Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie

Rudy Kurniawan to postać znana całej branży winiarskiej. Najsłynniejszy fałszerz win na świecie odsiedział długi wyrok za swoje czyny, ale po wyjściu z więzienia nadal zarabia na swoim fachu. Co więcej, robi to całkowicie legalnie. Jak to możliwe?

Publikacja: 31.10.2023 16:55

Rudy Kurniawan podrabiał ekskluzywne wina, wyprowadził w pole wielu koneserów i naraził na ogromne s

Rudy Kurniawan podrabiał ekskluzywne wina, wyprowadził w pole wielu koneserów i naraził na ogromne straty finansowe renomowanych producentów z Bordeaux, Burgundii i innych prestiżowych regionów.

Foto: Tamara Malaniy/Unsplash

Rudy Kurniawan przez lata podrabiał najbardziej prestiżowe wina, za co poszedł do więzienia. Jednak słynny fałszerz, który zebrał grono fanów, po wyjściu na wolność ponownie zarabia na swoim fachu — z tą różnicą, że teraz robi to zupełnie legalnie.

Rudy Kurniawan: kim jest najsłynniejszy fałszerz win? 

Przestępcy fascynują ludzi. Świadczy o tym popularność seriali i filmów fabularnych, a także produkcji z rodzaju „true crime”, opowiadających historie seryjnych morderców i oszustów. Intryguje nas charyzma tych ludzi, a także niezwykłe umiejętności pozwalające im dokonywać spektakularnych przestępstw.

Czytaj więcej

Ulubiona marka luksusowa Polaków to nie Louis Vuitton. Jest nowy lider rankingu

Równie intrygującą postacią dla wielu miłośników i ekspertów ze świata win jest Rudy Kurniawan. 47-letni Indonezyjczyk co prawda nikogo nie zabił, ale podrabiając ekskluzywne wina, wyprowadził w pole wielu koneserów i naraził na ogromne straty finansowe renomowanych producentów z Bordeaux, Burgundii i innych prestiżowych regionów.

Również i Kurniawan, który w 2021 roku wyszedł z więzienia, zebrał w międzyczasie grono fanów gotowych płacić mu za możliwość degustowania wyprodukowanych przez niego fałszywych win — i porównania ich oryginałami. O nowej-starej profesji Kurniawana informuje branżowy serwis „Wine Searcher”.

Rudy'ego Kurniawana zaprosiła na organizowaną przez siebie kolację w Singapurze Maureen Downey, znana ekspertka w dziedzinie fałszowania win. Uczestnicy spotkania degustowali oryginalne wina z Domaine de la Romanée-Conti i Château Pétrus z rocznika 1990 — oraz ich podróbki autorstwa Kurniawana.

Co ciekawe, większości uczestników bardziej smakowały podróbki. „Rudy jest winiarskim geniuszem” — brzmiała notka jednego z gości, którą udostępniła na swoich stronach Maureen Downey. Jak się również okazało, to było już drugie tego rodzaju spotkanie z udziałem Kurniawana.

Rudy Kurniawan: fałszerz win i celebryta

Rudy Kurniawan urodził się 10 października 1976 roku w Dżakarcie. Wychowywał się w Indonezji w rodzinie, w której przestępstwa — i to na wielką skalę — były sposobem na życie.

Oszustami byli dwaj wujkowie Kurniawana, Hendra Rahardja i Eddy Tansil. Obydwaj dokonywali przekrętów bankowych, wyciągając z nich setki milionów dolarów. Obydwaj trafili też do więzienia. Nieżyjący już Rahardija dostał dożywocie, Tansil — 17 lat, z czego odsiedział zaledwie dwa.

W 2014 roku śledztwo FBI ujawniło, że Rudy Kurniawan produkował i sprzedawał podróbki kosztownych win prestiżowych producentów, na czym miał zarobić ponad sto milionów dolarów. Część tej kwoty stanowi zarobek z oszustw bankowych.

Za swoje przestępstwa Indonezyjczyk otrzymał wyrok dziesięciu lat pozbawienia wolności. Nie licząc dwóch lat w areszcie śledczym, odsiedział siedem lat i w 2021 roku wyszedł z jednego z teksańskich więzień, po czym deportowano go z USA do Indonezji.

Kurniawan należy do grona przestępców-celebrytów — obok takich postaci jak Elizabeth Holmes czy Anna Sorokin. Nie licząc filmu dokumentalnego „Kwaśne winogrona” z 2016 roku najsłynniejszy fałszerz win na świecie nie doczekał się jak na razie żadnej innej produkcji filmowej czy serialowej na swój temat. Można jednak przypuszczać, że jest to już tylko kwestia czasu.

Rudy Kurniawan przez lata podrabiał najbardziej prestiżowe wina, za co poszedł do więzienia. Jednak słynny fałszerz, który zebrał grono fanów, po wyjściu na wolność ponownie zarabia na swoim fachu — z tą różnicą, że teraz robi to zupełnie legalnie.

Rudy Kurniawan: kim jest najsłynniejszy fałszerz win? 

Pozostało 90% artykułu
Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Wino
Finlandia za 5 lat chce się stać krajem winiarskim. „Widzę potencjał”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą