Amsterdam: w tym apartamentowcu, oprócz ludzi, zamieszkają też dzikie zwierzęta

Amsterdam zyska niebawem budynek, w którym, oprócz mieszkań dla ludzi, powstaną też miejsca, w których będą mogły zamieszkać dzikie zwierzęta. To pionierski przykład eko-inkluzywności w architekturze.

Czy kupowanie ubrań używanych jest ekologiczne? To droga do produkcji gór śmieci

Czy ubrania vintage i rzeczy z drugiej ręki to sposób na ograniczenie ilości śmieci? Okazuje się, że niekoniecznie. Choć moda na kupowanie ubrań używanych wynika ze szlachetnych pobudek, może oznaczać, że powstanie więcej odpadów.

Francja szykuje rewolucję w sklepach z ubraniami. Nowe metki ułatwią zakupy

Francja przygotowuje zmiany w prawie, który mają skończyć z wprowadzaniem klientów w błąd przez marki odzieżowe. Na ubraniach pojawią się metki, które pozwolą porównać produkty – i wybrać ten bardziej ekologiczny.

Inwazja „przyklejonych”: słynne muzea bezbronne wobec nowej formy protestu

Aktywiści ekologiczni, starający się zwrócić uwagę świata na problem zmian klimatycznych, przyklejają się do dzieł sztuki w znanych muzeach. Władze tych instytucji na razie są bezradne wobec takiej formy protestów.

Addio, pomidory. Zmiany klimatyczne mogą sprawić, że zabraknie keczupu

Keczup, produkt który można znaleźć w każdym sklepie, niebawem może stać się znacznie mniej dostępny. Taki efekt zmian klimatycznych przewidują duńscy naukowcy, którzy przygotowali raport na ten temat. O efektach ich pracy informuje magazyn „Nature”.

„Napęd przyszłości”: producenci superjachtów rezygnują z paliw kopalnych

Zamiast ropy naftowej – wodór. Zastąpienie paliw kopalnych bardziej ekologicznymi rozwiązaniami jest nieuniknione. Producenci luksusowych jachtów chcą, by właśnie wodór stał się paliwem przyszłości w ich branży.

Lidl i WWF Polska przekonują: to, co jesz, ma wielki wpływ na stan środowiska

Czy nasz codzienny jadłospis może mieć pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego? Tak – przekonują Lidl oraz WWF Polska we wspólnej kampanii. Celem akcji jest pokazanie, jak może wyglądać dieta przyjazna Ziemi.

Nowy raport: branża mody napędza wycinkę lasów Amazonii

Co łączy popularne marki odzieżowe ze zjawiskiem masowej wycinki lasów Amazonii – i pogarszającymi się zmianami klimatycznymi? Okazuje się, że całkiem sporo – ujawnia to nowy raport organizacji pozarządowej Stand.

Śledztwo dziennikarskie: Nike niszczy buty, którym miał dać „drugie życie”

Niemieccy dziennikarze twierdzą, że firma Nike oddaje do zniszczenia nawet fabrycznie nowe buty, zwracane w sklepach przez klientów. By to ustalić, uciekli się do prowokacji i prześledzili, co dzieje się z produktami używanymi Nike'a.

Już nie trzeba kupować: Marks & Spencer otwiera wypożyczalnię ubrań

Słynna brytyjska sieć sklepów odzieżowych uruchamia pilotażowy projekt: odtąd będzie też wypożyczać ubrania klientom. Na początek do wypożyczenia będą kreacje świąteczne i sylwestrowe.

H&M żegna się z węglem: dostawcy, którzy trują, będą mieli problem

Szwedzki gigant odzieżowy H&M chce ograniczać swój negatywny wpływ na środowisko. Nowy pomysł to błyskawiczna rezygnacja z usług wszystkich dostawców, którzy w swoich fabrykach palą węglem.

Zdjęcia robione telefonem też powodują emisję CO2 – i szkodzą klimatowi

Robienie kilkunastu ujęć tego samego pejzażu w poszukiwaniu idealnego kadru przyczynia się do znaczących emisji dwutlenku węgla rocznie. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy badając wpływ zdjęć przechowywanych „w chmurze” na zmiany klimatu.

Wypożyczanie ubrań mało ekologiczne. Zaskakujący raport

Co jest lepsze dla planety: wypożyczanie ubrań czy kupowanie nowych? Fińscy badacze przenalizowali ekologiczny koszt tych decyzji i mają odpowiedź: oba wybory są złe. Jaki w takim razie ich zdaniem jest dobry wybór?

Bezlitosny raport: branża mody kłamie. Dostało się gigantom

Raport holenderskiej fundacji Changing Markets punktuje nieszczerość czołowych marek rynku mody. Zdaniem autorów raportu uzależnienie branży mody od plastiku przypomina narkotykowy nałóg, większość producentów uprawia „greenwashing”, a za deklaracjami dotyczącymi odpowiedzialnej produkcji nie idą czyny.

Daleko od eko: ubrania z recyklingu nie uratują planety

Branża odzieżowa lubi chwalić się nowymi rozwiązaniami, które mają przyczyniać się do poprawy stanu środowiska. Na razie to w większym stopniu działania marketingowe niż prawdziwa zmiana. Przykładem mogą być ubrania szyte z poliestru pozyskanego z przetworzonych butelek PET. To problem ekologiczny, a nie rewolucja.

Fałszerze miodu: to już niemal plaga. Kto go podrabia?

Zbiory miodu na świecie stale się zmniejszają, cierpią na tym hodowcy, a także klimat na Ziemi. Tymczasem fałszerze działają w najlepsze. Jak się ich pozbyć – i jak rozpoznać podrabiany miód?

Mediolan zakazuje palenia. To sposób na walkę ze smogiem

Zdaniem władz miasta palenie papierosów odpowiada za blisko 10 procent stężenia pyłu PM10 w Mediolanie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

W tym sklepie płaci się dwutlenkiem węgla, a nie pieniędzmi

Zasada w sklepie stworzonym przez skandynawskiego producenta żywności, marki Felix, jest prosta: im większy ślad węglowy związany z wytworzeniem danego produktu, tym wyższa cena przy kasie