Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat

We wsi Tarnów rozpoczęła się rozbiórka kaplicy Votum Aleksa, która od 2022 roku była najmłodszym zabytkiem w Polsce – informuje „Wyborcza”. Minimalistyczny obiekt, ceniony przez wielu architektów, nominowany był w przeszłości do jednej z najbardziej prestiżowych nagród branżowych w Europie.

Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”

Zamek Łapalice – nazywany przez wielu „polskim Hogwartem” – od lat stoi opuszczony i niedokończony. Wzbudza jednak zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zamek został właśnie doceniony przez jeden z najbardziej prestiżowych magazyn poświęconych architekturze.

Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia

Znany łódzki architekt Marcin Tomaszewski, przedstawił swój nowy projekt. To Phantenom Casa, rezydencja zaprojektowana w zgodzie z antyczną zasadą złotego podziału.

Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?

Zabytkowy budynek Narodowego Banku Polskiego, znajdujący się przy ul. Powstańców Warszawy w stolicy, przejdzie metamorfozę. Gmach banku poddany zostanie modernizacji.

Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna

W Tuluzie ruszy budowa ultranowoczesnego dworca, który ma być komunikacyjnym hubem dla tej części kraju. Obiekt zaprojektuje jedna z najbardziej uznanych europejskich pracowni architektonicznych, a głównym budulcem znacznej części konstrukcji ma być drewno.

Słynny opuszczony hotel w Krakowie ożyje. Wraca restauracja na dachu

Hotel Forum w Krakowie, jeden z najbardziej znanych modernistycznych obiektów w stolicy Małopolski, został zamknięty ponad 20 lat temu. Wkrótce może jednak ożyć jeden z symboli dawnego hotelu – restauracja na dachu z panoramą miasta.

Nowy projekt twórców CPK: futurystyczne ekomiasto. Pomysłodawcą jest Idris Elba

Biuro Foster + Partners, które przygotowało projekt lotniska CPK, szykuje kolejny megaprojekt. Tym razem chodzi o miasto przyszłości, które ma powstać na afrykańskiej wyspie. Współautorem projektu jest znany aktor, Idris Elba, przymierzany wielokrotnie do roli Jamesa Bonda.

Był symbolem „Mordoru” w Warszawie. Słynny biurowiec zostanie wyburzony

Z „Mordoru”, dzielnicy biurowej na warszawskim Służewcu, zniknie jeden z najbardziej charakterystycznych biurowców. Wybudowany na początku lat 90. obiekt, niegdyś powiew luksusu i nowoczesności, ma nowego właściciela, który chce go wyburzyć.

Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?

Słynna brytyjska pracownia architektoniczna Foster + Partners, która odpowiada za część koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), pracuje nad projektem dwukilometrowego drapacza chmur, który miałby stanąć w Arabii Saudyjskiej – donoszą brytyjskie media branżowe.

Mistrz obiektów użyteczności publicznej. Oto laureat „architektonicznego Nobla”

Tegoroczna Nagroda Pritzkera powędrowała do Rikena Yamamoto, japońskiego architekta. „Dla niego budynek pełni funkcje publiczne nawet jeżeli jest to dom prywatny” – podkreślili jurorzy w laudacji.

Europejska stolica finansów chce zmienić wygląd. W planach 50 nowych wieżowców

W Europie wieżowce nie są mile widzianymi obiektami, gdyż często kłócą się z historyczną zabudową i charakterem miast. Są jednak metropolie, które stawiają na tego typu budynki. Władze jednego z nich postanowiły chyba wygrać rywalizację w Europie w kategorii liczby nowych wieżowców.

„Szpiegowo” jak oaza zieleni: Nowy pomysł na dawny rosyjski blok w Warszawie

Polska pracownia architektoniczna MJZ stworzyła projekt, który pokazuje, jak mogłoby wyglądać warszawskie „Szpiegowo” – słynny kompleks budynków w stolicy, który przez wiele lat zajmowali radzieccy, a potem rosyjscy dyplomaci.

Metamorfoza opuszczonego dworca. Obiekt zmienił się w futurystyczne muzeum

Opuszczony dworzec w chińskim mieście Yancheng, w pobliżu którego znajduje się największy rezerwat przyrody nadmorskich terenów podmokłych w Chinach, popadał w ruinę, ale udało się go ocalić. Postało tam futurystyczne muzeum, a wnętrza budynku w niczym nie przypominają dawnej stacji kolejowej.

Trzonolinowiec: jest decyzja nadzoru budowlanego. „Wykwaterowanie mieszkańców”

Mieszkańcy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić – zadecydował nadzór budowlany, wydając decyzję o zakazie użytkowania budynku przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Zarządca budynku ma półtora roku na wzmocnienie konstrukcji obiektu.

Księgarnia w Ukrainie najpiękniejsza na świecie. Triumf w prestiżowym konkursie

Księgarnia „Readellion” z Kijowa wygrała prestiżowy konkurs Building of the Year 2024 w kategorii najlepiej zaprojektowanego wnętrza. Autorami projektu są architekci z kijowskiego biura Prototype.

Projekt Polaków w finale najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie

KWK Promes, pracownia architektoniczna z Katowic prowadzona przez Roberta Koniecznego, znalazła się w finale Mies van der Rohe Award, najważniejszej i najbardziej prestiżowej architektonicznej nagrody w Europie. KWK Promes został wyróżniony za projekt siedziby galerii Plato w czeskiej Ostrawie.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Poznań zyska unikatowy obiekt

W sąsiedztwie poznańskiego Wzgórza Świętego Wojciecha powstanie jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Realizacja upamiętnieni zwycięskie powstanie, ale miasto zyska w ten sposób także nową przestrzeń publiczną.

„Mój dom jest piękny”. Czołowy polski architekt prezentuje swój loft na Śląsku

W Bytomiu, w bliskim sąsiedztwie kopalni, powstał Bolko Loft, rodzinny dom Przemo Łukasika. Jeden z najbardziej znanych polskich architektów zaadaptował industrialną przestrzeń na mieszkanie dla swojej rodziny.