Przełomowa decyzja w Portugalii: wiadomości od szefa po godzinach będą karane

Portugalski parlament przyjął bezprecedensową ustawę. W zamyśle prawodawców ma ona wprowadzić w życiu osób pracujących zdalnie lepszą równowagę między pracą a czasem wolnym.

Pracownicy znanej hiszpańskiej firmy zdecydowali: pracują 4 dni w tygodniu

Pracownicy znanej hiszpańskiej marki odzieżowej Desigual zdecydowali w głosowaniu, że wolą mniej pracować nawet kosztem niższej pensji. Za czterodniowym tygodniem pracy byli niemal wszyscy głosujący.

Gigant rynku luksusowego chce się odmłodzić. Zatrudni 25 tysięcy młodych ludzi

LVMH, koncern kontrolowany przez francuskiego miliardera Bernarda Arnaulta, planuje wielką rekrutację. Potentat rynku dóbr luksusowych, właściciel między innymi Diora, chce się „odmłodzić”. Jakich pracowników szuka koncern LVMH?

Marki luksusowe mogą zacierać ręce. Młodzi Chińczycy wierzą, że będą milionerami

Blisko 70 procent chińskich studentów jest przekonanych, że w przyszłości czeka ich zawodowy sukces i status milionera w Chinach. To wnioski z badania przeprowadzonego przez jedną z chińskich gazet.

Łukasz Młyńczyk: Spójny Hołownia, złośliwy Tusk, naiwna Suchanow

Te afery PiS są książkowe, stanowią idealną pożywkę dla oponentów i w normalnych warunkach uderzyłyby w filary PiS. Ale okazało się, że język przekazu stosowany przez opozycję, ta przesadna emfaza, był przeciwskuteczny - mówi politolog Łukasz Młyńczyk.

Kataryna: Patent na bezkarność

Lech Wałęsa: Stosowane przez niego metody oraz retoryka lokują go poza głównym nurtem mediów i sprawiają, że krytykowane przez niego osoby z kręgu obecnej władzy wypowiedziały Zbigniewowi Stonodze bezwzględną wojnę. Jest osobą prześladowaną z powodów politycznych, zaś w Polsce grozi mu eskalacja prawnej przemocy ze strony władzy. Stanowi to zagrożenie dla jego wolności.

Zabić Indianina w Indianinie

Cywilizowano je, głodząc, bijąc, odrywając od rodzin. Po władzach Kanady także amerykański rząd zaczyna odkrywać prawdę i rozliczać się z polityki asymilacji indiańskich dzieci.

Wojny, które stapiają lodowce

Przechodząca obecnie przez Europę fala katastrofalnych powodzi niewiele zmieni. Globalne ocieplenie nadal będzie postępować, gdyż nawet tak dramatyczne zjawiska pogodowe nie przekonają ludzi do wymagających wielu wyrzeczeń działań proekologicznych. Lepszy skutek mogą przynieść projekty edukacyjne, a wśród nich komputerowa strategia „Imagine Earth".

Instapolityka. Matriks pełen emocji

Polityka to już nie tylko gabinetowe rozgrywanie swoich przeciwników, ustalanie planów i ofert wyborczych. Coraz większą rolę odgrywa tzw. instapolityka, która toczy się w sformatowanych tożsamościowo i nieprzejrzystych bańkach, gdzie dominujący głos zyskują najbardziej wyraziści dyskutujący.

Antyk chory i cierpiący

Jürgen Thorwald (zmarł w 2006 r.) należy do moich ulubionych autorów popularnonaukowych, od kiedy przeczytałem jego cykle z historii medycyny sądowej i śledczej „Stulecie detektywów" i „Godzina detektywów". Jest też autorem wstrząsającej książki „Wielka ucieczka" o zbrodniach sowieckich w Prusach. Z tej samej parafii historycznej pochodzi „Dawna medycyna". Wydawca planował encyklopedię historii medycyny, potem się z projektu wycofał, a Thorwald, nie chcąc zmarnować materiałów i włożonej pracy, opublikował książkę o wczesnych dokonaniach sztuki i wiedzy medycznej.

Piotr Marecki. Maskotka z dolarami

Sklepowa chce wiedzieć, czy domu jako nowożeniec nie chciałbym kupić – tutaj, w samym centrum wioski. Ma na sprzedaż. Trzy komnaty i piece są. Ja, że chętnie obejrzę i jaka cena w euro. Sklepowa, że w euro to nie umie podać, ale w dolarach to myślała o pięciu tysiącach.

Wójcik, Wójtowicz. Ostatnia akcja snajpera

Z powietrza dostrzegam, że nasza ewakuacja odbywa się w ostatniej chwili. Przypomina mi się finalna scena z filmu „Pluton". Śmierć sierżanta Eliasa. Kiedy przeciwnik był już wszędzie, nadchodził z różnych stron.

Diabeł szuka pokuty

Kto ma już dosyć seriali dla młodych dorosłych o problemach milenialsów czy o bohaterach w pelerynach, ten wreszcie dostał serial skrojony pod dorosłego widza. Nie ze względu na przemoc czy goliznę, tylko ze względu na cierpliwość twórców i konsekwencję, z jaką snują przed nami historię o Bostonie z początku lat 90. Powoli, spokojnie, bez gwałtownych skoków czasowych, ordynarnych cliffhangerów czy zwrotów akcji spadających na widza deus ex machina.

Szpital jak z obrazka

Seriale medyczne mają niemal tyle samo lat co telewizja. Swój triumfalny pochód przez małe ekrany rozpoczęły w 1951 roku, kiedy to serca nielicznych wówczas widzów podbił przygotowany przez stację CBS „Szpital miejski". Wcześniej, jeszcze przed wojną, publiczność ekscytowała się kinowymi produkcjami opowiadającymi chociażby o doktorze Kildarze. Wszystkie te produkcje łączyło idealizowanie zawodu lekarza, promowanie regularnych badań kontrolnych, a także oswajanie publiczności ze śmiertelnymi bądź przewlekłymi chorobami.

Historia rzadko bywa sprawiedliwa

Wydawałoby się, że rozliczenia po II wojnie światowej to sprawa prosta – są pokonani nazistowscy zbrodniarze i sądzący ich zwycięscy alianci. Nic bardziej mylnego. Książka cenionych historyków – Pawła Machcewicza i Andrzeja Paczkowskiego pokazuje, jak trudnym tematem są powojenne rozliczenia i jak bardzo polityka wkracza tam, gdzie decydować powinna jedynie Temida.

Zygmunt Nowakowski. Ludzie mi wierzą, nie mogę wrócić

Aktor, reżyser i dyrektor teatru, ale także poczytny pisarz, wzięty felietonista i publicysta polityczny, a na dodatek działacz sportowy i obrońca praw zwierząt. We wszystkich swych wcieleniach pozostawił Zygmunt Nowakowski (właściwie Tempka) trwały ślad.

Domowy socjalizm

Reporterka Ewa Winnicka poleca w "Plusie Minusie".

Dowódca czołgu 102 szykuje Polskę na igrzyska

Przygotowania do olimpijskich zmagań w Los Angeles odbywały się pod okiem komisarza wojskowego. Czujny wzrok pułkownika Feryńca padł między innymi na buty Jacka Wszoły.