Justin Bieber sprzedał prawa do swoich piosenek. Kto skupuje hity gwiazd?

28-letni Justin Bieber właśnie sprzedał prawa do swoich piosenek za 200 milionów dolarów. Poszedł w ślady Boba Dylana, Bruce'a Springsteena czy Davida Bowie'ego, którzy zrobili to przed nim. Kto skupuje prawa do utworów, które zna cały świat?

Tajemnica „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena wyjaśniona? „Nikt taki nie istniał”

Kim była adresatka utworu „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena, jednego z klasyków muzyki klasycznej? Brytyjski ekspert twierdzi, że kompozytor nie napisał tego utworu dla Elizy, a taki tytuł przypadkiem nadano kompozycji wiele lat po jego śmierci.

Ślad węglowy tras koncertowych. Trują nas raperzy i DJ-e, ratuje – Ed Sheeran

Trasy koncertowe wielkich gwiazd to ogromny ślad węglowy. Kto z artystów przyczynia się do największej emisji gazów cieplarnianych? W czołówce zestawienia znalazły się muzyka elektroniczna oraz hiphop.

Utwór znajomy, głos piskliwy: skąd moda na piosenki z przyspieszonym wokalem?

Dobrze znane hity, w których głos artysty lub artystki zmieniono tak, by brzmiał piskliwie – każdy słyszał takie utwory. Tego typu przeróbki biją rekordy popularności w serwisach streamingowych. Moda na nightcore wróciła wraz z serialem „Wednesday”.

„Na-na-na-na”. Mundial w Katarze ma swój nieoficjalny hymn. To hit z 1997 roku

Utwór „Freed from Desire” to od lat kibicowska przyśpiewka znana na stadionach w całej Europie. Na mundialu w Katarze przeżywa „drugą młodość”. Podchwyciły ją reprezentacje kilku krajów, także Polacy, którzy chcą tą piosenką świętować gole.

Generacja G jak „głusi”. Miliard ludzi niszczy sobie słuch. Winna głośna muzyka

Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki, a także brak ochrony uszu podczas koncertów – to główne przyczyny tego, że młodzi ludzie słyszą coraz gorzej, a w przyszłości część z nich może ogłuchnąć. Problem dotyczy ponad miliarda osób na całym świecie.

Mariah Carey ogłosiła, że święta już blisko. Co roku zarabia dzięki nim fortunę

Nie zdążyliśmy jeszcze zapomnieć o Halloween, a Mariah Carey już ogłosiła początek sezonu świątecznego. Jej piosenka „All I Want for Xmas Is You” stała się symbolem świąt, czy tego chcemy, czy nie. Skąd ten fenomen świątecznego hitu Mariah Carey?

Czy jesteśmy świadkami końca popularności hip-hopu? Dane pokazują, że to możliwe

Liczby mówią same za siebie. Po wielu latach hip-hop przestaje być dominującym gatunkiem muzycznym w USA. Takie wnioski można wyciągnąć obserwując wyniki sprzedaży i słuchalności muzyki.

Gwiazdy k-popu idą w kamasze. Powołanie do wojska dla członków supergrupy BTS

Członkowie BTS, niezwykle popularnego k-popowego boysbandu z Korei Południowej, idą do wojska. Muzycy odbędą służbę w południowokoreańskich siłach zbrojnych, a do koncertów powrócą w 2025 roku.

Sara James w finale programu „America's Got Talent”. Polka walczy o zwycięstwo

14-letnia Polka, Sara James, znalazła się w finale bijącego rekordy popularności w USA programu telewizyjnego „America's Got Talent”. O tym, kto zwycięży, zdecydują telewidzowie w głosowaniu. Do wygrania jest ogromna suma pieniędzy.

Ekologiczne płyty „winylowe” z bioplastiku. Lider grupy R.E.M. szykuje przełom

Michael Stipe, w przeszłości lider grupy R.E.M., zapowiada przełom. Jego nowy album ukaże się na nośniku przypominającym płyty winylowe, ale wykonanym z bioplastiku. „To przyszłość dla rynku płyt, wolna od paliw kopalnych” – zapowiedział Stipe.

Kompost, energia odnawialna, gwiazdy na scenie. Jedyny taki festiwal w Europie

Norweski Øya Festival od lat uznawany jest za najbardziej ekologiczny festiwal muzyczny na świecie. Norwegom udało się coś, co wydawało się niemożliwe – pokazali, że wielka impreza muzyczna nie musi oznaczać szkód dla środowiska.

Johnny Depp wraca do życia po procesie z Amber Heard. Zagra koncert w Pradze

Świętujący właśnie swoje zwycięstwo w sądzie Johnny Depp znów rusza w trasę. Już za kilka tygodni odwiedzi Pragę i zagra tam koncert w towarzystwie Jeffa Becka, jego przyciela, a przy okazji światowej sławy gitarzysty.

BBC zaprosi muzyków z Rosji na swój słynny festiwal. Stawia im jednak warunek

Brytyjska telewizja BBC przygotowuje kolejną edycję słynnych letnich koncertów The Proms. Mają wziąć w nich udział rosyjscy muzycy, ale tylko ci, którzy zadeklarowali sprzeciw wobec polityki Władimira Putina i wojny w Ukrainie.

Pink Floyd nagrywa po 28 latach. Zespół stworzył swoją wersję ukraińskiej pieśni

David Gilmour i Nick Mason, dwaj członkowie zespołu Pink Floyd, znowu razem. Muzycy przerwali milczenie, by nagrać swoją interpretację ukraińskiej pieśni. Towarzyszy im Andrij Chływniuk, ukraiński wokalista.

„Dobry wieczór, my z Ukrainy”. Ta wojna ma już swój hymn. Kim jest jego autor?

Ukraiński folk i transowy bas w stylu muzyki techno – to nietypowe połączenie. Do tego mroczny klimat i ten charakterystyczny refren, który stał się zawołaniem wielu Ukraińców. Kto napisał utwór, który słychać w schronach w całej Ukrainie?

Piosenka o dronach Bayraktar jest hitem w Ukrainie. „To kandydat do Eurowizji"

Piosenka o tureckich dronach Bayraktar TB2, wykorzystywanych przez ukraińską armię do walki z wojskami rosyjskimi, stała się niezwykle popularna w mediach społecznościowych. Autor utworu nie jest znany, ale piosenka zaczęła żyć własnym życiem.

97 lat – i polskie korzenie. Ostatnia żyjąca uczennica Rachmaninowa wydaje płytę

Ruth Slenczynska, amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, wydaje płytę z utworami Rachmaninowa i Chopina dla słynnej wytwórni Decca. Amerykanka gra na fortepianie od ponad 90 lat, wciąż też koncertuje.