„NFT” angielskim słowem 2021 roku. Wyprzedziło nawet „crypto”

„NFT”, pojęcie z pogranicza sztuki i technologii, zostało wybrane angielskim słowem roku przez wydawcę popularnego słownika Collins. Co oznacza skrót NFT i dlaczego stał się tak popularny?

Kuszenie Christo: kim był jeden z najgłośniejszych współczesnych artystów?

Co sprawiło, że turyści odwiedzili jesienią tego roku Paryż nie po to, by obejrzeć Łuk Triumfalny, lecz tym razem – cóż za przewrotność – po to, by go nie obejrzeć? Odpowiedź brzmi Christo, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów.

„Miliardy do podziału”: największa w historii rozwodowa aukcja dzieł sztuki

Blisko 3 miliardy złotych – za tyle na aukcji w Sotheby's sprzedano dzieła wybitnych artystów. Pochodziły z kolekcji amerykańskiego miliardera Harry'ego Macklowe'a i jego byłej żony, Lindy. Sztukę kolekcjonowali przez blisko 60 lat.

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

Obraz „Salvator Mundi” sprzedano w 2017 roku za astronomiczną sumę ponad 450 milionów dolarów. Wówczas wszyscy byli pewni, że to dzieło Leonarda da Vinci. Nowa decyzja muzeum Prado w tej sprawie jest przełomowa.

Raport Artinfo.pl: Moda na sztukę

Najnowszy „Raport Artinfo.pl 2021. Rynek sztuki w Polsce” pokazuje, że mimo pandemii, zainteresowanie kolekcjonerów dziełami sztuki nie słabnie. Przeciwnie, szybko rośnie.

Interpol: w pandemii dzieła sztuki rabowano na potęgę. Gdzie najwięcej?

Z danych Interpolu wynika, że pandemia okazała się świetnym okresem dla złodziei dzieł sztuki. Przestępcy uaktywnili się zwłaszcza w tych krajach, w których restrykcje pandemiczne stworzyły znakomite warunki do rabunków na dużą skalę.

Oslo: jedyne takie muzeum na świecie. 28 tysięcy prac tylko jednego malarza

Munchmuseet, otwarte właśnie w Oslo, mieści 28 tysięcy prac Edwarda Muncha, ale i tak miliony ludzi z całego świata przyjadą tu, by oglądać „Krzyk”, najsłynniejszy obraz norweskiego malarza.

Wybitny poeta w towarzystwie malarskich mistrzów

Wystawa „Różewicz i obrazy” w warszawskiej Galerii Opera w stulecie urodzin wybitnego poety przypomina jego fascynacje sztuką.

Obrazy namalowane przez Muhammada Alego sprzedane za rekordową kwotę

Na aukcję trafiła kolekcja prac autorstwa Muhammada Alego. O tym, że słynny bokser bardzo lubił malować i rysować, wie niewielu jego fanów. Kolekcjonerzy błyskawicznie wyczuli okazję, więc prace Muhammad Alego sprzedano za ogromne kwoty.

Gwiazda serialu „Squid Game” podpisała kontrakt ze słynnym domem mody

Louis Vuitton zareagował na sukces serialu „Squid Game”. Jedna z głównych gwiazd tej produkcji, Ho-Yeon Jung, została właśnie ambasadorką tej marki. To nie powinno dziwić – Koreanka w swoim kraju od dawna jest wielką gwiazdą.

Polska na Biennale Sztuki w Wenecji 2022

W konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia zwyciężył projekt wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat”, zgłoszony przez kuratorów Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę.

Muzea mają duży problem: dzieła sztuki pożerają owady. To efekt pandemii

Jakby mało było problemów związanych z pandemią koronawirusa, w ostatnich miesiącach muzea na całym świecie mierzą z się z jeszcze jednym problemem. To wyjątkowo intensywna inwazja różnej maści owadów, które niszczą cenne dzieła sztuki.

Polska artystka w finale konkursu. Walczy o duże pieniądze od miliardera

Agata Ingarden dostała się do finału konkursu, organizowanego przez kijowskie Pinchuk Art Centre, organizację stworzoną przez ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka. Nagrodą w konkursie są pieniądze na realizację przyszłych projektów artystycznych.

Złota kanapka z awokado za półtora miliona złotych. To projekt artysty z Niemiec

Tim Bengel, niemiecki artysta, stworzył najdroższą na świecie kanapkę z awokado. Nie można jej zjeść, bo wykonana jest ze szczerego złota. Można za to obejrzeć ją z bliska.

Belgia: lekarze przepisują pacjentom po Covidzie wizyty w muzeach jako terapię

Lekarze w Belgii zalecają pacjentom, którzy chorowali na Covid-19, by w ramach terapii regularnie odwiedzali muzea i galerie. Kontakt ze sztuką ma pomóc im poradzić sobie z depresją.

Cała z drewna: oto hala stworzona specjalnie na koncerty grupy ABBA

W Londynie powstanie tymczasowa hala, w której odbywać się będą wirtualne koncerty szwedzkiej grupy ABBA. Obiekt pomieści 3000 widzów, którzy obejrzą pierwsze od 40 lat występy Szwedów.

Banksy ruszył w trasę? Na Wyspach wysyp nowych, mocnych prac

Czy Banksy, najsłynniejszy streetartowiec na świecie, zrobił sobie pracowite wakacje na angielskim wybrzeżu? W kurortach na Wyspach zaroiło się od nowych prac w stylu, z którego słynie Banksy. Czy to jego dzieła?