„Wioska Alzheimera” nagrodzona. Zaprojektowano ją z myślą o seniorach

„Wioska Alzheimera”, dzielnica we francuskim mieście Dax stworzona z myślą o seniorach i osobach cierpiących na demencję czy chorobę Alzheimera, zdobyła nagrodę architektoniczną w prestiżowym konkursie serwisu Dezeen.

Dom spod Krakowa walczy o tytuł najpiękniejszego na świecie. Ma w środku grotę

Projekt Domu z Grotą projektu biura BXB Studio powalczy o tytuł najlepszego na świecie. Trafił do finału Światowego Festiwalu Architektury jako jeden z zaledwie kilkunastu projektów z całego świata.

Hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Sukces polskich architektów

Kraków niebawem będzie mógł się poszczycić kolejnym wyjątkowym obiektem. Projekt polskiego biura BXB Studio o nazwie Krakowska Kamienica zdobył kolejne wyróżnienie. Tym razem projekt butikowego hotelu pod Wawelem zwyciężył w prestiżowym konkursie The Plan Award.

Metamorfoza słynnej ruiny w Berlinie. Pamiątka po II wojnie światowej odżyje

Zniczczony w czasie II wojny światowej kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie przejdzie metamorfozę. Po renowacji będzie można wspiąć się na szczyt wieży budowli, której celowo nie odnowiono po wojnie.

Polscy architekci z najważniejszą czeską nagrodą. Metamorfoza dawnej rzeźni

KWK Promes, biuro architektoniczne Roberta Koniecznego, zdobyło nagrodę w konkursie Grand Prix Architektů. Nagrodzono galerię sztuki współczesnej Plato w zrewitalizowanym budynku rzeźni w Ostrawie.

To będzie najbardziej nietypowe lotnisko w tej części Europy. Wizjonerski pomysł

Lotnisko im. Václava Havla w Pradze powiększy się o trzy nowe budynki. Ich fasady pokryją ekrany z dynamicznymi zdjęciami satelitarnymi czeskich krajobrazów. To dzieło słynnej holenderskiej pracowni MVRDV znanej z odważnych, wizjonerskich realizacji w całej Europie.

Metamorfoza symbolu komunizmu w stolicy Albanii. „Piramida” Enwera Hodży odżyła

Betonowa „Piramida” w Tiranie, symbol komunistycznych rządów w tym kraju, zyskała nowe życie. Z muzeum Envera Hodży, komunistycznego dyktatora, stała się nowoczesnym centrum kultury. Nowy projekt „Piramidy” to dzieło znanego holenderskiego studia MVRDV.

To będzie najwyższy na świecie budynek z drewna. Dorówna warszawskim wieżowcom

W australijskim mieście Perth ruszyła budowa wieżowca o konstrukcji drewnianej. Będzie to najwyższy na świecie budynek z drewna. Wysokością dorówna on biurowcom z biznesowego centrum Warszawy.

Niespełnione marzenie Hitlera. Metamorfoza opuszczonego „Kolosa nad Bałtykiem”

Bywa nazywany „Kolosem nad Bałtykiem”. Prora to gigantyczny ośrodek wypoczynkowy na niemieckiej wyspie Rugia. Długi na 4,5 km obiekt wybudowano w czasach III Rzeszy, by gościł niemieckie rodziny odpoczywające nad Bałtykiem. Olbrzymi obiekt, po latach zaniedbania, znów pełni pierwotną funkcję.

W Warszawie rusza jedno z największych muzeów w Europie. Cytadela ożyje

28 września na Cytadeli Warszawskiej ruszy Muzeum Historii Polski – jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów muzealnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Metamorfoza opuszczonych bunkrów w Czechach. To mają być domy przyszłości

Bunkry, powstałe w okresie międzywojennym, miały chronić Czechosłowację, ale nigdy nie zostały wykorzystane. Później przez ponad 70 lat stały opuszczone. Czescy i szwedzcy architekci zaproponowali przekształcenie ich w luksusowe wille.

Na południu Polski wyrośnie willa jak z filmów SF. Wygląda jak baza na Marsie

W otoczeniu lasu południa Polski powstanie „SpaceStation” – futurystyczna, luksusowa posiadłość. To nowy projekt znanej polskiej pracowni architektonicznej Mobius Architekci.

Dzieło polskiego architekta obsypane nagrodami. „Świat z papierowych elementów”

Animacja zatytułowana „ArchiPaper” zdobyła nagrodę na prestiżowym międzynarodowym konkursie magazynu Architizer. Jej autorem jest architekt, filmowiec i muzyk Rafał Barnaś.

Zamek w Łapalicach może zostać dokończony. Jak miały wyglądać jego wnętrza?

Zamek w Łapalicach nieopodal Gdańska może zostać dokończony – taką decyzję podjęły miejscowe władze. Słynna samowola budowlana dostała zielone światło. Jaką wizję wnętrz zamku miał jego właściciel?

„Miasto idealne” powstanie w Kalifornii? Miliarderzy wykupują grunty

Grupa miliarderów z Doliny Krzemowej firma kupiła w pobliżu San Francisco działki za łączną kwotę ponad blisko miliarda dolarów – podaje „New York Times”. Według mediów z USA na tych terenach ma powstać „inteligentne” miasto przyszłości.

To będzie najpiękniejsza szkoła podstawowa w Polsce. Powstanie obok klasztoru

Campus Bemke, taką nazwę będzie nosił kompleks edukacyjny, który powstanie obok stuletniego klasztoru pallotynów w Kleczy Dolnej w Małopolsce. Projekt szkoły podstawowej to dzieło Medusa Group, jednej z najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych.

Budynek nad Bałtykiem wśród najpiękniejszych na świecie. „Unosi się w powietrzu”

Projekt budynku, który ma stanąć na bałtyckiej plaży nieopodal Gdańska został wyróżniony w konkursie architektonicznym International Architecture Awards. Obiekt, który na mieścić kameralną restaurację, to dzieło niemieckiego biura architektonicznego Kuczia Architect.

Międzynarodowy sukces polskich architektów. Rywalizowali ze światową czołówką

Polskie biuro architektoniczne Unism zdobyło wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt centrum kultury w estońskim mieście Tartu. W konkursie brały udział pracownie z całego świata, w tym słynne brytyjskie studio Zaha Hadid Architects.