Wybitny poeta w towarzystwie malarskich mistrzów

Wystawa „Różewicz i obrazy” w warszawskiej Galerii Opera w stulecie urodzin wybitnego poety przypomina jego fascynacje sztuką.

Obrazy namalowane przez Muhammada Alego sprzedane za rekordową kwotę

Na aukcję trafiła kolekcja prac autorstwa Muhammada Alego. O tym, że słynny bokser bardzo lubił malować i rysować, wie niewielu jego fanów. Kolekcjonerzy błyskawicznie wyczuli okazję, więc prace Muhammad Alego sprzedano za ogromne kwoty.

Gwiazda serialu „Squid Game” podpisała kontrakt ze słynnym domem mody

Louis Vuitton zareagował na sukces serialu „Squid Game”. Jedna z głównych gwiazd tej produkcji, Ho-Yeon Jung, została właśnie ambasadorką tej marki. To nie powinno dziwić – Koreanka w swoim kraju od dawna jest wielką gwiazdą.

Polska na Biennale Sztuki w Wenecji 2022

W konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale di Venezia zwyciężył projekt wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat”, zgłoszony przez kuratorów Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę.

Muzea mają duży problem: dzieła sztuki pożerają owady. To efekt pandemii

Jakby mało było problemów związanych z pandemią koronawirusa, w ostatnich miesiącach muzea na całym świecie mierzą z się z jeszcze jednym problemem. To wyjątkowo intensywna inwazja różnej maści owadów, które niszczą cenne dzieła sztuki.

Polska artystka w finale konkursu. Walczy o duże pieniądze od miliardera

Agata Ingarden dostała się do finału konkursu, organizowanego przez kijowskie Pinchuk Art Centre, organizację stworzoną przez ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka. Nagrodą w konkursie są pieniądze na realizację przyszłych projektów artystycznych.

Złota kanapka z awokado za półtora miliona złotych. To projekt artysty z Niemiec

Tim Bengel, niemiecki artysta, stworzył najdroższą na świecie kanapkę z awokado. Nie można jej zjeść, bo wykonana jest ze szczerego złota. Można za to obejrzeć ją z bliska.

Belgia: lekarze przepisują pacjentom po Covidzie wizyty w muzeach jako terapię

Lekarze w Belgii zalecają pacjentom, którzy chorowali na Covid-19, by w ramach terapii regularnie odwiedzali muzea i galerie. Kontakt ze sztuką ma pomóc im poradzić sobie z depresją.

Cała z drewna: oto hala stworzona specjalnie na koncerty grupy ABBA

W Londynie powstanie tymczasowa hala, w której odbywać się będą wirtualne koncerty szwedzkiej grupy ABBA. Obiekt pomieści 3000 widzów, którzy obejrzą pierwsze od 40 lat występy Szwedów.

Banksy ruszył w trasę? Na Wyspach wysyp nowych, mocnych prac

Czy Banksy, najsłynniejszy streetartowiec na świecie, zrobił sobie pracowite wakacje na angielskim wybrzeżu? W kurortach na Wyspach zaroiło się od nowych prac w stylu, z którego słynie Banksy. Czy to jego dzieła?

Nowy mural w Warszawie. To projekt legendarnego artysty

Słynny japoński artysta Takashi Murakami zaprojektował etykiety limitowanej edycji butelek wody mineralnej Perrier. Z tej okazji w Warszawie powstał mural w oparciu o projekt Murakamiego. Gdzie można go zobaczyć?

Najbogatszy artysta świata z rządową tarczą w pandemii

Media prześledziły finanse Damiena Hirsta, uznawanego za najbogatszego artystę na świecie. Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy wynika, że firmy Hirsta otrzymały rządowe wsparcie w czasie pandemii. Chodzi o 15 milionów funtów. Ta informacja wywołała oburzenie w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcia do nowego kalendarza Pirelli zrobi Bryan Adams

Można się spierać, czy Bryan Adams jest lepszym muzykiem czy fotografem, ale w ostatnich latach Kanadyjczyk z większym zaangażowaniem – i większymi sukcesami artystycznymi – zajmuje się fotografią. Teraz będzie mógł spróbować swoich sił jako autor zdjęć do nowego kalendarza Pirelli.

Banksy przegrał ważny proces. Straci prawa do znanej pracy

„Prawa autorskie są dla przegrywów” – pisał prawie 15 lat temu w swojej książce Banksy, najsłynniejszy na świecie anonimowy artysta. Po latach może się okazać, że takie poglądy będą go słono kosztować.

„Starcie miliarderów”: takiego muzeum Paryż jeszcze nie miał

Szefowie rywalizujących ze sobą koncernów Kering i LVMH, skupiających najsłynniejsze marki luksusowe, od lat walczą o wpływy i pieniądze. Francois Pinault i Bernard Arnault mają wiele powodów, by za sobą nie przepadać. Tym razem ciężkie działo wytoczył Pinault – w Paryżu rusza wyjątkowe muzeum, które pomieści jego olbrzymią kolekcję sztuki.

Muzeum otworzyło supermarket: zakupy pakuje w dzieła sztuki

Czy kreatywność jest produktem równie niezbędnym, jak papier toaletowy i sos pomidorowy? Tak twierdzą władze londyńskiego Design Museum. W tym tygodniu ta instytucja rusza z nowym, niecodziennym projektem.

Upadek rodu Sacklerów: słynni mecenasi wyrzucani z galerii

Nazwisko amerykańskich przemysłowców oskarżanych o wywołanie rozlewającej się po Ameryce fali uzależnień od leków przeciwbólowych, znika ze światowych galerii sztuki. Władze, artyści i inni patroni od lat apelują o odcięcie się od „toksycznych” mecenasów.