„Zabójca klimatu”. Miało być nowe, imponujące muzeum w Berlinie, jest kłopot

Berlin miał zyskać Muzeum XX wieku, w którym prezentowane byłyby dzieła wybitnych twórców ubiegłego stulecia. Wstrzymano jednak realizację tego projektu. Zdaniem ekspertów obiekt jest „zabójcą klimatu” i „katastrofą ekonomiczną” – donosi „Guardian”.

Koniec długiego sporu prawnego: Banksy jako artysta ma prawo do anonimowości

Banksy, najbardziej tajemniczy artysta świata, nie musi ujawniać swojej tożsamości, by chronić prawa do swoich dzieł – taką decyzję ogłosiły Izby Odwoławcze Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Artysta walczył o to od lat.

5 lat temu sprzedano najdroższy obraz w historii. Czy to Leonardo? Nikt nie wie

Autorstwo „Zbawiciela świata” przypisuje się Leonardo da Vinci, dlatego w 2017 roku Saudyjczycy zapłacili ponad 450 milionów dolarów. Dom aukcyjny dał gwarancję autentyczności, której ważność właśnie upływa. Kto jest autorem „Zbawiciela świata”?

1,5 miliarda dolarów: kolekcja twórcy Microsoftu sprzedana. Rekord wszech czasów

Łączna wartość obrazów z kolekcji zmarłego cztery lata temu Paula Allena, osiągnęła 1,5 miliarda dolarów. Najdroższy na aukcji organizowanej przez Christie’s obraz – "Les Poseuses" George’a Seurata z 1888 roku – sprzedano za 149,2 mln dolarów.

Słynny obraz przez 70 lat wisiał w muzeum do góry nogami. Tak już zostanie

Dzieło słynnego abstrakcjonisty, Pieta Mondriana, przez ponad siedem dekad wisiało do góry nogami w muzeum w Duesseldorfie. Nikt nie zauważył błędu. Praca nie zostanie jednak obrócona, by uniknąć jej uszkodzenia – informuje „Guardian”.

Holendrzy biją rekord. O tej wystawie w Amsterdamie będzie mówił świat

Władze Rijksmuseum, najważniejszego muzeum w Amsterdamie, zapowiedziały największą w historii wystawę dzieł Johannesa Vermeera. Teraz podbiły stawkę – do Rijksmuseum z całego świata ściągnięte zostaną niemal wszystkie zachowane prace artysty.

Po ataku zupą na van Gogha muzea mają problem. Jak chronić bezcenne dzieła?

Najważniejsze muzea na świecie od lat starannie zabezpieczają swoje najcenniejsze zbiory, a przynajmniej dotąd żyliśmy w przekonaniu, że tak postępują. Jak to możliwe, że do National Gallery w Londynie można wejść z puszką zupy?

Muzeum, a w środku tylko jeden obraz. Saudyjczycy uhonorują „Zbawiciela świata”?

W Arabii Saudyjskiej powstaje niezwykłe muzeum – informuje „Financial Times”. W środku ma znaleźć się miejsce tylko dla jednego obrazu – dla najdroższego dzieła sztuki na świecie, „Zbawiciela świata” Leonarda da Vinci.

Jeff Koons, KAWS i znani polscy artyści. Takiej aukcji dawno nie było w Polsce

Prace współczesnych polskich artystów i unikatowe, obiekty kolekcjonerskie. Do tego słynne animacje oraz artystyczne bootlegi. Dobiega końca jedna z najbardziej wyjątkowych aukcji w Polsce. Można wylicytować prawdziwe rarytasy.

Insekty opanowały muzeum narodowe w Amsterdamie. Obsługa nie sprząta pajęczyn

Wystawa „Crawly Creatures” w Rijksmuseum w Amsterdamie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie poświęcone w całości zmieniającemu się postrzeganiu insektów w sztuce i nauce. W salach wystawowych zaroiło się od pajęczyn i owadów.

Wietrzenie magazynów: muzea w Europie szukają eksponatów pozyskanych nielegalnie

Muzea w Europie coraz częściej postanawiają dać szczerą odpowiedź na pytanie, czy dzieła, które mają w swoich kolekcjach, zostały pozyskane w uczciwy sposób. Zaskakująco często okazuje się, że odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.

Wyżej cenimy dzieła sztuki stworzone przez mężczyzn: zaskakujące wyniki badania

W muzeach i galeriach sztuki wisi zdecydowanie więcej obrazów autorstwa mężczyzn, jednak wyniki najnowszego badania wskazują, że większość ludzi woli prace stworzone przez kobiety. Jest tu jednak pewien paradoks: prace mężczyzn uważamy za droższe.

„Francuski Banksy”. Tajemniczy artysta wypełnia dziury uliczne mozaikami

Choć Ememem, anonimowy artysta, upiększający europejskie miasta mozaikami, swoją sztukę tworzy nie od lat, ostatnio stał się bardzo popularny. Nie tylko w sieci, także na rynku sztuki współczesnej.

Elżbieta II w galeriach, w filmach i na murach. Królowa była częścią popkultury

Zmarła angielska królowa była nie tylko monarchinią. Stała się jednym z symboli Wielkiej Brytanii i brytyjskości, także w sferze popkultury. Czy Karol III, nowy król, będzie w stanie zbudować tak mocną pozycję?

Mural Banksy'ego do kupienia razem z budynkiem. Cena może sięgnąć 30 mln dolarów

Na aukcję wystawiono budynek w Los Angeles. Jedną z jego ścian pokrywa mural Banksy’ego, światowej sławy brytyjskiego mistrza street artu, który ukrywa się za pseudonimem i od lat pozostaje anonimowy.

Kolekcja dzieł sztuki twórcy Microsoftu na aukcji. „Są warte miliard dolarów”

Na listopadowej aukcji wystawiona zostanie kolekcja dzieł sztuki, która należała do zmarłego cztery lata temu Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu - poinformował dom aukcyjny Christie’s. Eksperci wyceniają jej wartość na miliard dolarów.

Burning Man ożył: słynny festiwal na pustyni wraca po 2 latach przerwy

Po dwuletniej przerwie festiwal Burning Man wraca na pustynię Black Rock w amerykańskim stanie Nevada. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja będzie jeszcze bardziej ekologiczna – i jeszcze bardziej zwrócona ku sztuce.

Na mundial Katar kupił dzieła sztuki za miliony dolarów. Staną pod gołym niebem

Z okazji zbliżającego się mundialu władze Kataru zamówiły kilkadziesiąt dzieł u najsłynniejszych współczesnych artystów. Utworzą one największą na świecie galerię pod gołym niebem. Wstęp – wolny.