Sztuczna inteligencja umie już rzeźbić jak Michał Anioł. Pierwsze takie dzieło

W Sztokholmie stanęła nietypowa rzeźba. „Niemożliwa Statua” to pierwsze dzieło sztucznej inteligencji, które łączy style pięciu wybitnych rzeźbiarzy i rzeźbiarek z różnych epok.

Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Sąd w USA uznał, że niemieckiemu ilustratorowi Michaelowi Moebiusowi należy się łącznie 120 milionów dolarów odszkodowania za kopiowanie jego prac. Artysta pozwał 399 firm sprzedających produkty, na których umieszczono grafiki Moebiusa.

Remont za ćwierć miliarda euro. Słynne paryskie muzeum zamyka się na pięć lat

Liczące prawie pięćdziesiąt lat Centrum Georges Pompidou to jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Paryżu. Z powodu remontu obiekt zostanie zamknięty aż na pięć lat. Po przebudowie muzeum ma zostać powiększone.

Muzeum, które czekało na otwarcie prawie 100 lat. Madryt ma nową atrakcję

W czerwcu w Madrycie ruszy muzeum z królewską kolekcją dzieł sztuki. Na ekspozycji w Museo de Colecciones Reales znajdą się wielkie dzieła – choćby Velázqueza, Goyi czy Caravaggia. Dlaczego otwarcie tego muzeum trwało tak długo?

Dodatkowa pula biletów na wystawę Vermeera. Maszyna zdecyduje, kto je zdobędzie

Organizatorzy cieszącej się rekordowym zainteresowaniem wystawy „Vermeer” w amsterdamskim Rijksmuseum zaskoczyli wszystkich: do kupienia będą dodatkowe bilety. Chętnych jest jednak tak wielu, że szczęśliwców wybierze maszyna losująca.

Sąd nad Pablem Picasso. 50 lat po śmierci dosięgła go „cancel culture”

Kim był Pablo Picasso – geniuszem świata sztuki czy mizoginem fatalnie traktującym kobiety? W 2023 roku przypada 50. rocznica śmierci artysty. Obok wystaw ku czci Picassa, toczy się dyskusja: doceniać go za sztukę czy jednak potępić?

„To się nazywa kradzież”. Zarzuty pod adresem Roya Lichtensteina, ikony pop-artu

Za sprawą filmu dokumentalnego, który pojawił się właśnie w USA, głośno zrobiło się o Royu Lichtensteinie – artyście uznawanym za jednego z ojców pop-artu. Bohaterowie filmu zarzucają Lichtensteinowi kradzież prac innych artystów.

Nieznany obraz Vermeera odnaleziony? „Jest w szokującym stanie”

Holenderski ekspert, były pracownik Rijksmuseum, amsterdamskiego muzeum, w którym trwa obecnie największa wystawa prac Jana Vermeera, twierdzi, że w muzeum w Filadelfii znajduje się nieznane dotąd dzieło słynnego artysty.

Słynny dom aukcyjny w tarapatach. W tle pożyczki od rosyjskich milionerów

Phillips, jeden z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, znalazł się w trudnej sytuacji – informują brytyjskie media. Firma, od lat należąca do rosyjskich przedsiębiorców, jest mocno zadłużona u swoich właścicieli, co stawia ją w trudnej sytuacji.

Słynne berlińskie muzeum do idzie do remontu. Ponowne otwarcie za 14 lat

Ci, którzy jeszcze nie odwiedzili berlińskiego Muzeum Pergamońskiego, powinny się pospieszyć – jesienią placówka zostanie całkowicie zamknięta na trzy i pół roku. Remont potrwa aż 14 lat, planowane otwarcie całości obiektu przewidziano na 2037 rok.

Spotkanie autorskie na schodach: Izraelczycy rozpoznali Olgę Tokarczuk w pociągu

To było prawdopodobnie najmniejsze spotkanie autorskie, jakie przydarzyło się polskie laureatce literackiej nagrody Nobla. Olga Tokarczuk podzieliła się na Facebooku opowieścią o rozmowie z Izraelczykami podczas jej podróży pociągiem przez ten kraj.

Bilety na wystawę Vermeera drogie jak na Beyoncé. Czarny rynek kwitnie

Głośna wystawa dzieł Vermeera w Rijksmuseum całkowicie się wyprzedała, ale chętnych wciąż nie brakuje. Z „pomocą” przychodzą spekulanci. Organizatorzy wystawy przestrzegają jednak, że biletów odkupionych w sieci mogą nie uznać.

Najpopularniejsze muzea na świecie. Luwr na czele, Polacy w ścisłej czołówce

Zamek Królewski w Warszawie znalazł się wśród 25. najpopularniejszych muzeów na świecie. Niewiele dalej uplasowało się Muzeum Narodowe w Krakowie. Obydwie instytucje zanotowały znaczny wzrost frekwencji.

Śledztwo dziennikarzy: tysiąc zrabowanych antyków w słynnym nowojorskim muzeum

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art może posiadać ponad tysiąc eksponatów powiązanych z osobami rzekomo zaangażowanymi w nielegalny handel antykami – wynika ze śledztwa dziennikarskiego, na które powołuje się amerykańska stacja CNN.

Nowy projekt Ai Weiweia. Słynny chiński artysta z wulgarnego gestu robi sztukę

Ai Weiwei, słynny chiński artysta i dysydent, rozpoczął nowy projekt, który nawiązuje do jednej z najsłynniejszych jego prac. Zachęca każdego, aby pokazał środowy palec któremuś ze słynnych obiektów.

Skandal na linii Tajwan-Chiny. Kto włamał się do słynnego muzeum pałacowego?

Napiętą sytuację między Tajwanem a Chinami zaognił skandal w świecie sztuki – wykradziono 100 tysięcy wysokiej rozdzielczości kopii dzieł Narodowego Muzeum Pałacowego, najważniejszego na świecie zbioru sztuki chińskiej.

Burza wokół pracy znanej artystki o zbrodniach w Buczy. „Promocja pedofilii”

Obraz wybitnej szwajcarskiej malarki Miriam Cahn wywołał burzę na wystawie w Paryżu. Pracę będącą komentarzem do zbrodni dokonywanych przez żołnierzy rosyjskich podczas wojny w Ukrainie uznano za promocję pedofilii.

Akcja liderki grupy Pussy Riot w Dzień Kobiet. Zmieniła wygląd banknotów USA

Nadieżda Tołokonnikowa, liderka rosyjskiej grupy Pussy Riot, zabrała głos w sprawie praw kobiet. Zrobiła to w Dzień Kobiet. Posłużyła się ikonami popkultury, między innymi amerykańskim dolarem.