Dzieło sztuki w ruchu. Nowy BMW Art Car debiutuje w wyścigu Le Mans

Sport i sztuka łączą się ze sobą bardzo rzadko. Wyścigi samochodowe i sztuka – jeszcze rzadziej. Dlatego BMW Art Car to wyjątkowy projekt, który w tym roku, z okazji tegorocznej edycji słynnego 24-godzinnego wyścigu Le Mans, doczekał się najnowszej odsłony.

Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie

Europa niebawem wzbogaci się o kolejne muzeum. Będzie to ogromny obiekt, jakiego Europa dotąd nie widziała. Nowe muzeum zajmie teren zajmowany przez nieużytkowany już szpital.

Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”

Obraz, który kilka lat temu wyceniano na ledwie 1500 euro, okazał się dziełem barokowego mistrza, Caravaggia. Praca zostanie zaprezentowana pod koniec maja w madryckim muzeum Prado.

„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję

Władze francuskiego Luwru chcą, by najsłynniejszy portret świata przeniesiony został w inne miejsce. Gdzie miałaby wisieć Mona Lisa, uwielbiane przez turystów dzieło Leonarda da Vinci, które co roku podziwia około dziesięć milionów osób?

Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”

Wystawa zorganizowana przez australijskie Muzeum Sztuki Dawnej i Nowej, którą odwiedzić mogą tylko kobiety, wzbudziła duże kontrowersje. Pewien mężczyzna pozwał organizatorów wystawy zarzucając im za dyskryminację mężczyzn. Sąd uznał, że miał rację.

Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy

Człowiek skazany wcześniej za serię włamań i oskarżony o kradzież sedesu wykonanego z 18-karatowego złota, przyznał się do winy. Wartą sześć milionów dolarów rzeźbę autorstwa kontrowersyjnego włoskiego artysty Maurizia Cattelana skradziono w 2019 roku. Nigdy jej nie odnaleziono. W ten sposób kończy się jedna z najdziwniejszych kradzieży XXI wieku.

Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic

Obraz Diego Velázqueza „Wygnanie morysków” spłonął w pożarze prawie 300 lat temu. Udało się go odtworzyć dzięki sztucznej inteligencji.

Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie

W polskich zbiorach od lat znajdował się obraz Vincenta van Gogha. Dzięki ekspertyzom można potwierdzić to oficjalnie. Dzieło będzie można niebawem oglądać na specjalnej wystawie.

Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda

Banksy stworzył nowy mural. Praca najbardziej tajemniczego artysty świata pojawiła się tym razem w londyńskiej dzielnicy Finsbury Park. Co przedstawia nowe dzieło?

Słynny mural Banksy'ego będzie uratowany. Zalewała go woda z kanałów

Znajdujący się w Wenecji mural autorstwa Banksy’ego – światowej sławy brytyjskiego mistrza street artu, który od lat pozostaje anonimowy – zostanie uratowany. Choć słona woda oraz wilgoć powodowały, że z dzieła zaczęły odpadać jego fragmenty, to niebawem odrestaurowany zostanie budynek, na którym artysta namalował swoją pracę.

Zuchwała kradzież w muzeum. „Złodzieje pokazali wielki profesjonalizm”

W znanym włoskim muzeum nad jeziorem Garda doszło do zuchwałej kradzieży. Złodzieje wynieśli niemal wszystkie dzieła sztuki o łącznej wartości ponad miliona euro. Pozostawili tylko jeden eksponat.

Gang „hiszpańskiego Banksy'ego” rozbity. Podrabiane prace zalały Europę

Policja w Katalonii rozbiła hiszpański gang podszywający się pod Banksy’ego. Przestępcy podrabiali na potęgę prace słynnego artysty i następnie sprzedawali je w całej Europie za tysiące euro.

Praca artysty z Torunia na ogrodzeniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage

Geometryczne kształty nawiązujące do przyszłej bryły budynku ozdobiły jedną z części ogrodzenia placu budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. To praca Tomasza Cebo, toruńskiego artysty, wykonana na zamówienie firmy Erbud.

Kontrowersyjny artysta dopiął swego. Jego dzieła za moment wylądują na Księżycu

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX kontrolowanej przez Elona Muska, jest w drodze na Księżyc. Na pokładzie znalazła się kolekcja rzeźb Jeffa Koonsa, jednego z najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych artystów XXI wieku.

„Gorzej niż w Chinach Mao”. Słynny chiński artysta krytykuje cenzurę na Zachodzie

„Na uniwersytetach, w mediach, w polityce, wszędzie – nie da się mówić prawdy” – Ai Weiwei, słynny chiński artysta i dysydent, prześladowany przez chińskie władze, krytykuje Zachód za cenzurę.

Słynny obraz skradziony przez mafię 50 lat temu wrócił do właściciela. Akcja FBI

Po ponad 50 latach odnaleziono skradzione XVIII-wieczne dzieło. Obraz „Nauczycielka” Johna Opie ukradziony przez gangsterów wrócił do właściciela.

Marzą o nich artyści i milionerzy. W czym tkwi sekret skrzypiec stradivarius?

Stradivariusy to najdroższe i najbardziej pożądane instrumenty muzyczne na świecie. Marzą o nich muzycy – i inwestorzy. W czym tkwi sekret magii arcydzieł stworzonych rękami Antonio Stradivariego?

Sztuczna inteligencja dokończyła słynny obraz Keitha Haringa. Oburzenie fanów

Sztuczna inteligencja dokończyła słynny „Niedokończony obraz” Keitha Harringa, jednego z najgłośniejszych amerykańskich artystów lat 80. Miłośnicy sztuki nie są jednak zachwyceni.