Czym się różni pogoda od klimatu? Pogodynki we Francji zaczynają edukację widzów

Oprócz tradycyjnej prognozy pogody w telewizji Francuzi będą odtąd mogli wysłuchać dodatkowych informacji na temat zmian klimatu. Ma to zwiększyć wiedzę mieszkańców Francji na temat przyczyn rozmaitych zjawisk pogodowych.

Publikacja: 21.03.2023 08:59

1,5 stopnia – zdaniem klimatologów to granica ocieplenia klimatu, poza którą zaczną następować zmian

1,5 stopnia – zdaniem klimatologów to granica ocieplenia klimatu, poza którą zaczną następować zmiany, których nie będziemy w stanie zatrzymać jako ludzkość.

Foto: Mika Baumeister

Skutki zmian klimatycznych odczuwają wszyscy Europejczycy. Niektórzy nadal uważają je za zwykłe anomalie, jednak naukowcy nie mają wątpliwości, że chodzi o długofalową zmianę klimatu. Już dziś wieczorem Francuzi dowiedzą się, z czego konkretnie wynikają poszczególne zjawiska pogodowe w ich kraju.

Co ma klimat do pogody? Wyjaśnią to francuskie media

Już dziś wieczorem w ramach wieczornego pasma informacyjnego Francuzi otrzymają dodatkową garść informacji od synoptyków i klimatologów. Na dwóch popularnych stacjach telewizyjnych — „France 2” i „France 3” — ukaże się rozszerzona prognoza pogody, która będzie uwzględniała też informacje na temat zmian klimatycznych.

Czytaj więcej

Siostrzana marka Zary w tarapatach. Nie zależy nam już, jak wyglądamy w pracy?

Zmiany te dają się zauważyć coraz bardziej wyraźnie — nie tylko we Francji, ale również w Polsce. Z roku na rok lata są coraz gorętsze i suchsze, przesuwa się też czas trwania chłodnych miesięcy. Wiosenne przymrozki stanowią coraz większy problem, obniża się poziom wody w rzekach i jeziorach, a zimą śnieg należy do rzadkości.

W nowych pogodowo-klimatycznych biuletynach prezenterzy przedstawią nie tylko klasyczną prognozę pogody, a więc warunki, jakich Francuzi mogą spodziewać się w najbliższych dniach. Pokażą też konkretne dane dotyczące szerszych zjawisk, które stoją za takimi anomaliami jak wysychające zbiorniki wodne, nietypowe temperatury jak na daną porę roku czy zimowe susze.

Celem zmian we francuskiej telewizji jest zwiększenie świadomości odbiorców na temat skutków efektu cieplarnianego. Zdaniem twórców dwóch stacji telewizyjnych ludzie powinni wiedzieć, skąd biorą się anomalie, które stają się nową normą. Biuletyny powstaną we współpracy z ekspertami z Krajowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Informacja o zmianach klimatycznych w prognozie pogody we Francji

Potrzebę wprowadzenia nowej, rozszerzonej formuły nadawania prognozy pogody wyjaśnił francuskiej agencji AFP Alexandre Kara, dyrektor działu informacyjnego grupy France Télévisions, do której należą stacje „France 2” i „France 3”.

„Celem jest wyjaśnienie pogody w nieco inny sposób. Chodzi o to, aby nie tylko informować, że jutro będzie słonecznie lub spadnie deszcz, ale też wyjaśnić, z czego to wynika. Pogoda jest bezpośrednią konsekwencją klimatu” — podkreślił Kara w rozmowie z AFP, dodając, że informowanie o bieżących zjawiskach pogodowych bez osadzenia ich w szerszym kontekście stanowi tylko część całego obrazu, którego ludzie powinni być świadomi.

„Nie może tak być, że cieszymy się z 25 stopni Celsjusza w lutym w Biarritz, ale bez wiedzy, z czego to wynika” — powiedział Kara w odniesieniu do popularnego kurortu, znajdującego się na Atlantykiem na południowo-zachodnich rubieżach Francji. Dodajmy, że średnia temperatura w Biarritz w lutym wynosi niecałe 10 stopni.

W ramach nowego biuletynu prezenterzy będą również odpowiadać na pytania widzów. Ci ostatni zaś będą mogli je zadawać w internecie przy użyciu hasztaga #OnVousRépond (czyli po polsku: „odpowiadamy wam”).

Jak na razie rozszerzona formuła prognozy pogody będzie pojawiać się w wieczornym paśmie wiadomości. Twórcy stacji „France 2” i „France 3” mają jednak w planach prezentowanie dłuższych biuletynów pogodowo-klimatycznych również w ciągu dnia.

Dziennikarze z grupy France Télévisions mają nadzieję, że uwrażliwią w ten sposób widzów na negatywne zmiany klimatu i skłonią ich do zmniejszenia swojego negatywnego wpływu na środowisko. Dobre praktyki reporterzy zaczną od siebie. Jak poinformował Alexandre Kara, dziennikarze przesiądą się z samolotów do pociągów — z wyjątkiem najpilniejszych wyjazdów. Przejdą też szkolenie, jak oszczędzać energię.

Skutki zmian klimatycznych odczuwają wszyscy Europejczycy. Niektórzy nadal uważają je za zwykłe anomalie, jednak naukowcy nie mają wątpliwości, że chodzi o długofalową zmianę klimatu. Już dziś wieczorem Francuzi dowiedzą się, z czego konkretnie wynikają poszczególne zjawiska pogodowe w ich kraju.

Co ma klimat do pogody? Wyjaśnią to francuskie media

Pozostało 91% artykułu
Ekologia
Pierwsze futro roślinne to rewolucja. Koniec futer zwierzęcych w świecie mody?
Ekologia
Nowe „paragony grozy”. Klienci dostaną informacje o tym, jak szkodą środowisku
Ekologia
Greenhushing: słowo, które robi karierę. Bycie „eko” przestało być modne?
Ekologia
Odzież chłodząca, kosmetyki antysmogowe. Producenci reagują na zmiany klimatu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekologia
Raport: firmy odzieżowe nie mówią nam prawdy. Gdzie trafiają ubrania używane?