Francuzi zniszczą w najbliższym czasie setki milionów litrów wina. Powodów tej drastycznej decyzji jest kilka, a jeden z nich może okazać się zaskakujący. Okazuje się mianowicie, że zmieniają się upodobania konsumentów, co sprawia, że francuskie wina cieszą się coraz mniejszą popularnością – również wśród Francuzów. Co więcej, coraz trudniejsze warunki prowadzenia działalności zmuszają winiarzy do karczowania winnic.
Francuscy producenci wina zniszczą setki milionów litrów wina
Choć francuskie wina od wielu dekad, a nawet stuleci cieszyły się prestiżem na całym świecie, a we Francji kultura picia wina była bardzo silna, sytuacja tamtejszych winiarzy staje się coraz trudniejsza. Francja mierzy się bowiem z nadprodukcją win, przez co nie ma kto ich kupować. Z tego powodu rząd Francji postanowił podjąć zdecydowane kroki, aby pozbyć się nadmiaru wina.
Czytaj więcej
Projekt budynku, który ma stanąć na bałtyckiej plaży nieopodal Gdańska został wyróżniony w konkursie architektonicznym International Architecture Awards. Obiekt, który na mieścić kameralną restaurację, to dzieło niemieckiego biura architektonicznego Kuczia Architect.
Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau ogłosił, iż rząd zdecydował się zniszczyć część win, które wytłoczono w 2022 roku. Fesneau zapowiedział, że zniszczeniu ulegnie ponad 300 milionów litrów wina, czyli około siedmiu procent ubiegłorocznej produkcji.
Jeszcze w czerwcu tego roku Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 160 milionów euro. Francuski rząd dołożył kolejne 40 milionów z budżetu państwa, co razem daje kwotę 200 milionów euro. Alkohol, który pozostanie z utylizacji wina, ma zostać wykorzystany do produkcji takich produktów jak detergenty, płyny do dezynfekcji czy perfumy.