Skandal na linii Tajwan-Chiny. Kto włamał się do słynnego muzeum pałacowego?

Napiętą sytuację między Tajwanem a Chinami zaognił skandal w świecie sztuki – wykradziono 100 tysięcy wysokiej rozdzielczości kopii dzieł Narodowego Muzeum Pałacowego, najważniejszego na świecie zbioru sztuki chińskiej.

Burza wokół pracy znanej artystki o zbrodniach w Buczy. „Promocja pedofilii”

Obraz wybitnej szwajcarskiej malarki Miriam Cahn wywołał burzę na wystawie w Paryżu. Pracę będącą komentarzem do zbrodni dokonywanych przez żołnierzy rosyjskich podczas wojny w Ukrainie uznano za promocję pedofilii.

Akcja liderki grupy Pussy Riot w Dzień Kobiet. Zmieniła wygląd banknotów USA

Nadieżda Tołokonnikowa, liderka rosyjskiej grupy Pussy Riot, zabrała głos w sprawie praw kobiet. Zrobiła to w Dzień Kobiet. Posłużyła się ikonami popkultury, między innymi amerykańskim dolarem.

Cały świat chce zobaczyć wystawę Vermeera w Amsterdamie. Padł system biletowy

To miała być najważniejsza tegoroczna wystawa w Europie – i jest. Prezentacja dzieł Vermeera w Rijksmuseum bije rekordy zainteresowania. Organizatorzy to przewidzieli i wprowadzili rezerwację biletów online. To nie wystarczyło – sklep online padł.

Oligarcha z Rosji oszukany na setki milionów dolarów? Dom aukcyjny przed sądem

Dmitrij Rybołowlew, rosyjski miliarder, właściciel klubu piłkarskiego AS Monaco, uważa, że dom aukcyjny Sotheby’s pomagał handlarzowi, który go oszukał. Jak twierdzi Rybołowlew, w grę wchodzą straty sięgające setek milionów dolarów.

Muzeum zamieniło słynny obraz na kopię autorstwa AI. Protesty zwiedzających

Muzeum Mauritshuis w Hadze chwilowo nie ma w swoich zasobach „Dziewczyny z perłą” Jana Vermeera. Zamiast słynnego obrazu powieszono więc kopię stworzoną przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Ta decyzja nie spodobała się odwiedzającym muzeum.

Rzeźba Jeffa Koonsa rozbita? To nic, kolekcjonerzy chcą kupić to, co z niej zostało

Miniatura rzeźby „Baloon Dog” Jeffa Koonsa warta blisko 200 tysięcy złotych została przypadkowo zniszczona w galerii w Miami. Porcelanowa rzeźba rozbiła się na drobne kawałki, ale są chętni na te okruchy – informuje „Washington Post”.

Parytet w czołowym brytyjskim muzeum. Dzieł autorstwa kobiet ma być równo połowa

Tate Britain w Londynie, jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych na Wyspach, przechodzi właśnie całkowitą zmianę ekspozycji. Jej celem ma być lepsze wyeksponowanie prac, których autorkami są kobiety.

Nowy mural Banksy’ego przetrwał kilka godzin. Zniknął z niego kluczowy element

Pracą „Walentynkowy makijaż” Banksy chciał zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet. Okazuje się, że instalacja w angielskim mieście Margate nie utrzymała się zbyt długo – kilka godzin po jej powstaniu, zniknął jej kluczowy element.

Nowy mural Banksy'ego na walentynki. To protest przeciw przemocy wobec kobiet

Banksy stworzył nowy mural. Praca jest całkowicie inna od tego, co brytyjski artysta stworzył w ukraińskich miastach. Najnowszy mural, który pojawił się w walentynki, to komentarz na temat problemu przemocy domowej.

Picasso w tropikach: wyspy sztuki to nowy symbol bogactwa wśród miliarderów

Najzamożniejsi kolekcjonerzy coraz częściej rezygnują z trzymania najcenniejszych dzieł sztuki w swoich domach. Wywożą je na prywatne wyspy, na których budują prywatne i ściśle strzeżone muzea dla swoich kolekcji.

Rusza wystawa, na którą czeka cały świat. W Amsterdamie ustawią się kolejki

To będzie największa w historii wystawa prac Jana Vermeera. W jednym miejscu, w Rijksmuseum w Amsterdamie, zgromadzono niemal wszystkie zachowane prace holenderskiego mistrza światła i cienia. Wystawa, zatytułowana „Vermeer”, rusza 10 lutego.

Postrach muzeów. Ukraiński marszand oskarżony o kradzież słynnych dzieł sztuki

We Francji ruszył proces ukraińskiego handlarza dziełami sztuki oskarżonego o to, że przez lata okradał francuskie muzea. Szczególnie upodobał sobie dzieła impresjonistów, a jego najważniejszą „zdobyczą” był obraz Paula Signaca wart 1,5 mln euro.

Magia gór. Ostatnia szansa, by zobaczyć najciekawszą wystawę tej zimy w Polsce

Ponad 120 przedmiotów, od obrazów i grafik po rzemiosło i zabytkowy sprzęt narciarski. Do tego najważniejsze nazwiska polskiej sztuki początków XX wieku. Wspólny temat? Zakopane i Tatry.

Muzeum w Zurychu zgubiło obrazy mistrzów holenderskich. „Niefortunny incydent"

Kunsthaus w Zurychu, jedno z najbardziej znanych muzeów w Europie, poinformowało, że zaginęły obrazy XVII–wiecznych mistrzów holenderskich. Dzieła najprawdopodobniej zostały ukradzione, ale władze muzeum nie są tego pewne.

Finał „napadu stulecia” w Grecji. Złodziej obrazu Picassa usłyszał wyrok

Giorgos Sarmantzopoulos obsesyjnie kochał sztukę. Jego pasja doprowadziła go do zuchwałego przestępstwa. Miłość do dzieł wielkich mistrzów malarstwa Sarmantzopoulos przypłacił aresztem i procesem. Sąd właśnie wydał wyrok w tej sprawie.

„Brak szacunku dla zmarłych”. Brytyjskie muzea rezygnują ze słowa „mumia”

Brytyjskie muzea chcą zrezygnować z używania określenia „mumia” w odniesieniu do zmumifikowanych szczątków ludzkich. Zamiast niego rekomendują określenie „osoba zmumifikowana”. Zdaniem pomysłodawców tej zmiany chodzi o szacunek dla zmarłych.

Znany kolekcjoner oszustem. Podrabiał i sprzedawał dzieła wielkich mistrzów

Znany hiszpański kolekcjoner usłyszał zarzuty oszustwa i kradzieży własności intelektualnej, grozi mu sześć lat więzienia. Hiszpan miał podrabiać dzieła tak znanych artystów jak Edward Munch czy Roy Lichtenstein. Sprawę nagłośnił dziennik „El Pais”.