Jednostka marsylska ma 70 lat. Najsłynniejszy blok świata przeżywa drugą młodość

Słynna „maszyna do mieszkania”, zbudowana w Marsylii, obchodzi w 2022 roku 70-lecie. Budynek, projektu Le Corbusiera, zmienił myślenie o nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. W jego projektowaniu brał też udział polski architekt.

Muzeum Józefa Piłsudskiego z prestiżową nagrodą. To projekt polskich architektów

Wystawę „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie IF Design Award. To projekt znanego polskiego studia architektonicznego WXCA, które zaprojektowało też pawilon polski na Expo 2020 w Dubaju.

„Oscary designu” dla polskich architektów. 2 domy z Polski z prestiżową nagrodą

Studio DXB Bogusława Barnasia zdobyło nagrodę dla dwóch projektów domów: Małopolskiej Chaty Podcieniowej i Polskiej Zagrody. Wyróżnienia przyznano w konkursie A'Design Award and Competition. To jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych

Budujmy domy z lawy, a nie z cegieł – proponuje projektantka z Islandii

Islandzka architektka, Arnhildur Palmadottir, opracowała innowacyjny system pozyskiwania budulca dla domów i miast. Surowiec dostarczą aktywne wulkany.

Kto odbuduje Ukrainę? Ukraińscy architekci studzą zapał słynnego designera

Norman Foster, słynny brytyjski architekt, przedstawił swoją wizję odbudowy Charkowa ze zniszczeń wojennych. Propozycja wzbudziła kontrowersje w Ukrainie. Znany ukraiński architekt twierdzi: trwa wojna, jest za wcześnie na snucie planów.

Przełomowy projekt: Włosi chcą przywrócić do życia setki wyludnionych wiosek

Włochy od lat mierzą się ze zjawiskiem wyludniających się wsi i miasteczek. Widok opustoszałych domów czy całych kwartałów nie budzi w tym kraju wielkiego zdziwienia. Włoski rząd chce podjąć próbę zatrzymania tego zjawiska.

Paweł Jaskanis: „Nie chcemy być modni - chcemy być mądrzy”

Historią trzeba grać umiejętnie. Wszystko, co się dzieje w muzeum, wymaga rozwagi, wiedzy i dyskusji – mówi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, juror reprezentujący instytucję - inwestora w 24. edycji konkursu KOŁO.

Stumetrowy wieżowiec z drewna. Szwajcarzy ustanowili nowy rekord świata

W Szwajcarii powstanie imponujących rozmiarów wieżowiec z drewna. Kiedy budowa zostanie ukończona, będzie to najwyższy budynek na świecie o szkielecie wykonanym z drewna.

Projektant słynnej „kosmicznej” siedziby firmy Apple pomoże odbudować Charków

Norman Foster, wybitny brytyjski architekt, zdobywca Pritzker Prize, nagrody nazywanej architektonicznym Noblem, ma na koncie wiele słynnych budynków. W obliczu wojny w Ukrainie zadeklarował pomoc w powojennej odbudowie Charkowa.

Komornik zajmuje rosyjskie „Szpiegowo”, najbardziej tajemnicze osiedle Warszawy

Komornik wkroczył dzisiaj na teren osiedla przy ulicy Sobieskiego 100 w Warszawie, by przejąć obiekt od lat zajmowany nielegalnie przez Rosjan. Czy to koniec historii najbardziej tajemniczego osiedla w stolicy? Przez lata budynek obrósł w legendy.

Tymczasowe, ale komfortowe: architekci z Kijowa stworzyli osiedle dla uchodźców

Z dnia na dzień rośnie liczba obywateli Ukrainy, którzy stracili swoje domy w wyniku inwazji wojsk rosyjskich. Z myślą o nich kijowska pracownia architektoniczna stworzyła projekt tymczasowego osiedla.

Wyburzenie zamiast remontu. Głośna brytyjska ikona brutalizmu wkrótce zniknie

Co zrobić z niszczejącym budynkiem z lat 60.? Zamiast go zrewitalizować, władze szkockiego Cumbernauld zdecydowały, aby na jego miejscu zbudować nowe centrum miasta.

Pierwsza w historii architektoniczna „nagroda Nobla” dla projektanta z Afryki

Tegoroczną nagrodę Pritzkera, nazywaną „architektonicznym Noblem” zdobył Diébédo Francis Kéré. To pierwszy architekt z Afryki wyróżniony tę nagrodę. Kim jest Diébédo Francis Kéré?

Słynne pracownie architektoniczne z całego świata rezygnują z projektów w Rosji

Znane biura architektoniczne z całego świata rezygnują z projektów prowadzonych w Rosji. Prace nad budynkami, które miały być ozdobą wielu rosyjskich miast, stanęły w miejscu. Co się z nimi stanie?

Młoda polska architektka z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

W konkursie „Architecture at Zero” wygrała propozycja przygotowana przez Dominikę Bednarek. Studentka Politechniki we Wrocławiu zaprojektowała superekologiczne osiedle w Kalifornii.

Najlepsza architektura w Europie: oto finaliści nagrody Miesa van der Rohe

Poznaliśmy tegorocznych finalistów prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe Award przyznawanej przez Unię Europejską. Do finału tym razem nie dostali się Polacy, ale nominowanych było rekordowo dużo projektów z Polski.

„Wygląda jak ser brie”: Gigantyczna piramida w sercu Paryża dzieli mieszkańców

Tour Triangle – tak nazywa się gigantyczny wieżowiec w kształcie piramidy, który ma stanąć w Paryżu. Mieszkańcy Paryża wyśmiewają jego kształt, porównując go do kawałka sera. Spór na temat wieżowca trwa od 15 lat. Co tak poróżniło paryżan?

Ukraina wkrótce będzie miała jedną z najpiękniejszych stacji metra w Europie

Nowe stacje metra w Dnieprze, metropolii na wschodzie Ukrainy, będą jednymi z najbardziej niezwykłych obiektów tego typu w Europie. To projekt słynnego brytyjskiego biura architektonicznego.