Rewolucja we Francji. Winiarze z Bordeaux szykują zamach na świętość

Już niebawem wina z Bordeaux mogą smakować zupełnie inaczej niż dotąd. Powodem jest wprowadzanie upraw nowych odmian winorośli, przed którymi region Bordeaux, najsłynniejszy we Francji, bronił się bardzo długo.

Pierwsze wino stworzone przez ChatGPT. Francuzi „zatrudnili” bota w winnicy

Francuzi zaangażowali ChatGPT do produkcji wina. Sztuczna inteligencja przejęła obowiązki enologa w jednej z francuskich winnic. Powstanie kilkaset butelek wina „wymyślonego” przez AI.

„Nie więcej niż 2 kieliszki dziennie”. Nowe ostrzeżenia na butelkach prosecco

Maksymalnie 2 kieliszki prosecco dziennie – takie ostrzeżenie umieścił na etykiecie znany producent wina. Informacja wywołała we Włoszech poruszenie, ale w Europie słychać głosy, że na etykietach win powinny być informacje o szkodliwości trunku.

Wino z Europy płynie do Rosji szerokim strumieniem. „To nie ma wpływu na wojnę”

Rok po wybuchu wojny w Ukrainie wielu europejskich producentów wina przyjęło strategię „business as usual” i sprzedaje nadal swoje wina do Rosji – wynika z analizy branżowego serwisu winiarskiego Wine Searcher. Kto handluje winem z Rosją?

Red Bull wypowiedział wojnę winiarni z Sardynii. Chodzi o logotyp na butelkach

Niewielka winiarnia z Sardynii postanowiła podjąć walkę z producentem napoju energetycznego Red Bull. Spór dotyczy logotypu na butelkach wina – zdaniem przedstawicieli koncernu włoskie logo jest podobne do dwóch byków na puszkach Red Bulla.

Europejczykom znudziło się wino? Zaskakujące dane z Hiszpanii, Francji i Włoch

Hiszpania, Francja i Włochy to najwięksi producenci wina w Europie. Mimo to mieszkańcy południa Europy piją go coraz mniej, mimo wielowiekowej tradycji. Czy Francuzom, Włochom i Hiszpanom znudziło się wino?

Nowa plaga kradzieży w Europie. Złodzieje polują na butelki najdroższych win

Złodzieje ekskluzywnych win stają się coraz bardziej zuchwali. W ostatnim czasie ze sklepów w Austrii i Norwegii ukradziono kilkaset drogocennych butelek. Złodzieje doskonale wiedzą, co kraść. Biorą najrzadsze i najdroższe butelki.

Wino z marmuru. Włosi testują antyczną metodę produkcji, cena zwala z nóg

Powstało wino, które dojrzewało w marmurowym zbiorniku. To próba odtworzenia starożytnej metody produkcji. Cena butelki wina z marmuru, ok. 5 tysięcy euro, może szokować, ale jest adekwatna do luksusowych warunków, w których powstawał trunek.

Producent z Szampanii sprzedał tysiące butelek fałszywego szampana. Surowa kara

W Szampanii obowiązują niezwykle restrykcyjne zasady produkcji tamtejszych win musujących. Jeden z producentów spróbował je obejść, co przypłacił bardzo dotkliwą karą.

Region Bordeaux w kryzysie. Tysiące hektarów słynnych winnic zostanie wyciętych

Liczby nie przemawiają na korzyść producentów win z regionu Bordeaux. Niegdyś najpopularniejsze wina na świecie tracą swój kultowy charakter, bo klienci, nawet we Francji, gdzie czerwone wino było świętością, zmieniają swoje upodobania.

Zaskakujące dane: Francuzom znudziło się czerwone wino. Młodzi nie chcą go pić

Wino to jeden z filarów dorobku kulturowego Francuzów. Liczby jednak nie kłamią: we Francji pije się znacznie mniej wina niż jeszcze dekadę temu. Najbardziej spadło zainteresowanie winem czerwonym, jednym z symboli Francji.

We Francji znów leje się boujolais nouveau. Europa polubiła wina młode – i tanie

Dzięki fenomenowi beaujolais nouveau Europejczycy (nie tylko Francuzi) nauczyli się sięgać po młode wina. Docenia je zwłaszcza młode pokolenie, i to nie tylko w listopadzie, gdy we francuskich miastach premierę ma beaujolais nouveau.

Na świecie kryzys, a mimo to zaczyna brakować szampana. „Kurczą się zapasy”

Inflacja, widmo recesji, wojna w Ukrainie – wydawałoby się, że to nie czas na świętowanie. Nic bardziej mylnego. „Miłośnicy szampana tak cieszą się z zakończenia obostrzeń covidowych, że kończą się zapasy tego trunku” – informuje „Bloomberg”.

Gang winiarzy: Francuzi zalali europejski rynek podrabianym winem

Setki tysięcy konsumentów w Europie, a także na świecie, kupiło podrobione „francuskie” wina. To kolejny tego typu przekręt, który w ostatnim czasie wykryła francuska policja. Na czym polegało oszustwo?

Czy to jeszcze wino? Kofermentacja to nowy winiarski trend. Na czym polega?

Owoce, zioła, a nawet kwiaty. To składniki, które lubiący eksperymenty winiarze dorzucają do kadzi razem z winogronami, by otrzymać wina kofermentowane, które wymykają się tradycyjnym kategoriom.

Pierwszy „kosmiczny” szampan. Powstał, by można go było pić w stanie nieważkości

Rozwój turystyki orbitalnej wymusza powstawanie usług, które umilą podróż turystom w kosmosie. Mumm, francuski producent szampana, w przeszłości sponsor Formuły 1, stworzył szampana, którego można pić w stanie nieważkości. Trunek ma postać pianki.

Brytyjczycy winiarską potęgą przyszłości? Francuzi mają powód do zmartwień

Eksperci nie mają wątpliwości: za 20 lat krajobraz europejskiego winiarstwa dramatycznie się zmieni. Następne dwie dekady przyniosą ogromne zmiany – z korzyścią dla producentów wina w Wielkiej Brytanii.

Jakich win używać do gotowania? Większość osób nie zna tych podstawowych zasad

Jakie wino dodawać do potraw podczas gotowania? Wciąż pokutuje przekonanie, że w garnku z powodzeniem sprawdzi się trunek gorszej jakości. To mit, do tego szkodliwy – dla smaku potraw.