Książki, serial i playlista na Spotify: Bill Gates poleca rozrywkę na wakacje

Nieco zapomniany serial z Netfliksa, reportaż o Afryce oraz książka o twórcach gier komputerowych – Bill Gates, miliarder, twórca Microsoftu, podzielił się swoimi rekomendacjami rozrywek kulturalnych na nadchodzące wakacje.

Atrapy książek na półkach: kontrowersyjny trend wnętrzarski zyskuje popularność

Coraz popularniejszy staje się zaskakujący trend w aranżacji wnętrz. Coraz chętniej ozdabiamy ściany półkami, na których stoją atrapy książek. Co popularność tego zjawiska mówi o nas – i naszym stosunku do literatury?

Polska fabryka w nowym kryminale Roberta Małeckiego. Nietypowa współpraca

Firma MOD21, zajmująca się budownictwem modułowym, zdecydowała się na zaskakującą promocję. W fabryce spółki akcję swojej książki kryminalnej osadził Robert Małecki. Toruński pisarz honorarium z tej współpracy przekaże na szlachetny cel.

Poprawki w słynnych kryminałach Agathy Christie. Znikają „obraźliwe fragmenty”

Książki Agathy Christie, jednej z najsłynniejszych i najbardziej cenionych autorek powieści kryminalnych na świecie, są obecnie poddawane ponownej redakcji. Zniknąć mają z nich słowa i określenia, które mogą być „potencjalnie obraźliwe”.

Poprawki w słynnych książkach dla dzieci. Usunięto słowa uznane za obraźliwe

Z brytyjskich wydań książek słynnego autora książek dla dzieci, Roalda Dahla, zniknęły słowa, które uznano za obraźliwe – takie jak „gruby” czy „czarny”. Decyzja wydawcy wywołała oburzenie, Salman Rushdie nazwał zmiany „absurdalną cenzurą”.

Marek Rybarczyk: demontaż monarchii brytyjskiej byłby głupotą

Elżbieta II zapewniała iluzję ciągłości. Nie była najsympatyczniejszą osobą, ale szanowano ją, ponieważ była do bólu prawa – mówi Marek Rybarczyk, wieloletni korespondent polskich mediów w Londynie, autor książki „Elżbieta II: ostatnia taka królowa”.

Niemiecki wydawca wycofuje książki o Winnetou. „Nie chcemy ranić uczuć”

Ravensburger Verlag, niemiecki wydawca książek dla dzieci, zapowiedział, że wstrzyma dystrybucję i wycofa ze oferty dwie książki o przygodach indiańskiego wodza, Winnetou. Decyzję uzasadniono tym, że książki „mogły ranić uczucia innych osób”.

Książka na wakacje: „Królik po islandzku”, czyli jak smakować życie

Wydawca książki „Królik po islandzku” Grzegorza Kaspdepke i Huberta Klimko–Dobrzanieckiego opisuje ją jako „literacki foodporn dla dorosłych”. I rzeczywiście, historie opowiadane przez autorów, chwilami są pikantne – dosłownie i w przenośni.

Black Lives Matter: powstaje książkowa biografia George'a Floyda

Książkowa biografia George'a Floyda, czarnoskórego Amerykanina uduszonego przez policjanta podczas interwencji, zostanie opublikowana w USA wiosną 2022 roku. Autorami książki są reporterzy dziennika „Washington Post”.

Kobieta napisze ciąg dalszy przygód agenta 007. Pierwszy raz w historii

Brytyjska pisarka Kim Sherwood stworzy kolejne części książek o Jamesie Bondzie. Ta decyzja zaskoczyła wielu miłośników postaci agenta 007. Brytyjka stworzy trzy kolejne tomy przygód Jamesa Bonda.

Internetowe ceny minimalne we Francji. Rząd chroni księgarnie przed Amazonem

Rząd Francji znalazł sposób na to, jak ochronić małe, niezależne księgarnie przed konkurencją ze strony gigantów handlu internetowego, przede wszystkim Amazona. Nowa propozycja to minimalne ceny dostawy obowiązujące wszystkich.

Trener trzyma za nas kciuki: recenzja książki „Mistrzowski umysł”

Jaką rolę w sporcie spełnia trener? Odpowiedź na to pytanie przynosi nowa książka „Mistrzowski umysł” Tomasza Wasilkowskiego, doświadczonego trenera siatkarskiego.

Zalety pandemii? Znowu czytamy książki. Liczby nie kłamią

W Polsce przeczytanie książki deklarowało najwięcej osób od 6 lat, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dzięki popularności powieści, książek o sprawiedliwości społecznej oraz audiobooków, wyniki są najlepsze od dekady. Nowy raport brytyjskich wydawców potwierdza, że mimo zamknięcia księgarń w czasie pandemii sprzedaż książek i czytelnictwo rosły.

Lektura na święta: 5 książek na 2020 rok według Billa Gatesa

Bill Gates regularnie dzieli się swoimi rekomendacjami dotyczącymi książek, które warto przeczytać. Tym razem postanowił przedstawić swój wybór najlepszych lektur na święta. Co wybrał?