Złota kanapka z awokado za półtora miliona złotych. To projekt artysty z Niemiec

Tim Bengel, niemiecki artysta, stworzył najdroższą na świecie kanapkę z awokado. Nie można jej zjeść, bo wykonana jest ze szczerego złota. Można za to obejrzeć ją z bliska.

Belgia: lekarze przepisują pacjentom po Covidzie wizyty w muzeach jako terapię

Lekarze w Belgii zalecają pacjentom, którzy chorowali na Covid-19, by w ramach terapii regularnie odwiedzali muzea i galerie. Kontakt ze sztuką ma pomóc im poradzić sobie z depresją.

Cała z drewna: oto hala stworzona specjalnie na koncerty grupy ABBA

W Londynie powstanie tymczasowa hala, w której odbywać się będą wirtualne koncerty szwedzkiej grupy ABBA. Obiekt pomieści 3000 widzów, którzy obejrzą pierwsze od 40 lat występy Szwedów.

Banksy ruszył w trasę? Na Wyspach wysyp nowych, mocnych prac

Czy Banksy, najsłynniejszy streetartowiec na świecie, zrobił sobie pracowite wakacje na angielskim wybrzeżu? W kurortach na Wyspach zaroiło się od nowych prac w stylu, z którego słynie Banksy. Czy to jego dzieła?

Nowy mural w Warszawie. To projekt legendarnego artysty

Słynny japoński artysta Takashi Murakami zaprojektował etykiety limitowanej edycji butelek wody mineralnej Perrier. Z tej okazji w Warszawie powstał mural w oparciu o projekt Murakamiego. Gdzie można go zobaczyć?

Najbogatszy artysta świata z rządową tarczą w pandemii

Media prześledziły finanse Damiena Hirsta, uznawanego za najbogatszego artystę na świecie. Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy wynika, że firmy Hirsta otrzymały rządowe wsparcie w czasie pandemii. Chodzi o 15 milionów funtów. Ta informacja wywołała oburzenie w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcia do nowego kalendarza Pirelli zrobi Bryan Adams

Można się spierać, czy Bryan Adams jest lepszym muzykiem czy fotografem, ale w ostatnich latach Kanadyjczyk z większym zaangażowaniem – i większymi sukcesami artystycznymi – zajmuje się fotografią. Teraz będzie mógł spróbować swoich sił jako autor zdjęć do nowego kalendarza Pirelli.

Banksy przegrał ważny proces. Straci prawa do znanej pracy

„Prawa autorskie są dla przegrywów” – pisał prawie 15 lat temu w swojej książce Banksy, najsłynniejszy na świecie anonimowy artysta. Po latach może się okazać, że takie poglądy będą go słono kosztować.

„Starcie miliarderów”: takiego muzeum Paryż jeszcze nie miał

Szefowie rywalizujących ze sobą koncernów Kering i LVMH, skupiających najsłynniejsze marki luksusowe, od lat walczą o wpływy i pieniądze. Francois Pinault i Bernard Arnault mają wiele powodów, by za sobą nie przepadać. Tym razem ciężkie działo wytoczył Pinault – w Paryżu rusza wyjątkowe muzeum, które pomieści jego olbrzymią kolekcję sztuki.

Muzeum otworzyło supermarket: zakupy pakuje w dzieła sztuki

Czy kreatywność jest produktem równie niezbędnym, jak papier toaletowy i sos pomidorowy? Tak twierdzą władze londyńskiego Design Museum. W tym tygodniu ta instytucja rusza z nowym, niecodziennym projektem.

Upadek rodu Sacklerów: słynni mecenasi wyrzucani z galerii

Nazwisko amerykańskich przemysłowców oskarżanych o wywołanie rozlewającej się po Ameryce fali uzależnień od leków przeciwbólowych, znika ze światowych galerii sztuki. Władze, artyści i inni patroni od lat apelują o odcięcie się od „toksycznych” mecenasów.

Znowu bitcoin: 62 mln dolarów za największy obraz świata

Takiego miesiąca na rynku sztuki nie było nigdy w historii. Za wszystkimi rekordowymi zakupami ostatnich tygodni stoją inwestorzy z rynku kryptowalut.

Rasizm, Trump, SF: co jest na słynnym obrazie z tokenem NFT?

Informacja o tym, że cyfrowa praca artysty znanego jako Beeple, zaopatrzona w token NFT, została sprzedana na aukcji za gigantyczną kwotę 69 milionów dolarów, wywołała poruszenie. Niewiele osób przyjrzało się tej mozaice złożonej z 5000 grafik, by zastanowić się, co tak naprawdę „namalował” Beeple.

Holandia: muzeum zastępuje obrazy mistrzów pracami kobiet

Mistrzowie holenderscy muszą w końcu ustąpić miejsca kobietom: dzieła najbardziej znanych artystek z Holandii trafią do najważniejszej części słynnego muzeum w Amsterdamie. Stanie się tak po raz pierwszy w sięgającej 1798 roku historii Rijksmuseum.

Pierwszy na świecie: sklep Ikei zmieni się w centrum kultury

Sklep Ikei w angielskim mieście Coventry zamknięto w 2020 roku. Teraz przejdzie transformację i stanie się jednym z największych na świecie obiektów kulturalnych

Ludzie płacą fortunę za memy z sieci. Czy NFT to nowa bańka?

Niektórzy w pojawieniu się tokenów NFT widzą narodziny kolejnej bańki spekulacyjnej, która jest w pewnym sensie odpowiedzią rynku sztuki na wzrost wartości Bitcoina. Tymczasem rynek sztuki, chcąc pozyskać młodszych klientów, bacznie przygląda się sprzedaży dzieł sztuki z zastosowaniem tokenów.

Muzea w USA chcą wyprzedawać zbiory, by móc opłacić rachunki

Przed pandemią pieniądze ze sprzedaży dzieł sztuki można było przeznaczać tylko na zakup nowych eksponatów, jednak nowe przepisy pozwalają instytucjom na większą swobodę w dysponowaniu zbiorami

Artyści z Chin drożsi niż Rothko czy Hockney. Skąd te ceny?

3 pozycje z listy 10 najdroższych  obrazów w 2020 roku to dzieła artystów z Chin. Ceny mogą zdumiewać, podobnie jak to, jakich gigantów sztuki współczesnej wyprzedzili chińscy artyści.