Potężne tąpnięcie w branży skór wegańskich. Koniec mody na etyczne ubrania?

Wegańskie skóry z alternatywnych materiałów miały zrewolucjonizować modę i uwolnić ją od niechlubnego dziedzictwa futer i skór naturalnych. Jednak branża materiałów przyszłości wyraźnie spowolniła.

Publikacja: 21.02.2023 13:16

W 2022 roku startupom zajmującym się tworzeniem wegańskich zamienników skór udało się pozyskać o poł

W 2022 roku startupom zajmującym się tworzeniem wegańskich zamienników skór udało się pozyskać o połowę mniejsze finansowanie niż rok wcześniej.

Foto: Devn

W ostatnich latach wegańskie odpowiedniki skór, wełny, jedwabiu i innych materiałów były gorącym tematem w branży mody, meblarstwie i motoryzacji. Mimo to w 2022 roku wartość inwestycji w nowe technologie wytwarzania wegańskich tekstyliów i skór spadła aż o połowę. To wnioski z raportu organizacji Material Innovation Initiative, zajmującej się analizą i doradztwem w branży materiałów przyszłości.

Wegańskie skóry są już niemodne? Wyraźne spowolnienie w branży

W społeczeństwie rośnie świadomość co do tego, że przemysłowa hodowla zwierząt jest wątpliwa nie tylko pod względem etyki, ale również stanowi coraz większy problem ekologiczny. Z tego powodu w ostatniej dekadzie obserwowaliśmy rozkwit branży wegańskich i bardziej zrównoważonych materiałów przyszłości, które wytwarza się na bazie roślin, grzybów, bioodpadów czy komórek zwierzęcych hodowanych w laboratoriach.

Mimo to w 2022 roku w tej innowacyjnej branży nastąpiło dość poważne tąpnięcie, na co zwracają uwagę autorzy raportu pod tytułem „2022 State of The Industry Report: Next-Gen Materials”. Z zebranych przez nich danych wynika, że start-upy zajmujące się tworzeniem wegańskich skór i innych materiałów alternatywnych wobec skór zwierzęcych pozyskały od inwestorów 457 milionów dolarów. To aż o połowę mniej, niż w 2021 roku, kiedy w tę branżę zainwestowano prawie miliard dolarów.

Autorzy raportu tłumaczą tę sytuację globalnym kryzysem gospodarczym, który dotknął praktycznie wszystkie sfery gospodarki. Z powodu kryzysu ucierpiała również branża innowacyjnych, alternatywnych tekstyliów i skór.

Skóra wegańska: materiały przyszłości bez przyszłości?

Analitycy z MII twierdzą jednak, że gdyby przyjąć bardziej długofalową perspektywę, sytuacja w branży alternatywnych skór i tekstyliów nie wygląda aż tak źle, jak można by było stwierdzić na pierwszy rzut oka. W swoim raporcie podkreślają, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba start-upów wytwarzających materiały przyszłości potroiła się.

W 2022 roku na całym świecie działały już 102 tego rodzaju przedsiębiorstwa. Około jedna trzecia z nich ma swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych.

Na przestrzeni ostatniej dekady wzrosła też zarówno liczba inwestycji w technologie wytwarzania materiałów przyszłości, jak i suma pieniędzy, jaką różnego rodzaju podmioty zdecydowały się zainwestować w tę branżę. Autorzy raportu zauważają, że w 2022 roku w alternatywne materiały zainwestowały takie marki jak Nike, Ecco, Ikea czy General Motors. Z kolei Gucci, Volkswagen i Volvo zapowiedziały powstanie własnych laboratoriów i fabryk, w których mają powstawać alternatywy dla konwencjonalnych skór i tekstyliów.

Eksperci z MII są zdania, że pomimo niełatwego 2022 roku branża materiałów przyszłości znajduje się na fali wznoszącej. Spodziewają się, że w kolejnych latach działające w niej start-upy mogą liczyć na kolejne umowy z markami z branży mody, motoryzacji i produktów do domu.

Autorzy raportu rozprawiają się też z kilkoma mitami na temat konwencjonalnej produkcji materiałów – przede wszystkim skór zwierzęcych. Jednym z takich mitów jest przekonanie, że naturalne skóry to uboczny produkt hodowli zwierząt na mięso. Okazuje się jednak, że skóra to drugi najcenniejszy element, jaki pozyskuje się z krowy, stanowi więc jeden z głównych celów hodowli krów.

Jeszcze bardziej jaskrawym przykładem są futra, jedwab i skóry egzotycznych zwierząt. Surowce te same w sobie stanowią najcenniejszy i kluczowy element, na którym zarabiają hodowcy. Mając świadomość, jak bardzo dochodowym biznesem jest przemysłowa hodowla zwierząt, rozwijająca się właśnie branża bardziej etycznych materiałów przyszłości ma przed sobą jeszcze długą drogę do rynkowej dominacji.

W ostatnich latach wegańskie odpowiedniki skór, wełny, jedwabiu i innych materiałów były gorącym tematem w branży mody, meblarstwie i motoryzacji. Mimo to w 2022 roku wartość inwestycji w nowe technologie wytwarzania wegańskich tekstyliów i skór spadła aż o połowę. To wnioski z raportu organizacji Material Innovation Initiative, zajmującej się analizą i doradztwem w branży materiałów przyszłości.

Wegańskie skóry są już niemodne? Wyraźne spowolnienie w branży

Pozostało 87% artykułu
Ekologia
Znana projektantka apeluje do całej branży mody. „Ciąży na nas odpowiedzialność”
Ekologia
Pierwsze futro roślinne to rewolucja. Koniec futer zwierzęcych w świecie mody?
Ekologia
Nowe „paragony grozy”. Klienci dostaną informacje o tym, jak szkodą środowisku
Ekologia
Greenhushing: słowo, które robi karierę. Bycie „eko” przestało być modne?
Ekologia
Odzież chłodząca, kosmetyki antysmogowe. Producenci reagują na zmiany klimatu