Finlandia za 5 lat chce się stać krajem winiarskim. „Widzę potencjał”

Niebawem Finlandia może dołączyć do grona europejskich krajów produkujących wino. Ma temu sprzyjać zmiana fińskiego prawa zaproponowana przez rząd w Helsinkach na wniosek lokalnych wytwórców.

Publikacja: 23.08.2023 13:39

Ze względu na zmiany klimatyczne produkcja jakościowych win w Skandynawii nie brzmi już jak żart.

Ze względu na zmiany klimatyczne produkcja jakościowych win w Skandynawii nie brzmi już jak żart.

Foto: Manuel Venturini

Być może w niedalekiej przyszłości Finlandia przestanie kojarzyć się z tradycyjnymi mocnymi alkoholami czy popularną marką wódki. Od lat, głównie na południu kraju, działa mała grupa pasjonatów eksperymentujących z winami gronowymi. Na ich drodze długo stało jednak fińskie prawo, które skutecznie ograniczało ich działalność. Teraz to ma się zmienić.

W Finlandii rodzi się winiarstwo

Powoli, ale sukcesywnie w Skandynawii przybywa coraz więcej winnic i producentów win na bazie winogron. Jednym z tamtejszych krajów, w których rodzi się winiarstwo, jest Finlandia.

W kraju tym działa kilkudziesięciu amatorskich i profesjonalnych producentów win, z czego tych, którzy chcieliby tłoczyć wino w celach komercyjnych, można policzyć na palcach jednej ręki. Fińscy winiarze to głównie pasjonaci i eksperymentatorzy, którzy obsadzają swoje winnice różnymi odmianami winorośli i rok po roku obserwują, które z nich dają najlepsze rezultaty.

Czytaj więcej

Szampan ma rywali ze Skandynawii. Przyszłość należy do win musujących z Północy

Ubiegłoroczny zbiór winogron w Finlandii wyniósł zaledwie niecałe 150 kilogramów, a więc skala produkcji wina jak na razie jest mikroskopijna. Wynika to przede wszystkim z prawnych obwarowań, z jakimi mierzą się obecnie fińscy winiarze.

Wytwarzane w Finlandii napoje alkoholowe, które technicznie są winami, nie mogą nosić tej nazwy. Zgodnie z obowiązującym prawem funkcjonują one pod nazwą „trunku o niskiej zawartości alkoholu wyprodukowanego z winogron”. Krajowych win nie można też sprzedawać ani reklamować. Z kolei te, które trafiają do Finlandii z zagranicy, sprzedaje wyłącznie państwowe przedsiębiorstwo utrzymujące monopol na rynku.

Finlandia chce zostać krajem winiarskim

Trudna sytuacja fińskich winiarzy już niebawem ma zmienić się na lepsze. Stowarzyszenie fińskich producentów wina wywiera naciski na Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, aby postarało się ono o zmianę legislacji – i te naciski odnoszą skutek.

Rząd opracował nowy program, mający uczynić Finlandię pełnoprawnym krajem winiarskim. Finlandia będzie ubiegać się o nadanie jej statusu kraju winiarskiego według definicji funkcjonującej w ramach Unii Europejskiej. Decyzja w tej sprawie może zapaść w 2028 roku.

Choć Finlandia wydaje się być ostatnim krajem, w którym można by tłoczyć jakościowe wina na bazie winogron, to marzenia Finów tak naprawdę nie są mrzonkami. Ich planom sprzyjają zmiany klimatyczne, dzięki czemu eksperymenty fińskich winiarzy mają potencjał, aby w niedalekiej przyszłości odnieść sukces.

„Widzę w tym potencjał, by Finlandia stała się producentem winogron wysokiej jakości, z których można produkować wino” – powiedział Kari Latvus, przewodniczący stowarzyszenie fińskich producentów wina w rozmowie z fińskim serwisem YLE.

Na całym świecie – również w Europie – jest bowiem coraz cieplej. Sytuacja ta spędza sen z powiek winiarzom z tradycyjnych krajów winiarskich na południu Starego Kontynentu, stanowi jednak szansę dla tych posiadających winnice położonych bardziej na północ.

Szwecja uzyskała w UE status państwa winiarskiego w 1999 roku. Jak przypomina serwis YLE, obecnie w tym kraju jest ok. 50 winnic o łącznej powierzchni 25 hektarów, głównie na południu Szwecji.

Jednymi z beneficjentów tych zmian są kraje skandynawskie. Uprawia się w nich zarówno winorośl szlachetną, jak i odmiany hybrydowe. Klimat północnych rubieży Europy sprzyja produkcji zwłaszcza win musujących i białych.

Warto jednak pamiętać, że rozwój winiarstwa, niezależnie od kraju, zawsze postępuje powoli i na większą produkcję wina w Finlandii trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat. To właśnie tyle czasu od momentu zasadzenia winorośli zajmuje wydanie owoców, z których będzie można wytłoczyć wino zadowalającej jakości.

Być może w niedalekiej przyszłości Finlandia przestanie kojarzyć się z tradycyjnymi mocnymi alkoholami czy popularną marką wódki. Od lat, głównie na południu kraju, działa mała grupa pasjonatów eksperymentujących z winami gronowymi. Na ich drodze długo stało jednak fińskie prawo, które skutecznie ograniczało ich działalność. Teraz to ma się zmienić.

W Finlandii rodzi się winiarstwo

Pozostało 90% artykułu
Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić