Na mundial Katar kupił dzieła sztuki za miliony dolarów. Staną pod gołym niebem

Z okazji zbliżającego się mundialu władze Kataru zamówiły kilkadziesiąt dzieł u najsłynniejszych współczesnych artystów. Utworzą one największą na świecie galerię pod gołym niebem. Wstęp – wolny.

Ukraińska wystawa, która utknęła w Danii z powodu wojny, odnalazła się w Belgii

Jedna z największych w ostatnich latach europejskich wystaw prac ukraińskich artystów nie mogła zostać bezpiecznie zwrócona Ukrainie, dlatego dzieła utknęły w Danii. WIadomo już, że prace przeczekają wojnę w Europie, a potem wrócą do Ukrainy.

Rzym ma „muzeum sztuki zrabowanej”. Trafiają tam zabytki odebrane przemytnikom

W Rzymie ruszyło Muzeum Sztuki Ocalonej. Można tam obejrzeć cenne przedmioty, które skonfiskowano przemytnikom, ale także takie, które uratowano w trakcie walki z klęskami żywiołowymi.

Muzea to dzisiaj świetny biznes. Na świecie powstaje ich rekordowo dużo

Muzea i inne instytucje sztuki miały ciężkie dwa lata w okresie pandemii, jednak ta branża odradza się w niezwykłym tempie. W 2021 roku na świecie otwarto rekordową liczbę muzeów i nie wygląda na to, by ten proces miał ulec zahamowaniu.

Dzieło najdroższego artysty świata usunięte po proteście obrońców zwierząt

Praca Damiena Hirsta, artysty słynącego z kontrowersji, pokazuje, że nawet w sztuce nie można sobie pozwolić na wszystko. Głośne dzieło Hirsta, uśmiercające muchy na oczach widzów, zostało usunięte z wystawy w niemieckim muzeum.

Węgierska Galeria Narodowa kusi turystów: zwiedzanie z kieliszkiem wina w ręku

„Winne środy” – tak nazywa się wakacyjna oferta Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie. Na zwiedzających czekają nie tylko oprowadzania po wystawach i podziwianie dzieł z kolekcji galerii, ale też degustacje węgierskich win.

Projekt z Poznania w światowej czołówce dzieł sztuki w miejscach publicznych

Szklane Palatium z poznańskiego Ostrowa Tumskiego, instalacja przedstawiająca zarys Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, znalazło się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie.

Ewa Łabno-Falęcka: sztuka daje mi odpowiedź „po co?”

Kim są polscy kolekcjonerzy sztuki? Jak zaczynali budowanie swojej kolekcji? Co kupują, a z czego rezygnują? Czy potrafią powiedzieć „dość”? I przede wszystkim – dlaczego postanowili zająć się kolekcjonowaniem?

Miliony dolarów dla Ukrainy. Miliarder sprzedaje część swojej kolekcji sztuki

Wsparcie dla walczącej Ukrainy może przybierać różne formy. Wiktor Pinczuk, ukraiński miliarder, postanowił sprzedać na aukcji dzieło jednego z najdroższych żyjących artystów. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc rannym Ukraińcom.

Bardzo kosztowne „selfie”: turystka zniszczyła dzieło w muzeum w Madrycie

Turyści skupieni na zrobieniu sobie zdjęć w towarzystwie słynnego dzieła sztuki to zmora pracowników muzeów. W madryckim Museo Reina Sofia, jednym z najważniejszych w Hiszpanii, turystka uszkodziła dzieło sztuki robiąc sobie „selfie”.

Artyści w sercu miasta: rusza konkurs NYX Hotel Warsaw

Rezydencja artystyczna w hotelu, a także zakup jednej z prac do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw. Warszawski hotel organizuje konkurs dla malarzy, grafików, ilustratorów, rzeźbiarzy i fotografów w ramach akcji NYX Hotels – Art Lives Here.

Bezcenne obrazy stopniowo wracają do Rosji. Przez Europę jeżdżą tajne konwoje

Skutki agresji Rosji na Ukrainę boleśnie odczuwa również świat sztuki. Z powodu sankcji dziesiątki dzieł znalazło się w zawieszeniu: nie mogą wrócić do muzeów macierzystych z powodu sankcji i problemów logistycznych, które powoduje wojna.

Mona Lisa zaatakowana ciastem. Dlaczego dzieło Leonarda da Vinci budzi agresję?

Mona Lisa Leonarda da Vinci to jedno z najsłynniejszych, ale i jedno z najczęściej atakowanych, dzieł sztuki na świecie. Dlaczego legendarny obraz Leonarda budzi tak dużo emocji?

Autor słynnego zdjęcia z „Azowstalu”: dziękuję z miejsca mojej śmierci i życia

Dmytro Kozacki, ukraiński żołnierz i fotograf z zakładów „Azowstal”, złożył broń. Wcześniej wystosował apel do świata. „Zgłoście moje zdjęcia do wszelkich możliwych konkursów. Byłoby miło wyjść z niewoli i dowiedzieć się, że coś wygrałem” – napisał.

Galeria sztuki w budynku rzeźni gotowa. To dzieło znanego polskiego architekta

Zakończono prace nad renowacją obiektów dawnej rzeźni w czeskiej Ostrawie. Autorem projektu Galerii Sztuki Współczesnej Plato jest Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów.

„Guernica” skończyła 85 lat. Słynny obraz Picassa pozostaje aktualny w 2022 roku

Obraz Pabla Picassa, pokazujący zniszczenia miasta Guernica zbombardowanego w czasie wojny domowej w Hiszpanii, nadal robi piorunujące wrażenie. Jest też aktualny, bo sytuacja w ukraińskich miastach przypomina to, wydarzyło się 85 lat temu.

Polityczna poprawność wygrała: w Anglii zmieniają tytuł obrazu Paula Cezanne'a

Kuratorzy z londyńskiego muzeum sztuki Tate Modern postanowili, że zmienią tytuł obrazu Paula Cezanne’a. Chodzi o płótno pod tytułem „Le Negre Scipion”. A dokładnie – o pierwszy człon tytułu. Zdaniem wielu osób brzmi on rasistowsko.

Pawilon Polski na Biennale w Wenecji zachwyca. O tej wystawie będzie głośno

Jeszcze nigdy dotąd Pawilon Polski na weneckim Biennale nie wyrażał tak wymownie wielokulturowego dziedzictwa Polski. Tym razem reprezentują go prace artystki romskiego pochodzenia, Małgorzaty Mirgi–Tas.