Tak skończy ostatnie dzieło Christo. Słynna instalacja przerobiona na namioty

Ostatnia praca artysty bułgarskiego Christo zatytułowana „L’Arc de Triomphe, Wrapped” zyska drugie życie. Instalacja, która zdobyła światową sławę, zostanie poddana recyklingowi. Powstaną z niej namioty, które przydadzą się podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Artysta przekazał muzeum puste płótna jako dzieła sztuki. Musi zwrócić pieniądze

Duński malarz Jens Haaning przekazał muzeum Kunsten dwa puste płótna, które jego zdaniem miały być dziełami sztuki. Teraz musi zwrócić niemałe wynagrodzenie – ponad 300 tysięcy złotych.

Spektakularne widowisko w Warszawie. Rusza kolejna odsłona projektu BMW Art Club

Do Warszawy powraca projekt BMW Art Club. Niezwykła sztuka ponownie zawita do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tym razem jednak przybędzie pod postacią immersyjnego widowiska wirtualnego. Co zobaczymy tej jesieni w ramach BMW Art Club. Przyszłość jest sztuką?

Starcie sztucznych inteligencji: Algorytmy kłócą się o zagadkowe arcydzieło

Dwa konkurencyjne algorytmy sztucznej inteligencji spierają się o to, czy Rafael Santi, jeden z najważniejszych mistrzów ery renesansu, jest autorem zagadkowego obrazu „de Brécy Tondo”. Spór dotyczący tego obrazu trwa od lat, a kwestia autorstwa pracy nie została rozstrzygnięta.

O tej wystawie będzie mówił świat. Pokaz siły najbogatszego Europejczyka

Tegoroczna wystawa obrazów Jana Vermeera w Amsterdamie elektryzowała miłośników sztuki na całym świecie. Bernard Arnault, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, chce to przebić. Jego fundacja jesienią zorganizuje w Paryżu wielką wystawę prac Marka Rothki.

Czołowy chiński malarz z rekordową karą. Od lat kopiował obrazy artysty z Belgii

Znany chiński artysta Ye Yongqing kopiował prace belgijskiego twórcy Christiana Silvaina – orzekł sąd w Pekinie i wymierzył Chińczykowi rekordową karę. Ye musi zapłacić 650 tysięcy euro, musi też publicznie przeprosić za swoje oszustwo

Polska artystka „zamieszka” w centrali firmy SpaceX. „To uczy skromności”

Agnieszka Piłat, polska artystka od lat tworząca w USA, otrzymała zaproszenie na tzw. rezydencję do centrali SpaceX, jednej z firm Elona Muska. Polka, zafascynowana technologią, stworzy cykl obrazów poświęconych eksploracji kosmosu. To jej druga współpraca ze SpaceX.

Zagadka kradzieży sedesu ze złota w końcu rozwiązana? To głośne dzieło sztuki

Brytyjska policja jest gotowa postawić zarzuty siedmiu podejrzanym o kradzież sedesu wykonanego ze złota. Rzeźbę autorstwa głośnego włoskiego artysty Maurizia Cattelana skradziono w 2019 roku. Jest warta 6 milionów dolarów.

Trzy Polki w światowym finale konkursu fotografii ulicznej

Trzy fotografki z Polski znalazły się w finale konkursu fotografii ulicznej – Urban Photo Awards. Zwycięzców wyłoni jury, którym kieruje Alec Soth, amerykański fotograf z legendarnej agencji Magnum Photos, zrzeszającej najlepszych reportażystów na świecie.

Największa kradzież w historii Muzeum Brytyjskiego. Zniknęło 2 tysiące antyków

Z Muzeum Brytyjskiego, jednej z najważniejszych tego typu instytucji w Wielkiej Brytanii, skradziono blisko 2000 eksponatów. Głównym podejrzanym jest Peter Higgs, wieloletni kurator tej placówki.

Dom aukcyjny Sotheby's pozwany przez nabywców tokenów NFT. „Oszukano nas”

Słynny dom aukcyjny Sotheby’s został pozwany. Chodzi o sprzedaż tokenów NFT znanych jako Bored Ape Yacht Club, które wylicytowano w 2021 roku, a później wartość mocno spadła. Ich nabywcy uważają, że znany dom aukcyjny nie działał uczciwie.

„Bałtycki Banksy”: Brytyjczycy szukają tajemniczego autora posągu Perkuna

Na klifie w hrabstwie Kent w Anglii stanął wysoki na dwa i pół metra totem wyciosany z jednego kawałka drewna, przedstawiający Perkuna, bóstwo Bałtów. Kim jest „bałtycki Banksy”, tajemniczy artysta, autor posągu – pytają media w Wielkiej Brytanii?

Raport: najbardziej artystyczne miasta Europy. Jedno z Polski, ale to nie Kraków

Wiele miast w Europie kojarzy się ze sztuką, ale które mają z nią najmocniejsze związki? Nowy raport przedstawia najbardziej artystyczne miasta naszego kontynentu. Na liście znalazła się jedna metropolia z Polski, ale nie chodzi tu o Kraków.

Tysiące dzieł sztuki trafią na Księżyc. To będzie pierwsze „muzeum w kosmosie”

Dzieła sztuki stworzone przez 30 tysięcy artystów z ponad 150 krajów, trafi na Księżyc. Projekt „Lunar Codex” to inicjatywa kanadyjskiego fizyka, który postanowił na stałe przenieść ludzką sztukę w kosmos.

„Kolor nie może należeć do korporacji”. Artysta kontra producent lalek Barbie

Firma Mattel, producent lalek Barbie, zastrzegła prawnie intensywny odcień różu o nazwie Barbie Pink. Z taką polityką nie zgadza się brytyjski artysta, który już wcześniej toczył podobny spór dotyczący najczarniejszej farby na świecie.

Artysta, który uzyskał najwyższe odszkodowanie w historii, pozywa giganta mody

Niemiecki artysta Michael Moebius, który pozwał 399 firm i wywalczył w sądzie najwyższe odszkodowanie w historii za naruszenie praw autorskich, podobny zarzut kieruje w stronę firm pracujących dla Shein, giganta rynku „szybkiej mody”.

Luksusowy butik na środku pustyni. Nic w nim nie kupisz, ale odwiedzają go tłumy

W 2005 roku na pustyni w Teksasie stanął fikcyjny butik Prady. To projekt artystyczny, który błyskawicznie wzbudził zainteresowanie i co roku ściąga turystów z całego świata. Mieszkańcy pobliskiej Marfy najchętniej pozbyli by się się tej atrakcji.

Frida Kahlo w Warszawie: rusza wystawa w Łazienkach Królewskich. Będą tłumy?

W warszawskich Łazienkach Królewskich niebawem zostanie otwarta wystawa poświęcona Fridzie Kahlo – jednej z najważniejszych artystek XX wieku. Będzie można zobaczyć obrazy Fridy Kahlo i instalację nawiązującą do jej słynnego domu, La Casa Azul.