Włoski dom mody stworzył pierwszą biodegradowalną torebkę. Rozłoży się sama

Furla, jedna z najbardziej znanych włoskich marek świata mody, zaprezentowała pierwszą torebkę, która rozłoży się bez szkody dla środowiska. Torebki uszyto z materiału o nazwie Oleum opracowanego przez włoską firmę Cyclica.

Publikacja: 27.02.2023 12:01

Gwiazdą kampanii promującej nową biodegradowalną torebkę Furli jest rosyjska modelka Irina Shayk.

Gwiazdą kampanii promującej nową biodegradowalną torebkę Furli jest rosyjska modelka Irina Shayk.

Foto: Koto Bolofo/materiały prasowe Furla

Najnowsza torebka znanej włoskiej marki Furla nie podzieli losu znakomitej większości tego rodzaju wyrobów i nie trafi na wysypisko, kiedy jej „życie” dobiegnie końca. To pierwszy tego rodzaju produkt z metką „Made in Italy”.

Pierwsza włoska torebka z biodegradowalnej skóry

Branża luksusowa od lat przekonuje, że jej produkty mają służyć klientom i klientkom przez lata, niekiedy – przez pokolenia. Jednak każdy produkt w końcu się zużywa czy niszczy. Dotąd rozwiązanie było tylko jedno: wysypisko.

Coraz więcej mówi się jednak o zrównoważonej produkcji i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Znane marki mają coraz więcej pomysłów na to, jak włączyć się włączyć się w ten trend. Jedną z nich jest istniejące od blisko stu lat Furla – znana włoska marka galanterii skórzanej, która od pewnego czasu eksperymentuje z materiałami, z których powstają torebki.

Czytaj więcej

Słynna włoska marka otworzy butiki tylko dla milionerów. Będzie bardzo drogo

Nie chodzi jednak o poliestrowy skaj, który niesłusznie zyskał miano „skóry ekologicznej”, ale o materiał, który rzeczywiście będzie niemal neutralny dla środowiska. Podczas tygodnia mody w Mediolanie Furla przedstawiła kolekcję torebek Unica Furla Earth Limited Edition z nietoksycznego odpowiednika skóry, która z czasem niemal w całości ulegnie biodegradacji. Na „warsztat” wzięto w tym wypadku model Unica – jeden z najpopularniejszych modeli marki Furla.

Torebki powstały we współpracy z włoską firmą Cyclica, zajmującą się produkcją luksusowych materiałów biodegradowalnych. Nowe modele uszyto z materiału o nazwie Oleum, którego skład opracowano na Uniwersytecie Bolońskim. Materiał w ponad 98 procentach ulega biodegradacji.

Nowe torebki Furli nie są wegańskie – powstają na bazie zwierzęcych skór, będących produktem ubocznym hodowli na europejskich farmach. Garbowanie skór odbywa się z użyciem wody po produkcji oleju napędowego, która normalnie byłaby bezużyteczna. Po wykorzystaniu wody w produkcji torebek przerabia się ją na składnik nawozów organicznych.

Ekologiczne są również farby, którymi barwi się torebki z kolekcji Unica Furla Earth. Wytworzono je na bazie takich surowców jak kukurydza, kora, paproć, chlorofil czy spirulina, które pozyskano z organicznych upraw.

W procesie barwienia torebek nie użyto też syntetycznych substancji ani metali ciężkich, co zwykle ma miejsce w przypadku tradycyjnej produkcji galanterii skórzanej. Skóry wykończono woskiem pszczelim i specjalnymi solami, które sprawiają, że ostateczny produkt zachowuje się tak jak ten, który powstał w sposób konwencjonalny.

Moda cyrkularna: nie trend, a nowa normalność

To nie pierwsza próba Furli w kierunku bardziej ekologicznej produkcji galanterii skórzanej. Wiosną 2022 roku marka wypuściła serię swoich modeli Bloom, tyle że z biodegradowalnego materiału na bazie papieru. Paski do torebek wyprodukowano z akrylu pochodzącego z recyklingu.

Modele były praktycznie całkowicie neutralne dla środowiska – do ich produkcji nie wykorzystano żadnych toksycznych substancji. Również w 2022 roku do sprzedaży trafiła zreinterpretowana wersja modelu Candy marki Furla z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Furla nie jest jedyną marką, która stara się być bardziej „eko”. Rośnie liczba domów mody, które stopniowo przestawiają się nie tylko na bardziej zrównoważoną produkcję, ale eksperymentują również z materiałami całkowicie wegańskimi.

W ubiegłym roku w alternatywy naturalnych skór zainwestowały takie marki jak Nike i Ecco. Marka Gucci zapowiedziała natomiast powstanie własnego laboratorium i fabryki, w których mają powstawać wegańskie skóry i ekologiczne tekstylia.

Najnowsza torebka znanej włoskiej marki Furla nie podzieli losu znakomitej większości tego rodzaju wyrobów i nie trafi na wysypisko, kiedy jej „życie” dobiegnie końca. To pierwszy tego rodzaju produkt z metką „Made in Italy”.

Pierwsza włoska torebka z biodegradowalnej skóry

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Ekologia
Znana projektantka apeluje do całej branży mody. „Ciąży na nas odpowiedzialność”
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ekologia
Pierwsze futro roślinne to rewolucja. Koniec futer zwierzęcych w świecie mody?
Ekologia
Nowe „paragony grozy”. Klienci dostaną informacje o tym, jak szkodą środowisku
Ekologia
Greenhushing: słowo, które robi karierę. Bycie „eko” przestało być modne?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekologia
Odzież chłodząca, kosmetyki antysmogowe. Producenci reagują na zmiany klimatu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego