Park w Starachowicach jednym z najpiękniejszych na świecie. Nagroda dla Polaków

Projekt parku miejskiego w Starachowicach autorstwa krakowskiego biura eM4 otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Jury przewodniczył słynny japoński architekt Toyo Ito, laureat nagrody Pritzkera.

Bugatti wchodzi na rynek nieruchomości. Oto pierwszy apartamentowiec tej marki

Bugatti, producent luksusowych samochodów sportowych, przedstawił projekt apartamentowca sygnowanego przez tę markę. Obiekt o nazwie Bugatti Residences będzie 42-piętrowym wieżowcem i stanie w Dubaju.

Berliński „Myszobunkier” zabytkiem. Perła brutalizmu uratowana przed buldożerami

Kontrowersyjny berliński budynek miał zostać zrównany z ziemią. Podjęło jednak decyzję, że ocaleje. Został wpisany na listę zabytków miasta, teraz czas na na renowację.

Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków

„Dune”, czyli „Wydma” — tak brzmi nazwa najpiękniejszego domu w Europie. Projekt warszawskiego biura Mobius Architekci otrzymał prestiżową nagrodę nazywaną „architektonicznym Oscarem”.

Mikrokamienica w Krakowie najpiękniejszym domem w Polsce. Jest jak kameleon

Budynek projektu BXB Studio otrzymał prestiżową Nagrodę Roku SARP. Wbrew pozorom, „Mikrokamienica” wiele mówi o kreatywności swoich twórców.

Słynne studio architektoniczne przyznaje: u nas projektuje sztuczna inteligencja

Szef renomowanego biura Zaha Hadid Architects przyznał, że większość projektów w tej pracowni od pewnego czasu powstaje w oparciu o pracę sztucznej inteligencji – informuje serwis Dezeen. „Dopuszczam to” – powiedział Patrik Schumacher, szef firmy.

Słynny opuszczony hotel w Krakowie odżyje. Przemiana modernistycznej perły PRL-u

Hotel „Cracovia” to jeden z czołowych przykładów polskiego powojennego modernizmu. Obiekt w centrum Krakowa od lat stoi pusty, a przez długi czas jego przyszłość była niepewna. Te obawy to już przeszłość. Ruszył konkurs na projekt jego renowacji.

Ostatni włoski dom Leonarda da Vinci do kupienia. Sprzedaje znany piłkarz

Leonardo da Vinci kojarzy się przede wszystkim z Florencją, Mediolanem czy francuskim Clos Lucé, ale słynny Włoch związany był także z Bolonią. Na sprzedaż wystawiony został apartament, w którym mieszkał Leonardo mieszkał przed wyjazdem do Francji.

Najbardziej wpływowy architekt świata pyta: po co nam tyle budynków?

Kengo Kuma, japoński architekt, projektant stadionu olimpijskiego w Tokio, jeden z najważniejszych współczesnych projektantów, uważa, że na świecie powstaje zbyt wiele budynków. Jego zdaniem to ma negatywny wpływ na środowisko.

Architektoniczny Nobel dla projektanta, który odmienił plac św. Marka w Wenecji

Laureatem tegorocznej Nagrody Pritzkera został David Chipperfield, jeden z najwybitniejszych brytyjskich architektów. To właśnie dzięki jego projektowi plac św. Marka w Wenecji zyskał nowe oblicze.

To będzie most, jakiego Europa jeszcze nie widziała. Przetnie Porto jak brzytwa

Niebawem portugalskie Porto może zyskać kolejną oryginalną budowlę. Architekci ze znanego szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron zaproponowali most o niezwykle futurystycznym kształcie.

Odpowiedź Arabów na miasta 15-minutowe. Saudyjska wizja świata bez samochodów

Supernowoczesna dzielnica stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, mająca być „największym śródmieściem na świecie” – tak Saudyjczycy widzą przyszłość miast. Centrum dzielnicy zajmie gigantyczny sześcian prawie dwukrotnie wyższy niż Pałac Kultury i Nauki.

Iran ma najpiękniejszą szkołę na świecie. Zwycięstwo w prestiżowym konkursie

Szkoła w irańskiej wiosce zdobyła tytuł budynku roku według cenionego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. Na projekt budynku w Seyyed-Bar zagłosowali czytelnicy z całego świata.

Zamek w Łapalicach może zostać dokończony. Jak miały wyglądać jego wnętrza?

Zamek w Łapalicach nieopodal Gdańska może zostać dokończony – taką decyzję podjęły miejscowe władze. Słynna samowola budowlana dostała zielone światło. Jaką wizję wnętrz zamku miał jego właściciel?

Synagoga, meczet i kościół pod jednym dachem. Arabowie chcą połączyć religie

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstał międzywyznaniowy kompleks religijny. W ramach inicjatywy o nazwie „Dom Rodziny Abrahamowej” w jednym miejscu wybudowano kościół, meczet oraz synagogę.

Jak będzie wyglądał pawilon polski na EXPO w 2025 roku? Wybrano 5 projektów

Znamy wynik konkursu na projekt pawilonu polskiego, który stanie na Expo 2025 w Osace. To pięć odważnych wizji tego, jak zaprezentować Polskę podczas kolejnej wystawy światowej. Który z projektów zwycięży ostatecznie?

Najpiękniejszy kościół na świecie jest w Chinach. Wygrał międzynarodowy konkurs

Znamy wyniki konkursu na budynek roku cenionego magazynu architektonicznego „ArchDaily”. W kategorii „architektura sakralna” zwyciężył kościół w chińskim mieście Qingdao.

Miasto za 500 miliardów dolarów: kolos na saudyjskiej pustyni częściowo gotowy

Budowa Neom, gigantycznego i zaawansowanego technicznie megalopolis,kluczowego projektu urbanistycznego Arabii Saudyjskiej, idzie świetnie. Projekt, który pochłonąć ma około 500 miliardów dolarów, jest już gotowy w 20 procentach.