Francja: karykatura z „Charlie Hebdo” na etykietach win. Policjanci oburzeni

Umieszczona na butelkach wina etykieta, przygotowana przez współpracownika francuskiego magazynu „Charlie Hebdo”, zabolała francuskich policjantów. Funkcjonariusze uznali, że stanowi ona zniewagę dla ich zawodu.

Julia Walch: „Droga od winnicy do butelki wina trwa wiele lat”

Julia Walch, współwłaścicielka rodzinnej winnicy w Południowym Tyrolu, jednego z najbardziej niezwykłych winiarskich regionów Włoch, opowiada o regionie, w którym mieszka, prowadzeniu firmy rodzinnej – i o tym, co pamięta z dzieciństwa w winnicy.

Młode wino: czym jest i skąd bierze się jego popularność?

W trzeci czwartek listopada przypada „święto młodego wina”. Ale co tak naprawdę oznacza, że wino jest młode i co je odróżnia od wina „starego”?

„Na etykiecie musi być pałacyk”. Jakie sztuczki stosują producenci win?

Rysunek przedstawiający zamek lub pałacyk, do tego ozdobna czcionka i ciężka butelka, jakby była z ołowiu – to tylko niektóre z zabiegów, które mają przekonać klientów, że dane wino jest wysokiej jakości.

Cuvee, riserva, auslese: co oznaczają te słowa na butelkach win?

Specjalistyczne pojęcia winiarskie mają ułatwić wybór. Dzięki ich znajomości wiadomo, czego można spodziewać się po danym produkcie. Tyle teoria, praktyka bywa dużo bardziej skomplikowana. Co oznaczają trudne słowa na etykietach win?

Kradzież stulecia: z restauracji w Hiszpanii zniknęły wina za 1,5 mln złotych

Z restauracji na południu Hiszpanii złodzieje wynieśli kilkadziesiąt butelek rzadkich win, w tym ponad dwustuletni trunek. Wiedzieli, co kradną, to nie było przypadkowe działanie. „Działali na zamówienie” – mówi jeden z właścicieli lokalu.

Francja: słynny winiarz, producent ulubionych win Jamesa Bonda, skazany

Jeden z najbardziej znanych francuskich winiarzy został skazany za kumoterstwo. Chodzi o nielegalne działania, których celem było przyznawanie wyróżnień innym producentom win z Bordeaux.

Patagonia znowu zaskakuje: słynna marka ubrań zaczyna produkcję wina

Patagonia, znany producent odzieży outdoorowej, zaangażował się w kolejny projekt, który nie jest związany z ubraniami: w produkcję win. Oczywiście, zgodnie z filozofią marki, są to wina naturalne.

Czy kształt kieliszka ma wpływ na smak wina? O tym trzeba pamiętać

To nie przesąd – źle dobrany kieliszek naprawdę ma wpływ na smak wina. Przekonał się o tym pewnie każdy, kto próbował wina ze szklanki lub plastikowego kubka. W czym najlepiej podawać różne rodzaje wina?

Kolejny kryzys: brakuje butelek do wina. Trunek psuje się w beczkach

O tym, że na rynku brakuje mikroprocesorów czy gazu, wszyscy słyszymy. Braki dotyczą też innych gałęzi gospodarki. Efekt? Eksperci mają wątpliwości, czy najnowsze roczniki win przypadną do gustu klientom. Przyczyna jest prozaiczna: brak butelek.

Czy wino powinno „oddychać”? Ten błąd popełnia większość z nas

Niektóre wina tuż po otwarciu wydzielają taki zapach, że pierwszą myślą, jaka pojawia się w głowie, jest wylanie go do zlewu. Tymczasem pośpiech jest w tym przypadku zdecydowanie niewskazany.

Nowe etykiety na butelkach win. Mają ułatwić życie, producenci ich nie chcą

Na butelkach win sprzedawanych w Europie niebawem pojawią się nowe oznaczenia. Dzięki nim będzie można sprawdzić, jaki skład ma dany trunek. Dlaczego pojawiają się nowe oznaczenia i jakie informacje można dzięki nim znaleźć?

Zamach na Prosecco: Chorwaci chcą zastrzec wino o podobnej nazwie

Prosek – tak nazywa się wino deserowe z Dalmacji, które na terenie UE chcieliby zarejestrować Chorwaci. Wniosek wywołał oburzenie Włochów, dla nich to próba wykorzystania popularności włoskiego wina musującego Prosecco.

Zmowa winiarzy: słynni producenci z Bordeaux przed sądem. Grozi im więzienie

Dwaj wpływowi producenci win z Bordeaux pozwani przed sądem. Zarzuca się im manipulowanie systemem klasyfikacji najsłynniejszych czerwonych win na świecie. Na czym miało polegać oszustwo?

Producenci wina we Francji mają kolejny wielki problem. Będzie drożej?

Producenci z Szampanii o roczniku 2021 woleliby zapomnieć. W tym roku czekają ich dramatycznie niskie zbiory. Co spowodowało taki nieurodzaj w regionie, w którym produkuje się szampana?

Raport: wino bezalkoholowe korzystnie wpływa na serce. Sekret tkwi w winogronach

Analiza wyników badań nad prawie półmilionowej próbie pacjentów wykazała po raz kolejny, że wino w niewielkich ilościach może mieć korzystny wpływ na serce. Dotyczy to też win bezalkoholowych.

Co zrobić z korkiem od wina w restauracji? Nie wąchaj go, to przeżytek

Czasem pod otwarciu wina w restauracji sommelier lub kelner podaje gościom przy stoliku korek. Co powinniśmy zrobić z korkiem? Wiele osób odruchowo – i zupełnie niepotrzebnie – podnosi korek do nosa. Jak się zachować?

Fatalny rok winiarzy z Francji. Wina mogą być do wyrzucenia

Prowansję, znany region winiarski we Francji, dotknęły pożary, niszcząc część upraw. Winiarze, którym udało się uniknąć ognia, mają inny problem, który może sprawić, że ich wina nie będą nadawać się do picia.