Dmytro Kozacki, ukraiński żołnierz i fotograf z zakładów „Azowstal”, złożył broń. Wcześniej wystosował apel do świata. „Zgłoście moje zdjęcia do wszelkich możliwych konkursów. Byłoby miło wyjść z niewoli i dowiedzieć się, że coś wygrałem” – napisał.
Zakończono prace nad renowacją obiektów dawnej rzeźni w czeskiej Ostrawie. Autorem projektu Galerii Sztuki Współczesnej Plato jest Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów.
Obraz Pabla Picassa, pokazujący zniszczenia miasta Guernica zbombardowanego w czasie wojny domowej w Hiszpanii, nadal robi piorunujące wrażenie. Jest też aktualny, bo sytuacja w ukraińskich miastach przypomina to, wydarzyło się 85 lat temu.
Kuratorzy z londyńskiego muzeum sztuki Tate Modern postanowili, że zmienią tytuł obrazu Paula Cezanne’a. Chodzi o płótno pod tytułem „Le Negre Scipion”. A dokładnie – o pierwszy człon tytułu. Zdaniem wielu osób brzmi on rasistowsko.
Jeszcze nigdy dotąd Pawilon Polski na weneckim Biennale nie wyrażał tak wymownie wielokulturowego dziedzictwa Polski. Tym razem reprezentują go prace artystki romskiego pochodzenia, Małgorzaty Mirgi–Tas.
Twórczość takich artystów jak Banksy udowodniła, że street art może być niezwykle cenna. W ostatnim czasie street artem zainteresowali się również złodzieje. Efekt? Z ulic wielkich miast znikają cenne dzieła. Często są to kradzieże na zamówienie.
„Oczko w głowie” Putina, kolekcja obrazów tak cenna dla Rosji, że jej wypożyczenie do Francji wymagało osobistej zgody prezydenta, zostanie odesłana do Rosji. Francuzi przekonują, że nie mogą złamać prawa i są gotowi dotrzymać umów z Rosjanami.
Niech kuratorami zostaną ci, którzy najuważniej patrzą na dzieła sztuki – na taki pomysł wpadli pracownicy muzeum w Baltimore. Efekt? Właśnie otwarto wystawę, której organizatorami są pracownicy muzealnej ochrony.
Amerykanin Jeff Koons to jeden z najdroższych żyjących artystów na świecie. Słynie też z prowokacyjnych pomysłów, które przynoszą mu popularność. Właśnie ogłosił kolejny – chce być pierwszym artystą, który „wystawi” swoje prace na Księżycu.
Poznaliśmy włoskiego kandydata do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Włosi chcieli, żeby było nim espresso, ale tak się jednak nie stało. Zwyciężył inny kandydat który, zdaniem wielu, lepiej pokazuje kulturowe bogactwo kraju.
Kto zapłaci najwięcej, usiądzie na przeciw Mariny Abramović i będzie mógł spojrzeć jej w oczy. Jedna z najważniejszych żyjących gwiazd sztuki wraca do głośnego performance'u, „The Artist is Present”. Chce w ten sposób zebrać pieniądze dla Ukrainy.
Rosyjscy miliarderzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną w Ukrainie. Część ich majątku zajęto – głównie jachty i nieruchomości. Co z dziełami sztuki, które do nich należą? Wiele z nich przechowywane jest w portach wolnocłowych.
Ermitaż od lat stanowił jedną z najważniejszych artystycznych wizytówek Rosji, pomagając budować pozytywny wizerunek tego kraju. Co zostało z tej międzynarodowej potęgi po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę?
Francuzi odwołali planowaną w Chinach wielką wystawę obrazów Henri'ego Matisse'a. To gest protestu wobec polityki władz chińskich, które unikają jednoznacznego potępienia agresji na Ukrainę i wywarcia presji na Rosjan.
Po latach renowacji jednego z dzieł wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki, austriaccy konserwatorzy ogłosili: wygląda na to, że znaleźliśmy dzieło Tycjana, jednego z najwybitniejszych artystów Renesansu.
Legendarna kolekcja dzieł sztuki, należąca do rosyjskich muzeów i wypożyczona Francuzom w 2021 roku, stała się „zakładnikiem” wojny na Ukrainie. Czy bezcenne prace impresjonistów zostaną zarekwirowane przez władze francuskie?
Zamiast obrazu na ścianie w muzeum, animacje połączone z muzyką – a także złudzenie wejścia do świata stworzonego przez słynnych malarzy. Immersyjne wystawy sztukę w niezwykle sugestywny sposób, biją rekordy popularności na całym świecie.
Wirtualne dzieła sztuki sprzedawane z zabezpieczeniem w postaci tokenów NFT, osiągają zawrotne ceny. Znane muzeum z USA chciało wycenić pracę tego typu, którą otrzymało w darze. Zadanie okazało się bardzo trudne. Sprawę opisał „New York Magazine”.