Mural Banksy'ego na temat Brexitu zniszczony. Był wart ponad milion dolarów

Mural Banksy’ego komentujący Brexit został zniszczony. Praca zniknęła w wyniku rozbiórki budynku, na ścianie którego została umieszczona. Wcześniej wielokrotnie apelowano o uratwanie muralu.

„Druga Mona Lisa” na wystawie. Czy to dzieło Leonarda da Vinci? Spór badaczy

W Turynie wystawiono obraz znany jako „druga Mona Lisa”. Kto jest autorem dzieła? O to badacze od lat toczą spór. Niektórzy przypisują autorstwo tego obrazu Leonardowi da Vinci.

Nietypowa wystawa w Madrycie. Muzeum narodowe ustawiło słynne obrazy tyłem

W madryckim Museo del Prado, jednym z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, oglądać można niezwykłą ekspozycję. W ramach wystawy „Rewersy” muzeum umożliwia miłośnikom sztuki poznanie ukrytej części obrazów, do której na co dzień dostęp mają wyłącznie artyści oraz kolekcjonerzy – czyli ich rewersów.

Podrabiane antyki warte miliony euro w Wersalu. Znany ekspert oszukał muzeum

Wersal, jedno z najważniejszych francuskich muzeów, padł ofiarą oszusta. Bill Pallot, czołowy francuski ekspert w dziedzinie zabytkowych mebli, został oskarżony o sprzedawanie podrabianych antyków do Wersalu.

Nowe zasady dla deweloperów we Francji: dzieło sztuki w każdym budynku

Każdy nowy budynek we francuskim Montpellier będzie musiał mieć jakieś dzieło sztuki – zdecydowały władze miejskie. Nowe zasady dla deweloperów wejdą w życie w 2026 roku.

Hojny gest najbogatszego Europejczyka. Chce kupić obraz „francuskiego Vermeera”

Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk, kontrolujący koncern LVMH, znany jest z zamiłowania do sztuki. Jego najnowszy projekt to pomoc muzeum w Luwrze w odkupieniu słynnego XVIII-wiecznego obrazu.

„Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud”. Premiera w Art Box Experience

17 listopada w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina swoją premierę mieć będzie superprodukcja „Immersyjny dziadek do orzechów. Zimowy cud”. Widowisko zostanie zaprezentowane w pierwszej w Polsce i w tej części Europy galerii immersyjnej – Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina.

Izrael przenosi słynne arcydzieła do bunkra. To pierwsza taka sytuacja od 30 lat

W Izraelu zdecydowano, że najcenniejsze dzieła sztuki przechowywane w muzeach w tym kraju, zostaną umieszczone w bunkrach. To pierwsza taka sytuacja od ponad 30 lat. Izraelczycy chcą uniknąć sytuacji, w której dzieła zostaną uszkodzone w wyniku ostrzału rakietowego.

Louis Vuitton współpracuje z polską artystką. Oto torebka Ewy Juszkiewicz

Louis Vuitton, jeden z najbardziej znanych francuskich domów mody, zaprezentował model torebki przygotowanej wspólnie z najbardziej znaną polską artystką. Ewa Juszkiewicz znalazła się w wąskim gronie kilku artystów i artystek zaproszonych do projektu Artycapucines.

Muzeum Sztuki w Odessie uszkodzone przez Rosjan. Dawny Pałac Potockich ucierpiał

Rosjanie przepuścili kolejny atak na Odessę. Uszkodzono między innymi Odeskie Muzeum Sztuki mieszczące się w XIX-wiecznym Pałacu Potockich. Budynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, razem z całym odeskim Starym Miastem.

Wielki mural w Cieszynie. To hołd dla najsłynniejszego polskiego wafelka

Z okazji zbliżającego się stulecia fabryki słodyczy w Cieszynie, na jednej z jej ścian powstał ogromny mural. Dzieło ma upamiętniać miejsce, w którym lata temu rozpoczęła się produkcja wafelka Prince Polo.

W Egipcie wyrosła nowa piramida. Rusza nietypowa wystawa na pustyni

Na płaskowyżu Giza w Egipcie, nieopodal słynnej piramidy Cheopsa, stanęło czternaście spektakularnych instalacji przygotowanych przez artystów z całego świata. Wystawę, będącą „połączeniem sztuki, historii i dziedzictwa”, zorganizowała prywatna egipska firma we współpracy z rządem i UNESCO.

Tajny pokój Michała Anioła otwarty po 500 latach. Tu ukrywał się przed papieżem

W podziemiach Kaplicy Medyceuszy we Florencji znajduje się tajne pomieszczenie. Stanza Segreta, jak nazwano ten pokój, było miejscem, w którym Michał Anioł ukrywał się i tworzył, gdy ciążyła na nim kara śmierci wydana przez papieża.

Słynne muzeum w Berlinie zamknięte. Ponownie otworzy się dopiero za 14 lat

Ci, którzy pragnęli odwiedzić Muzeum Pergamońskie w Berlinie przed jego wielkim remontem, ale nie zdążyli tego zrobić, będą musieli wykazać się niemałą cierpliwością – placówka właśnie została zamknięta na kilkanaście lat.

Najczęściej nagradzany dom w Polsce z kolejną nagrodą. Powstał w miejscu stodoły

Polska Zagroda projektu krakowskiego BXB Studio zwyciężyła w konkursie Built Design Awards 2023. To już 18 nagroda na koncie tego oryginalnego projektu. Gdzie powstała najczęściej nagradzana willę w Polsce?

Naukowcy o sekrecie „Mona Lisy”. To tajemniczy składnik, którego użył Leonardo

Francuscy badacze, którzy przebadali farby na najsłynniejszym dziele Leonarda da Vinci, uważają, że prawdziwa tajemnica „Mony Lisy” nie tkwi w jej uśmiechu, ale w składnikach, których słynny artysta użył do namalowania obrazu.

Dom pod Gdańskiem z tytułem najpiękniejszego na świecie. „Wtapia się w plażę”

Projekt domu na Pomorzu o nazwie Solarlux Beach Cabin autorstwa biura Kuczia Architect zwyciężył w konkursie International Architecture Awards 2023. Obiekt został doceniony za prostotę formy i proekologiczne rozwiązania.

„Najmniejsza wyspa na świecie” wystawiona na sprzedaż. W cenie luksusowy dom

Ma nieco ponad dwa tysiące metrów kwadratowych i mieści luksusową rezydencję. Île Fraser na Rzece Świętego Wawrzyńca w Kanadzie, nazywana „najmniejszą wyspą na świecie” została wystawiona na sprzedaż. Cena – niższa niż za dom w Warszawie.