Europejczykom znudziło się wino? Zaskakujące dane z Hiszpanii, Francji i Włoch

Hiszpania, Francja i Włochy to najwięksi producenci wina w Europie. Mimo to mieszkańcy południa Europy piją go coraz mniej, mimo wielowiekowej tradycji. Czy Francuzom, Włochom i Hiszpanom znudziło się wino?

Publikacja: 23.01.2023 13:59

Liczba mieszkańców Włoch, którzy piją wino każdego dnia, spadła w ciągu ostatnich dziesięciu lat o p

Liczba mieszkańców Włoch, którzy piją wino każdego dnia, spadła w ciągu ostatnich dziesięciu lat o prawie 17 procent i jest ich teraz prawe 12,5 miliona.

Foto: Ludovico Lovisetto

Hiszpania, Francja i Włochy to europejska czołówka producentów wina. To nikogo nie dziwi. Zaskakująca jest jednak inna informacja: w ostatnim roku spożycie wina w tych krajach wyraźnie spadło. Hiszpanie i Francuzi piją coraz mniej wina, a Włosi – robią to rzadziej niż kiedyś.

Francuzi i Hiszpanie piją coraz mniej wina

Dość zaskakujące informacje podaje portal informacyjny „Wine Searcher”, cytujący francuskie i hiszpańskie raporty. Okazuje się, że – zgodnie z danymi Hiszpańskiego Obserwatorium Rynku Wina (Observatorio Español del Mercado del Vino, OeMV), w 2022 roku spożycie wina wśród mieszkańców Hiszpanii spadło o ponad 7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przekładając te liczby na konkretne wielkości, w 2022 roku Hiszpanie wypili łącznie o pół miliona wina mniej, niż w roku 2021. Ile dokładnie? Agencja OeMV szacuje, że było to około 50 milionów litrów, czyli około pięć razy więcej, niż w Polsce.

Czytaj więcej

Brak chętnych na najdroższą willę na świecie. Jej mieszkance grozi eksmisja

Co ciekawe, były w ubiegłym roku miesiące, kiedy Hiszpanie pili wyjątkowo mało wina. Mowa o wrześniu i listopadzie 2022 roku, kiedy konsumpcja wina zaliczyła dwa drastyczne spadki: odpowiednio o 28,5 procenta oraz o ponad 31 procent.

Podobny trend widać również we Francji. Powołując się na dane Nielsena, francuski serwis branżowy Vitisphere.com poinformował o ponad pięcioprocentowym spadku sprzedaży wina, jaki miał miejsce w tym kraju w 2022 roku.

Najmniej chętnie Francuzi sięgali po wina czerwone – ich sprzedaż spadła o ponad 8 procent. Z kolei białe wina zanotowały spadek sprzedaży o 6,5 procenta. Nieco lepiej było jedynie w przypadku win różowych – w 2022 roku sprzedano ich we Francji o 0,7 procenta więcej, niż roku poprzednim.

Portal Vitisphere.com przytoczył też dane firmy IRI, zajmującej się badaniami rynku. Okazuje się, że w 2022 roku Francuzi kupili o 6,5 procenta mniej win musujących, czyli kategorii, która w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością.

Włosi piją wino, ale rzadziej

Krajobrazu dopełnia sytuacja we Włoszech – kolejnej winiarskiej potędze. Włoski Główny Urząd Statystyczny poinformował, że choć w ciągu ostatniej dekady konsumpcja wina w tym kraju wzrosła (o ponad 2 procent w przypadku mężczyzn i aż o 9 procent w przypadku kobiet), to Włosi nie piją już wina tak często, jak kiedyś.

Okazuje się bowiem, że liczba mieszkańców Włoch, którzy piją wino każdego dnia, spadła w ciągu ostatnich dziesięciu lat o prawie 17 procent i jest ich teraz prawe 12,5 miliona. Z kolei liczba pijących ponad pół litra dziennie spadła po ponad 31 procent. Wygląda więc na to, że Włosi piją coraz bardziej odpowiedzialnie.

Nadal jednak muszą coś zrobić z nadprodukcją swoich win – i doskonale im się to udaje. Cytowany przez „Wine Searchera” włoski dziennik ekonomiczny „Il Sole 24 Ore” poinformował niedawno, że wartość eksportu win osiągnęła we Włoszech rekordową wartość 8 miliardów euro. Oznacza to wzrost o 12 procent w porównaniu z rokiem 2021.

Powyższe zjawiska – zwłaszcza w Hiszpanii i Francji – wynikają przede wszystkim z rosnącej w tych krajach popularności drinków wpisujących się w nową kategorię No-Lo. Zaliczają się do niej napoje bez- i niskoalkoholowe, które można kupić w puszkach lub plastikowych butelkach.

Drinki No-Lo zajmują coraz więcej miejsca na sklepowych półkach w Europie – i nie tylko. Ciekawy skład i niski lub zerowy poziom alkoholu są bardziej zachęcające dla powiększającej się grupy młodych ludzi dbających o własne zdrowie.

Źródła: Wine Searcher, The Drinks Business

Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić