Wszędzie na piechotę. Sztokholm chce stać się „miastem minutowym”

Władze Sztokholmu chcą, by mieszkańcy stolicy Szwecji do najbardziej potrzebnych usług mogli dotrzeć w minutę, do tego pieszo. W przyszłości tak może wyglądać większość nowoczesnych miast na świecie. Na czym polega idea „miasta minutowego”?

Ewa Kuryłowicz laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021

Tę najwyższą prestiżową architektoniczną nagrodę przyznaje co roku Stowarzyszenie Architektów Polskich za całokształt twórczości.

Miasta przyszłości będą drewniane. W Szwecji z drewna budują nawet wieżowce

W Szwecji powstaje projekt, które może być przykładem tego, jak wyglądać będą miasta przyszłości. Skelleftea, leżące na północy Szwecji, to próba pokazania, że inna, bardziej ekologiczna rzeczywistość miejska, jest możliwa.

Mobilny ołtarz na barce. Innowacyjny projekt pływającego kościoła nagrodzony

Projekt mobilnego kościoła na barce, stworzony przez brytyjskie studio Denizen Works, został wyróżniony przez ceniony serwis internetowy poświęcony designowi.

10 rzeczy, które trzeba zobaczyć na Expo 2020 w Dubaju

Tegoroczne Expo w Dubaju to blisko 200 pawilonów. Na odwiedzenie wszystkich nikomu nie starczy czasu. W takim razie co zobaczyć, czego nie wolno przegapić? Oto nasze propozycje – najciekawsze pawilony na Expo Dubai 2020.

Książę Karol zakłada ekologiczne „miasto przyszłości” na swoich włościach

Na południowo-wschodnich rubieżach miejscowości Faversham w hrabstwie Kent powstanie nowe, miasto, łączące tradycyjną architekturę z najnowszymi zrównoważonymi technologiami. Książę Karol chce stworzyć wzorcowe ekomiasteczko.

„Squid Game”: ten słynny budynek w Hiszpanii zainspirował twórców serialu

Tłem dla przygód uczestników serialu „Squid Game” jest kolorowa sceneria, przypominająca plac zabaw czy park rozrywki. Inspiracją dla scenografów był budynek, który istnieje naprawdę.

W Wilnie powstanie najpiękniejszy dworzec w naszej części Europy

Wilno zyska niebawem niezwykle nowoczesny dworzec kolejowy. Za projekt odpowiada słynne biuro architektoniczne Zahy Hadid. Nowy dworzec ma być wtopiony w zieleń, która znajdzie się także na dachu budynku.

Chińczycy wybierają najbrzydsze budynki. Tak źle buduje się tylko w tym kraju

Rusza kolejna edycja konkursu, w którym wyłaniane są najbrzydsze architektonicznie budynki w Chinach, kraju, w którym chaos przestrzenny i samowola projektantów stały się wręcz legendarne. Jakie budynki mają szansę zwyciężyć w tym roku?

Niedoceniany mistrz: oto Kengo Kuma, najbardziej wpływowy architekt na świecie

Magazyn „Time” uznał Kengo Kumę za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. To jedyny architekt, który trafił do tego prestiżowego zestawienia. Kim jest Kengo Kuma, projektant stadionu olimpijskiego w Tokio?

Złota era drapaczy chmur. Jak 11 września 2001 roku zmienił architekturę?

Atak na World Trade Center z 11 września 2001 roku był wstrząsem dla świata. Miał też zmienić architekturę – drapacze chmur stały się niebezpieczne, więc miały odejść do lamusa. Tymczasem stało się coś odwrotnego.

Cała z drewna: oto hala stworzona specjalnie na koncerty grupy ABBA

W Londynie powstanie tymczasowa hala, w której odbywać się będą wirtualne koncerty szwedzkiej grupy ABBA. Obiekt pomieści 3000 widzów, którzy obejrzą pierwsze od 40 lat występy Szwedów.

Ikona modernizmu do rozbiórki. Co dalej ze słynnym obiektem?

Nakagin Capsule Tower, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Tokio, zostanie rozebrany. Wieżowiec jest w opłakanym stanie.

Drewniany hotel w centrum Łodzi. To dzieło polskiego studia

Architekci z łódzkiej pracowni Makaa, twórcy projektu Hotelu Breath-In, chcą, by budynek był zarazem ekologiczny i nowoczesny. W osiągnięciu tego celu ma pomóc wykorzystanie drewna, materiału chwalonego za swoje właściwości przez architektów, ekologów i urbanistów.

Architektoniczny Nobel dla przeciwników wyburzania budynków

Tegoroczną nagrodę Pritzkera otrzymali Jean-Phillipe Vassal i Anne Lacaton, znani ze swoich projektów budownictwa socjalnego i swoistego „architektonicznego recyklingu”.

Ten wieżowiec powstanie na najdroższej działce na świecie

Wieżowiec, który zaprojektuje biuro architektoniczne Zahy Hadid, stanie na działce w Hongkongu. W 2017 roku sprzedano ją za równowartość ponad 11 miliardów złotych

Najpiękniejszy na świecie budynek z cegły jest w Katowicach

Brick Award to nagroda przyznawana co dwa lata budynkom z całego świata wykonanym z ceramiki budowlanej. W tym roku mamy w konkursie mocny polski akcent – główną nagrodę zdobył budynek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Oto szklany most nad rzeką w Chinach. Pod nim – przepaść

Najdłuższy szklany most na świecie zawisł nad rzeką w prowincji Guangdong na południu Chin. Przeprawa ma ponad pół kilometra długości, z tego powodu z miejsca trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa