„NFT” angielskim słowem 2021 roku. Wyprzedziło nawet „crypto”

„NFT”, pojęcie z pogranicza sztuki i technologii, zostało wybrane angielskim słowem roku przez wydawcę popularnego słownika Collins. Co oznacza skrót NFT i dlaczego stał się tak popularny?

Kuszenie Christo: kim był jeden z najgłośniejszych współczesnych artystów?

Co sprawiło, że turyści odwiedzili jesienią tego roku Paryż nie po to, by obejrzeć Łuk Triumfalny, lecz tym razem – cóż za przewrotność – po to, by go nie obejrzeć? Odpowiedź brzmi Christo, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów.

„Miliardy do podziału”: największa w historii rozwodowa aukcja dzieł sztuki

Blisko 3 miliardy złotych – za tyle na aukcji w Sotheby's sprzedano dzieła wybitnych artystów. Pochodziły z kolekcji amerykańskiego miliardera Harry'ego Macklowe'a i jego byłej żony, Lindy. Sztukę kolekcjonowali przez blisko 60 lat.

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

Obraz „Salvator Mundi” sprzedano w 2017 roku za astronomiczną sumę ponad 450 milionów dolarów. Wówczas wszyscy byli pewni, że to dzieło Leonarda da Vinci. Nowa decyzja muzeum Prado w tej sprawie jest przełomowa.

Home staging: co trzeba o nim wiedzieć?

Home staging to pojęcie, które zrobiło w ostatnim czasie ogromną karierę. Co oznacza to pojęcie, kim jest home stager i w jaki sposób może zwiększyć wartość sprzedawanej przez nas nieruchomości?

Raport Artinfo.pl: Moda na sztukę

Najnowszy „Raport Artinfo.pl 2021. Rynek sztuki w Polsce” pokazuje, że mimo pandemii, zainteresowanie kolekcjonerów dziełami sztuki nie słabnie. Przeciwnie, szybko rośnie.

Interpol: w pandemii dzieła sztuki rabowano na potęgę. Gdzie najwięcej?

Z danych Interpolu wynika, że pandemia okazała się świetnym okresem dla złodziei dzieł sztuki. Przestępcy uaktywnili się zwłaszcza w tych krajach, w których restrykcje pandemiczne stworzyły znakomite warunki do rabunków na dużą skalę.

Oslo: jedyne takie muzeum na świecie. 28 tysięcy prac tylko jednego malarza

Munchmuseet, otwarte właśnie w Oslo, mieści 28 tysięcy prac Edwarda Muncha, ale i tak miliony ludzi z całego świata przyjadą tu, by oglądać „Krzyk”, najsłynniejszy obraz norweskiego malarza.

Nowy Jork: najwyższy apartamentowiec świata chwieje się i trzeszczy. „To bubel”

Najwyższy apartamentowiec na świecie, nowojorski 432 Park Avenue, to bubel – uważają jego mieszkańcy i pozywają dewelopera. Żądają ponad 100 milionów dolarów odszkodowania. Lista zarzutów jest długa, od niektórych włos jeży się na głowie.

Wybitny poeta w towarzystwie malarskich mistrzów

Wystawa „Różewicz i obrazy” w warszawskiej Galerii Opera w stulecie urodzin wybitnego poety przypomina jego fascynacje sztuką.

Bond sprzeda wszystko: boom na produkty, które zagrały w „Nie czas umierać”

Film „Nie czas umierać” bije rekordy kasowe w kinach na całe świecie, a marki których produkty pojawiają się w w nowym filmie o Bondzie mają powody do zadowolenia – zainteresowanie klientów jest rekordowe.

Obrazy namalowane przez Muhammada Alego sprzedane za rekordową kwotę

Na aukcję trafiła kolekcja prac autorstwa Muhammada Alego. O tym, że słynny bokser bardzo lubił malować i rysować, wie niewielu jego fanów. Kolekcjonerzy błyskawicznie wyczuli okazję, więc prace Muhammad Alego sprzedano za ogromne kwoty.

Gwiazda serialu „Squid Game” podpisała kontrakt ze słynnym domem mody

Louis Vuitton zareagował na sukces serialu „Squid Game”. Jedna z głównych gwiazd tej produkcji, Ho-Yeon Jung, została właśnie ambasadorką tej marki. To nie powinno dziwić – Koreanka w swoim kraju od dawna jest wielką gwiazdą.

„Przestańcie demonizować niepełnosprawnych": apel do twórców filmów o Bondzie

W filmie „Nie czas umierać” twórcy znowu sięgnęli po zgrany motyw czarnego charakteru ze zdeformowaną twarzą. Osoby z niepełnosprawnościami apelują: kiedy wreszcie scenarzyści skończą ze stygmatyzowaniem osób z bliznami?

Polska na Biennale Sztuki w Wenecji 2022

W konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia zwyciężył projekt wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat”, zgłoszony przez kuratorów Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę.

Muzea mają duży problem: dzieła sztuki pożerają owady. To efekt pandemii

Jakby mało było problemów związanych z pandemią koronawirusa, w ostatnich miesiącach muzea na całym świecie mierzą z się z jeszcze jednym problemem. To wyjątkowo intensywna inwazja różnej maści owadów, które niszczą cenne dzieła sztuki.

Rolls-Royce ogłasza rewolucję. Koniec silników spalinowych, czas na „elektryki”

Rolls–Royce zapowiada rezygnację z silników spalinowych i szykuje bardzo ważną premierę. Tym razem będzie to pierwszy w historii tej firmy samochód elektryczny. Czym zaskoczy Spectre, najnowszy model Rolls–Royce'a?

„Życie to droga”. Magda Mołek gwiazdą nowej kolekcji ambasadorskiej W. Kruk

Dla marki W. Kruk jesień zaczęła się od premiery kolekcji ambasadorskiej stworzonej we współpracy z Magdą Mołek. Składają się na nią biżuteria, ale też dodatki i akcesoria.