BBC zaprosi muzyków z Rosji na swój słynny festiwal. Stawia im jednak warunek

Brytyjska telewizja BBC przygotowuje kolejną edycję słynnych letnich koncertów The Proms. Mają wziąć w nich udział rosyjscy muzycy, ale tylko ci, którzy zadeklarowali sprzeciw wobec polityki Władimira Putina i wojny w Ukrainie.

Pink Floyd nagrywa po 28 latach. Zespół stworzył swoją wersję ukraińskiej pieśni

David Gilmour i Nick Mason, dwaj członkowie zespołu Pink Floyd, znowu razem. Muzycy przerwali milczenie, by nagrać swoją interpretację ukraińskiej pieśni. Towarzyszy im Andrij Chływniuk, ukraiński wokalista.

„Dobry wieczór, my z Ukrainy”. Ta wojna ma już swój hymn. Kim jest jego autor?

Ukraiński folk i transowy bas w stylu muzyki techno – to nietypowe połączenie. Do tego mroczny klimat i ten charakterystyczny refren, który stał się zawołaniem wielu Ukraińców. Kto napisał utwór, który słychać w schronach w całej Ukrainie?

Piosenka o dronach Bayraktar jest hitem w Ukrainie. „To kandydat do Eurowizji"

Piosenka o tureckich dronach Bayraktar TB2, wykorzystywanych przez ukraińską armię do walki z wojskami rosyjskimi, stała się niezwykle popularna w mediach społecznościowych. Autor utworu nie jest znany, ale piosenka zaczęła żyć własnym życiem.

97 lat – i polskie korzenie. Ostatnia żyjąca uczennica Rachmaninowa wydaje płytę

Ruth Slenczynska, amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, wydaje płytę z utworami Rachmaninowa i Chopina dla słynnej wytwórni Decca. Amerykanka gra na fortepianie od ponad 90 lat, wciąż też koncertuje.

Ten rok należał do płyt winylowych. To zasługa Adele i grupy ABBA

Mimo, że streaming muzyki stał się czymś powszechnym, płyty winylowe w tym roku biły rekordy sprzedaży – tak dużego zainteresowania winylami nie było od kilku dekad. Czy w 2022 roku czeka nas renesans tradycyjnych nośników?

Bruce Springsteen sprzedaje prawa do swoich piosenek. Rekordowa kwota transakcji

Bruce Springsteen, sprzedał prawa do swoich utworów koncernowi Sony Music. Kwota transakcji ma być rekordowa. Dotąd żaden artysta nie otrzymał aż takiej sumy za swoje piosenki. O transakcji poinformował magazyn „Billboard”.

The Rolling Stones: bogowie nie umierają

60 lat temu, gdy językiem rewolucji była muzyka rockowa, The Rolling Stones mówili rzeczy nowe i ważne. Jak to możliwe, że ponad pół wieku później, gdy wzgardzonym przez generację Z słowem jest „Boomer”, mistrzowie wychowują kolejne pokolenia?

Adele nie śpiewa dla nastolatków. „Moje piosenki są dla 30-latków po terapii”

Adele jasno określiła grono swoich odbiorców swojej nowej płyty „30” – i nie są to nastolatki. „Nie chcę, żeby słuchały jej dwunastolatki, to dla nich trochę zbyt głębokie” – mówi Adele.

Uczestnicy tragicznego koncertu gwiazd hip-hopu żądają 750 milionów dolarów

Travis Scott i Drake zostali pozwani przez uczestników festiwalu Astroworld, podczas którego doszło do tragedii i zginęło 10 osób. Kwota, której domagają się poszkodowani, jest gigantyczna.

Innowacja marki Steinway. Następny Konkurs Chopinowski będzie na Zoomie?

Amerykańska marka Steinway & Sons, słynny producent fortepianów koncertowych, na których grała większość uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, stworzyła nowe rozwiązanie, które pozwala muzykom grać zdalnie na fortepianach tej marki.

Wembley: wszystkie koncerty z tłumaczeniem na migowy. „Zapraszamy niesłyszących”

Od czerwca 2022 roku wszystkie koncerty na stadionie Wembley będą tłumaczone na język migowy tak, by osoby niesłyszące też mogły cieszyć się w pełni z udziału w wielkich wydarzeniach kulturalnych.

Konkurs Chopinowski wygrał włoski producent fortepianów. Pokonał potęgi

W tegorocznym Konkursie Chopinowskim wygrał Bruce Xiaoyu Liu, ale o ogromnym sukcesie może też mówić włoski producent fortepianów Fazioli, bo instrument tej właśnie marki wybrał kanadyjski pianista.

Współpraca dwóch prestiżowych marek. Lexus partnerem 18. Konkursu Chopinowskiego

Lexus, japoński producent samochodów premium, wspiera Konkurs Chopinowski, jedno z najbardziej znanych na świecie polskich wydarzeń kulturalnych. Jak zaczęła się ta współpraca i jak przebiega?

Pożegnanie rapera, który wodzi za nos

Quebonafide rusza w ostatnią trasę koncertową „Psycho Relations”.

Czekaliśmy 6 lat. Trwa Konkurs Chopinowski – wielkie święto muzyki

Konkurs Chopinowski, jeden z najważniejszych wydarzeń pianistycznych na świecie, rozpoczął się w Warszawie. Przez trzy tygodnie w stolicy trwać będzie wielkie święto muzyki. Na tę edycję czekaliśmy szczególnie długo.

Barcelona: sztuczna inteligencja zastąpi didżejów na słynnym festiwalu

Twórcy Sonar Barcelona, znanego europejskiego wydarzenia muzycznego, tworzą nowe przedsięwzięcie. Nie zaangażują do niego muzyków – zamiast nich zagra sztuczna inteligencja.

Koniec z prywatnymi odrzutowcami: trasy koncertowe w erze zmian klimatu

Zamiast prywatnych odrzutowców dla artystów – podróże pociągami. Do tego darmowe bilety na komunikację miejską dla fanów. Kameralne trasy koncertowe i mniej sprzętu. Jak powinny wyglądać koncerty, by zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko?