Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić

Francja mierzy się z nadprodukcją wina. Sytuacja zmusza producentów z tego kraju niszczenia wina, na które coraz częściej brakuje nabywców. Zmieniły się też preferencje klientów, co odbija się na zainteresowaniu winami czerwonymi, z którym Francja słynie.

Publikacja: 01.09.2023 12:58

Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau ogłosił, iż rząd zdecydował się zniszczyć część win, które

Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau ogłosił, iż rząd zdecydował się zniszczyć część win, które wytłoczono w 2022 roku. Zniszczeniu ulegnie ponad 300 milionów litrów wina.

Foto: Sigmund

Francuzi zniszczą w najbliższym czasie setki milionów litrów wina. Powodów tej drastycznej decyzji jest kilka, a jeden z nich może okazać się zaskakujący. Okazuje się mianowicie, że zmieniają się upodobania konsumentów, co sprawia, że francuskie wina cieszą się coraz mniejszą popularnością – również wśród Francuzów. Co więcej, coraz trudniejsze warunki prowadzenia działalności zmuszają winiarzy do karczowania winnic.

Francuscy producenci wina zniszczą setki milionów litrów wina

Choć francuskie wina od wielu dekad, a nawet stuleci cieszyły się prestiżem na całym świecie, a we Francji kultura picia wina była bardzo silna, sytuacja tamtejszych winiarzy staje się coraz trudniejsza. Francja mierzy się bowiem z nadprodukcją win, przez co nie ma kto ich kupować. Z tego powodu rząd Francji postanowił podjąć zdecydowane kroki, aby pozbyć się nadmiaru wina.

Czytaj więcej

Budynek nad Bałtykiem wśród najpiękniejszych na świecie. „Unosi się w powietrzu”

Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau ogłosił, iż rząd zdecydował się zniszczyć część win, które wytłoczono w 2022 roku. Fesneau zapowiedział, że zniszczeniu ulegnie ponad 300 milionów litrów wina, czyli około siedmiu procent ubiegłorocznej produkcji.

Jeszcze w czerwcu tego roku Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 160 milionów euro. Francuski rząd dołożył kolejne 40 milionów z budżetu państwa, co razem daje kwotę 200 milionów euro. Alkohol, który pozostanie z utylizacji wina, ma zostać wykorzystany do produkcji takich produktów jak detergenty, płyny do dezynfekcji czy perfumy.

Winnice znikają we Francji

Na tak zdecydowane kroki francuskiego rządu nałożyło się kilka przyczyn. Jedną z nich jest spadek konsumpcji francuskich win – zarówno w samej Francji, jak i w innych europejskich krajach, które je importują. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że we Francji konsumpcja spadła o 22 procent, znacznie mniej francuskich win spożywa się też w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

Mniejszy popyt na francuskie wina szczególnie dał się we znaki producentom z Bordeaux. Dlaczego akurat im? Chodzi między innymi o to, że ludzie chętniej sięgają po wina białe, różowe i musujące. Przechodzą też na wegetarianizm, a dobrze zbudowane, muskularne czerwone bordeaux generalnie lepiej pasuje do potraw mięsnych.

Aby uporać się z tymi problemami, agencja Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB), zrzeszająca regionalnych producentów i sprzedawców win, podjęła decyzję być może jeszcze bardziej drastyczną niż zniszczenie zeszłorocznej produkcji. Zadecydowano mianowicie, że z powierzchni ziemi zniknie ponad dziewięć i pół tysiąca hektarów winnic w Bordeaux – zostaną one wykarczowane.

Francuskie ministerstwo rolnictwa wyłożyło na to przedsięwzięcie 57 milionów euro. Znalazły się też fundusze dla tych właścicieli winnic, którzy zamiast winorośli będą chcieli uprawiać oliwki i inne rośliny.

Sytuację francuskich producentów win pogorszył również kryzys ostatnich lat, począwszy od okresu pandemii. Zamknięto wówczas lokale gastronomiczne, czego konsekwencją były wzrosty cen win. W międzyczasie doszły do tego komplikacje natury logistycznej, winiarze stracili źródła dostaw materiałów i produktów niezbędnych do wyrobu wina.

Później wybuchła wojna w Ukrainie, która tylko pogłębiła pełzający kryzys. Ceny win w dalszym ciągu rosną, co zmusza konsumentów do podejmowania bardziej przemyślanych decyzji zakupowych i rezygnacji z kupowania produktów, bez których mogą się obejść. Jednym z nich jest wino.

Francuzi zniszczą w najbliższym czasie setki milionów litrów wina. Powodów tej drastycznej decyzji jest kilka, a jeden z nich może okazać się zaskakujący. Okazuje się mianowicie, że zmieniają się upodobania konsumentów, co sprawia, że francuskie wina cieszą się coraz mniejszą popularnością – również wśród Francuzów. Co więcej, coraz trudniejsze warunki prowadzenia działalności zmuszają winiarzy do karczowania winnic.

Francuscy producenci wina zniszczą setki milionów litrów wina

Pozostało 87% artykułu
Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wino
Finlandia za 5 lat chce się stać krajem winiarskim. „Widzę potencjał”