stał opuszczony. W tym roku ruszy tam luksusowy hotel. Gruntowny remont secesyjnego obiektu, nazywanego „Titanikiem w górach” przez miłośników urbexu, dobiega końca. Kiedy otwarcie?
Kuala Lumpur, stolica Malezji, zyskała wieżowiec, który będzie numerem 2 na liście najwyższych budynków świata. Jak długo utrzyma się na podium? Nie wiadomo, bo w planach są budynki jeszcze wyższe. Moda na superwysokie wieżowce trwa w najlepsze.
Arata Isozaki, słynny japoński architekt, zmarł 29 grudnia 2022 roku w wieku 91 lat. Był jednym z najważniejszych powojennych japońskich architektów. W 2019 roku wyróżniono go nagrodą Pritzkera, nazywaną architektonicznym odpowiednikiem Oscarów.
Zaprojektowana przez jego pracownię Villa Reden, kameralny apartamentowiec w Chorzowie, zdobyła w tym roku 20 wyróżnień. „Nie staraliśmy się stworzyć dzieła sztuki” – mówi Maciej Franta, jeden z najważniejszych młodych polskich architektów.
Rok 2022 obfitował w sukcesy wielu polskich architektów. Grudzień należy do Macieja Franty. Katowickie biuro architektoniczne Franta Group kończy ten rok z prestiżowymi wyróżnieniami.
Aż dwie restauracje z Warszawy znalazły się w podsumowaniu najpiękniejszych na świecie lokali tego typu przygotowanym przez „Dezeen”, wpływowy serwis poświęcony architekturze. Które restauracje zostały wyróżnione?
Pracownia architektoniczna BXB Studio Bogusława Barnasia zdobyła kolejną prestiżową nagrodę w tym roku. Tym razem uhonorowano najnowszy projekt studia – Krakowską Kamienicę pod Wawelem, która ma stać się eleganckim hotelem w sercu Krakowa.
Fabryka ukryta pod ziemią, a nad nią – pola Lubelszczyzny. Warszawska pracownia architektoniczna Unism stworzyła niezwykły projekt futurystycznej fabryki dla firmy EcoPet, zajmującej się produkcją ekologicznych opakowań.
W historycznym centrum Lwowa powstanie hotel zaprojektowany przez architektów z cenionej polskiej pracowni Kuryłowicz & Associates, która będzie współtworzyć kompleks Centralnego Portu Komunikacyjnego razem ze słynną pracownią Foster + Partners.
W mazowieckiej wsi Tarnów nad Wisłą od 11 lat stoi skromna, drewniana kaplica. Obiekt właśnie trafił na listę zabytków województwa mazowieckiego. To najmłodszy zabytek w Polsce. Jego historia jest niezwykła.
Znajdujący się w Sydney wieżowiec Quay Quarter Tower uznano za najlepszy budynek na świecie podczas World Architecture Festival. Co go wyróżnia? Powstał z upcyklingu: wieżowiec całkowicie przebudowano, zachowując większość oryginalnej konstrukcji.
Polska pracownia architektoniczna BXB Studio zdobyła kolejne cenne wyróżnienie. Tym razem budynek jednorodzinny o nazwie Dom Polski, zaprojektowany przez to biuro, wyróżniono w prestiżowym włoskim konkursie The Plan Award.
Kompleks budynków Parlamentu Europejskiego w Brukseli przejdzie metamorfozę. Zamiast rozbiórki jednego z nich, zdecydowano się na przebudowę, która ma unowocześnić obiekt i sprawić, by stał się bardziej dostępny dla obywateli UE.
Niebawem Dubaj będzie mógł poszczycić się kolejnym rekordowym budynkiem. W mieście ma powstać blisko 500-metrowy apartamentowiec Burj Binghatti Jacob & Co Residences, owoc współpracy dubajskiego dewelopera ze szwajcarskim producentem zegarków.
Muzeum Guggenheima w Bilbao świętuje swoje 25-lecie. Ćwierćwiecze nie wystarczyło, by opadły emocje wokół niezwykłej bryły budynku projektu Franka H. Gehry’ego. Jedna z najważniejszych instytucji kultury w Europie wciąż budzi kontrowersje.