Drogie ubrania są bardziej trwałe niż te tańsze? Nowy raport obala stereotyp

Czy wyższa cena gwarantuje większą trwałość ubrań? Najnowsze badanie przeprowadzone przez badaczy z brytyjskiego uniwersytetu w Leeds udowadnia, że niekoniecznie musi być to prawda.

Publikacja: 24.07.2023 11:31

Czy kupując droższe ubrania, mamy gwarancję, że produkt przetrwa kilka sezonów? Sprawdził to zespół

Czy kupując droższe ubrania, mamy gwarancję, że produkt przetrwa kilka sezonów? Sprawdził to zespół naukowców z Wydziału Projektowania na Uniwersytecie w Leeds.

Foto: George Bakos

Czy kupowanie droższych ubrań z daje gwarancję, że będzie to zakup na lata? Tak twierdzi wiele osób, które decydują się, by kupować ubrania drogie, w nadziei na to, że zyskają w ten sposób produkty wysokiej jakości.

Najnowsze badanie udowadnia, że nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jakość odzieży z różnych półek cenowych sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Badanie przyniosło zaskakujące rezultaty zwłaszcza w kategorii dżinsów.

Raport: drogie ubrania nie gwarantują wysokiej jakości

Osoby kupujące produkty niedrogich marek odzieżowych z pewnością wiele razy przekonały się, że już po kilku praniach koszulka czy sukienka wyglądała znacznie gorzej niż w dniu zakupu, a niekiedy po prostu się rozpadała.

Czytaj więcej

Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Wcale nie w Warszawie

Z drugiej strony niejednemu konsumentowi czy konsumentce wiele razy udało się „upolować” produkt, którego jakość okazała się zaskakująco dobra — pomimo niewysokiej ceny.

Czy kupując droższe ubrania, mamy gwarancję, że produkt przetrwa kilka sezonów? Sprawdził to zespół naukowców z Wydziału Projektowania na Uniwersytecie w Leeds. Badanie przeprowadzono na zlecenie irlandzkiej sieci sklepów odzieżowych Primark oraz brytyjskiej pozarządowej organizacji proekologicznej Hubbub.

Naukowcy przeanalizowali jakość nowych ubrań różnych popularnych marek z niższych i wyższych półek cenowych. Wytrzymałość wyrobów przetestowano w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Ubrania rozciągano, skręcano, poddawano tarciom, a także prano i suszono po kilkadziesiąt razy.

Wytrzymałość ubrania badacze zdefiniowali jako poziom, w jakim pozostaje ono funkcjonalne i nadaje się do noszenia bez konieczności naprawiania go w jakikolwiek sposób, przy normalnym użytkowaniu i praniu.

Ubrania droższe czyli lepsze? Niekoniecznie – twierdzą badacze 

Autorzy raportu podkreślają, że obiektywne zmierzenie trwałości danego wyrobu to złożone i niełatwe zadanie. Wynika to z tego, że na wytrzymałość ubrania wpływa rodzaj materiałów, z których je uszyto, technologia produkcji, a także to, w jaki sposób się je później pierze i o nie dba.

Naukowcy byli jednak w stanie wskazać najmniej i najbardziej trwałe wyroby. Okazało się, że wytrzymałość zarówno tanich, jak i drogich ubrań męskich i damskich bywała doskonała lub bardzo słaba.

Testy wykazały, że damskie koszulki kosztujące poniżej 10 funtów (około 50 złotych) okazały się znacznie trwalsze od takiej, która kosztowała około 40 funtów. Z kolej jedna z męskich koszulek w cenie poniżej 5 funtów okazała się niemal najtrwalsza z 17 testowanych, wygrywając z tą, która kosztowała dziesięć razy więcej.

W kategorii bluz kobiecych te kosztujące od 11 do 20 funtów okazały się trwalsze niż te w cenie około 50 i 100 funtów. Co ciekawe, wśród bluz męskich pojawiła się korelacja między ceną a jakością. Nadal jednak najdroższe bluzy nie okazywały się najtrwalsze, podobnie jak najtańsze nie wykazywały najniższej jakości.

Najbardziej zaskakujące wyniki przyniosły testy damskich dżinsów w cenach od 15 do około 150 funtów, a więc dziesięć razy droższych. Stwierdzono jedynie niewielkie różnice w trwałości między tymi wyrobami.

Na podstawie badań ich autorzy doszli do wniosku, że nie powinno się traktować ceny ubrania jako jednoznacznego wskaźnika jego niskiej lub wysokiej jakości. „Badanie pokazuje też, że niezależnie od ceny ubrań, wszystkim należy się taka sama troska, aby przedłużyć ich życie najbardziej jak to możliwe” — komentuje wyniki testów Aoife Allen, dyrektorka organizacji Hubbub.

Czy kupowanie droższych ubrań z daje gwarancję, że będzie to zakup na lata? Tak twierdzi wiele osób, które decydują się, by kupować ubrania drogie, w nadziei na to, że zyskają w ten sposób produkty wysokiej jakości.

Najnowsze badanie udowadnia, że nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jakość odzieży z różnych półek cenowych sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Badanie przyniosło zaskakujące rezultaty zwłaszcza w kategorii dżinsów.

Pozostało 87% artykułu
Ekologia
Znana projektantka apeluje do całej branży mody. „Ciąży na nas odpowiedzialność”
Ekologia
Pierwsze futro roślinne to rewolucja. Koniec futer zwierzęcych w świecie mody?
Ekologia
Nowe „paragony grozy”. Klienci dostaną informacje o tym, jak szkodą środowisku
Ekologia
Greenhushing: słowo, które robi karierę. Bycie „eko” przestało być modne?
Ekologia
Odzież chłodząca, kosmetyki antysmogowe. Producenci reagują na zmiany klimatu