„Moda recesyjna”. Gwiazdy rezygnują z biżuterii, chcą wyglądać skromnie

Czy luksusowa biżuteria przestała być modna? Jeśli przyjrzeć się temu, co dzieje się ostatnio „na czerwonym dywanie”, można zauważyć, że drogie naszyjniki poznikały z dekoltów gwiazd. Czy to reakcja na kryzysowe czasy i drożyznę?

500 lat pod ziemią: Poszukiwacz skarbów znalazł złotą biżuterię króla Anglii?

Złotą biżuterię z inicjałami Henryka VIII, XVI-wiecznego króla Anglii odnalazł mieszkaniec Birmingham zajmujący się poszukiwaniem przedmiotów z wykorzystaniem wykrywacza metali. „To może być sensacyjne odkrycie” – oceniają eksperci.

Postrach muzeów. Ukraiński marszand oskarżony o kradzież słynnych dzieł sztuki

We Francji ruszył proces ukraińskiego handlarza dziełami sztuki oskarżonego o to, że przez lata okradał francuskie muzea. Szczególnie upodobał sobie dzieła impresjonistów, a jego najważniejszą „zdobyczą” był obraz Paula Signaca wart 1,5 mln euro.

Magia gór. Ostatnia szansa, by zobaczyć najciekawszą wystawę tej zimy w Polsce

Ponad 120 przedmiotów, od obrazów i grafik po rzemiosło i zabytkowy sprzęt narciarski. Do tego najważniejsze nazwiska polskiej sztuki początków XX wieku. Wspólny temat? Zakopane i Tatry.

Muzeum w Zurychu zgubiło obrazy mistrzów holenderskich. „Niefortunny incydent"

Kunsthaus w Zurychu, jedno z najbardziej znanych muzeów w Europie, poinformowało, że zaginęły obrazy XVII–wiecznych mistrzów holenderskich. Dzieła najprawdopodobniej zostały ukradzione, ale władze muzeum nie są tego pewne.

Finał „napadu stulecia” w Grecji. Złodziej obrazu Picassa usłyszał wyrok

Giorgos Sarmantzopoulos obsesyjnie kochał sztukę. Jego pasja doprowadziła go do zuchwałego przestępstwa. Miłość do dzieł wielkich mistrzów malarstwa Sarmantzopoulos przypłacił aresztem i procesem. Sąd właśnie wydał wyrok w tej sprawie.

„Brak szacunku dla zmarłych”. Brytyjskie muzea rezygnują ze słowa „mumia”

Brytyjskie muzea chcą zrezygnować z używania określenia „mumia” w odniesieniu do zmumifikowanych szczątków ludzkich. Zamiast niego rekomendują określenie „osoba zmumifikowana”. Zdaniem pomysłodawców tej zmiany chodzi o szacunek dla zmarłych.

Znany kolekcjoner oszustem. Podrabiał i sprzedawał dzieła wielkich mistrzów

Znany hiszpański kolekcjoner usłyszał zarzuty oszustwa i kradzieży własności intelektualnej, grozi mu sześć lat więzienia. Hiszpan miał podrabiać dzieła tak znanych artystów jak Edward Munch czy Roy Lichtenstein. Sprawę nagłośnił dziennik „El Pais”.

Najważniejsze muzea, które ruszą w 2023 roku. Świat czeka na warszawskie MSN

Architektura Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców stolicy. Mimo to ten obiekt znalazł się w wielu rankingach najciekawszych placówek tego typu, które otworzą się w 2023 roku.

Sztuczna inteligencja kuratorem wystawy. Algorytm wie lepiej, co nam się podoba?

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie odgadnąć, co spodoba się ludziom? Postanowiła to sprawdzić brytyjska badaczka, która zleciła algorytmowi zadanie: wybrać prace na wystawę. To samo zadanie otrzymała kuratorka. Kto poradził sobie lepiej?

Luwr ostro tnie liczbę zwiedzających. Kolejki do „Mona Lisy” będą krótsze

Władze Luwru, jednego z najsłynniejszych muzeów na świecie, chcą, by zwiedzanie placówki było jeszcze większym przeżyciem dla miłośników wielkiej sztuki. Aby to osiągnąć, ograniczono dzienną liczbę zwiedzających aż o jedną trzecią.

Alicja Patanowska: Tworzę rzeczy, które się dobrze starzeją

Filozofia mojej pracy jest daleka od tworzenia przedmiotów będących zbytkiem – mówi Alicja Patanowska, artystka zajmująca się ceramiką, absolwentka wrocławskiej ASP i londyńskiego Royal College of Art, uczestniczka projektu The Makers.

Londyn zwróci rzeźby wywiezione 200 lat temu z Akropolu? „Przełom w rozmowach”

Grecy twierdzą, że je skradziono, Brytyjczycy nie chcą ich zwrócić. Nieoficjalnie mówi się, że w ostatnim czasie doszło do przełomu, który może niebawem doprowadzić do tego, że słynne marmury Elgina wrócą tam, skąd je zabrano – do Aten.

Egipt otwiera jedno z największych muzeów na świecie. Budowa trwała 20 lat

To będzie wielkie wydarzenie – po wielu latach opóźnień w 2023 roku w końcu ruszy Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Ma stać się nowym domem dla gigantycznej zbiorów eksponatów z czasów faraonów, liczących ponad 50 tysięcy przedmiotów.

Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?

Zabawki kupujemy już nie tylko dla dzieci, ale coraz częściej – także dla siebie. Szczególnie przed świętami, gdy chcemy zrobić prezent sami sobie. Powstało nawet określenie „kidult” opisujące „dorosłe dzieci”. Co oznacza to słowo?

Renesansowe arcydzieło popsute przez konserwatorów? Krytycy sztuki podzieleni

XV-wieczny obraz „Narodzenie” Piera della Francesca wrócił na wystawę w londyńskiej National Gallery po kilkuletniej renowacji. Jej efekty budzą jednak emocje. Zdaniem niektórych historyków sztuki konserwatorzy zepsuli renesansowe arcydzieło.

„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne

Każdy z nas chciałby, aby nadchodzące święta były pełne radości i pozytywnej energii. Podobne oczekiwania mamy wobec prezentów, które spodziewamy się znaleźć pod choinką.

Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami

Młode pokolenie klientów na Zachodzie nakręca wzrost na rynku produktów luksusowych. Skąd to zamiłowanie do dóbr luksusowych? Zdaniem autorów raportu banku Morgan Stanley m.in. dzięki temu, że wielu młodych mieszka z rodzicami.