W ostatnich latach wegańskie odpowiedniki skór, wełny, jedwabiu i innych materiałów były gorącym tematem w branży mody, meblarstwie i motoryzacji. Mimo to w 2022 roku wartość inwestycji w nowe technologie wytwarzania wegańskich tekstyliów i skór spadła aż o połowę. To wnioski z raportu organizacji Material Innovation Initiative, zajmującej się analizą i doradztwem w branży materiałów przyszłości.
Wegańskie skóry są już niemodne? Wyraźne spowolnienie w branży
W społeczeństwie rośnie świadomość co do tego, że przemysłowa hodowla zwierząt jest wątpliwa nie tylko pod względem etyki, ale również stanowi coraz większy problem ekologiczny. Z tego powodu w ostatniej dekadzie obserwowaliśmy rozkwit branży wegańskich i bardziej zrównoważonych materiałów przyszłości, które wytwarza się na bazie roślin, grzybów, bioodpadów czy komórek zwierzęcych hodowanych w laboratoriach.
Mimo to w 2022 roku w tej innowacyjnej branży nastąpiło dość poważne tąpnięcie, na co zwracają uwagę autorzy raportu pod tytułem „2022 State of The Industry Report: Next-Gen Materials”. Z zebranych przez nich danych wynika, że start-upy zajmujące się tworzeniem wegańskich skór i innych materiałów alternatywnych wobec skór zwierzęcych pozyskały od inwestorów 457 milionów dolarów. To aż o połowę mniej, niż w 2021 roku, kiedy w tę branżę zainwestowano prawie miliard dolarów.
Autorzy raportu tłumaczą tę sytuację globalnym kryzysem gospodarczym, który dotknął praktycznie wszystkie sfery gospodarki. Z powodu kryzysu ucierpiała również branża innowacyjnych, alternatywnych tekstyliów i skór.
Skóra wegańska: materiały przyszłości bez przyszłości?
Analitycy z MII twierdzą jednak, że gdyby przyjąć bardziej długofalową perspektywę, sytuacja w branży alternatywnych skór i tekstyliów nie wygląda aż tak źle, jak można by było stwierdzić na pierwszy rzut oka. W swoim raporcie podkreślają, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba start-upów wytwarzających materiały przyszłości potroiła się.