Protest przeciw obostrzeniom: muzeum van Gogha w Amsterdamie salonem fryzjerskim

Muzeum van Gogha w Amsterdamie zmieniło się w salon piękności. Inne instytucje kultury w Holandii dołączyły do tej akcji i zaczęły oferować strzyżenie czy manicure. To protest przeciw polityce rządu, która zdaniem protestujących krzywdzi muzea.

Blisko pół miliarda za Picassa. Sztuka nigdy nie była tak droga jak w 2021 roku

Najdroższym obrazem sprzedanym na aukcji w 2021 była „Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse)” Pabla Picassa. To jedyny obraz, który w 2021 roku sprzedano za ponad 100 milionów dolarów. Nabywcą został potentat świata kryptowalut.

Zrabowane antyki wracają do Włoch. Przez lata były w słynnych muzeach w USA

Stany Zjednoczone zwróciły Włochom 200 przedmiotów. Wśród nich są wazy, popiersia, figurki, a nawet antyczne rzeźby. Wszystkie zostały nielegalnie wywiezione z Włoch i trafiły do znanych kolekcjonerów w USA.

Melania Trump wchodzi na rynek tokenów NFT. Sprzedaje cyfrową wersję swoich oczu

Melania Trump, była Pierwsza Dama, ogłosiła, że uruchamia własną platformę, na której będzie oferować produkty zaopatrzone w tokeny NFT. Zaczyna od akwareli – „to ma być amulet, który inspiruje ludzi”.

Muzeum narodowe w Afganistanie znowu działa. Dyrektor zawarł pakt z talibami

Muzeum narodowe w Kabulu zostało ponownie otwarte. Funkcjonowanie placówki to efekt porozumienia z talibami rządzącymi krajem po upadku rządu wspieranego przez Amerykanów w sierpniu 2021 roku.

Na arcydziele Rembrandta konserwatorzy odkryli nieznane dotąd szkice

Konserwatorzy zajmujący się jednym z najsłynniejszych obrazów Rembrandta van Rijna „Nocna straż” wpadli na fascynujący trop. Korzystając z najnowszych technologii, zauważyli, że warstwa farby przykrywa nieznane dotąd szkice.

Miliarder z dożywotnim zakazem kolekcjonowania antyków. „Sprawa bez precedensu”

Michael Steinhardt, amerykański miliarder, został ukarany dożywotnim zakazem kupowania antyków. To efekt niecodziennej sprawy sądowej dotyczącej handlu zrabowanymi przedmiotami na ogromną skalę.

Słynna rzeźba z Wall Street zniknie? Los „Nieustraszonej dziewczynki” niepewny

Rzeźba „Nieustraszona dziewczynka” zdążyła na stałe wpisać się w krajobraz Nowego Jorku oraz Wall Street. Jednak dalsze losy słynnej rzeźby stanęły pod znakiem zapytania. Co stanie się z „Nieustraszoną dziewczynką”?

Koniec ery wystaw prac wielkich mistrzów? Muzea walczą ze sobą o słynne obrazy

Rijksmuseum w Amsterdamie przygotowuje największą w historię wystawę prac Johannesa Vermeera. To może być jedna z ostatnich ekspozycji tego typu – wielkich, przekrojowych, poświęconych twórczości jednego artysty. Coraz trudniej je zorganizować.

Justin Sun: potentat rynku kryptowalut, który trząsł rynkiem sztuki w 2021 roku

Zaledwie 31-letni Justin Sun, miliarder, który dorobił się majątku na kryptowalutach, stał się jednym z największych inwestorów na runku sztuki w 2021 roku. Kupuje wszystko: od Picassa i Giacomettiego po wirtualne dzieła młodych artystów.

Gwiazda Jeffa Koonsa blednie: słynny artysta przestał być pupilem kolekcjonerów

Jeff Koons to jeden z najlepiej zarabiających artystów na świecie. Jednak ostatnie lata nie należały do udanych. Co się zacięło w perfekcyjnie dotąd działającej maszynie, dzięki której prace Koonsa biły rekordy na aukcjach sztuki?

„NFT” angielskim słowem 2021 roku. Wyprzedziło nawet „crypto”

„NFT”, pojęcie z pogranicza sztuki i technologii, zostało wybrane angielskim słowem roku przez wydawcę popularnego słownika Collins. Co oznacza skrót NFT i dlaczego stał się tak popularny?

Kuszenie Christo: kim był jeden z najgłośniejszych współczesnych artystów?

Co sprawiło, że turyści odwiedzili jesienią tego roku Paryż nie po to, by obejrzeć Łuk Triumfalny, lecz tym razem – cóż za przewrotność – po to, by go nie obejrzeć? Odpowiedź brzmi Christo, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów.

„Miliardy do podziału”: największa w historii rozwodowa aukcja dzieł sztuki

Blisko 3 miliardy złotych – za tyle na aukcji w Sotheby's sprzedano dzieła wybitnych artystów. Pochodziły z kolekcji amerykańskiego miliardera Harry'ego Macklowe'a i jego byłej żony, Lindy. Sztukę kolekcjonowali przez blisko 60 lat.

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

Obraz „Salvator Mundi” sprzedano w 2017 roku za astronomiczną sumę ponad 450 milionów dolarów. Wówczas wszyscy byli pewni, że to dzieło Leonarda da Vinci. Nowa decyzja muzeum Prado w tej sprawie jest przełomowa.

Interpol: w pandemii dzieła sztuki rabowano na potęgę. Gdzie najwięcej?

Z danych Interpolu wynika, że pandemia okazała się świetnym okresem dla złodziei dzieł sztuki. Przestępcy uaktywnili się zwłaszcza w tych krajach, w których restrykcje pandemiczne stworzyły znakomite warunki do rabunków na dużą skalę.

Oslo: jedyne takie muzeum na świecie. 28 tysięcy prac tylko jednego malarza

Munchmuseet, otwarte właśnie w Oslo, mieści 28 tysięcy prac Edwarda Muncha, ale i tak miliony ludzi z całego świata przyjadą tu, by oglądać „Krzyk”, najsłynniejszy obraz norweskiego malarza.

Wybitny poeta w towarzystwie malarskich mistrzów

Wystawa „Różewicz i obrazy” w warszawskiej Galerii Opera w stulecie urodzin wybitnego poety przypomina jego fascynacje sztuką.