Wino z Europy płynie do Rosji szerokim strumieniem. „To nie ma wpływu na wojnę”

Rok po wybuchu wojny w Ukrainie wielu europejskich producentów wina przyjęło strategię „business as usual” i sprzedaje nadal swoje wina do Rosji – wynika z analizy branżowego serwisu winiarskiego Wine Searcher. Kto handluje winem z Rosją?

Publikacja: 13.02.2023 13:03

W 2022 roku dużo wina sprzedały Rosji Hiszpania i Gruzja. Wzrosła też sprzedaż włoskiego prosecco  i

W 2022 roku dużo wina sprzedały Rosji Hiszpania i Gruzja. Wzrosła też sprzedaż włoskiego prosecco i portugalskiego vinho verde.

Foto: Grape Things

Embargo na eksport dóbr luksusowych o wartości powyżej 300 euro z marca 2022 roku miało uderzyć w powiązanych z rosyjskim rządem oligarchów i innych bogatych Rosjan. Co z tańszymi winami, które stanowią dominującą część europejskiej produkcji? Nadal bez przeszkód trafiają do Rosji, a co więcej – strumień wina płynie coraz szerzej.

Europejskie wina nie zniknęły z Rosji

W marcu 2022 roku, czyli wkrótce po rozpoczęciu putinowskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska zakazała eksportu dóbr luksusowych, których wartość wynosi więcej niż 300 euro za produkt. W gronie tych wyrobów znalazły się między innymi wina, które powstają w Europie.

Czy to oznacza, że w rosyjskich sklepach jest mniej win z Europy? Zdecydowanie nie – wręcz przeciwnie. Embargo sprzed prawie roku od początku budziło wątpliwości wielu analityków przede wszystkim dlatego, że było zbyt łagodne i utrudniało życie jedynie garstce najbardziej zamożnych Rosjan.

Czytaj więcej

Hotele dla niewyspanych robią furorę. Jakie wygody oferują swoim gościom?

Istnieje grono europejskich producentów win, którzy z pobudek moralnych zrezygnowali ze sprzedaży swoich win do Rosji. Wielu jednak zignorowało brutalną wojnę i kontynuuje eksport win do Rosji.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w listopadzie wartość eksportu win z Europy do Rosji wynosił ponad 89 milionów euro. Rok później ta liczna znacznie wzrosła i wynosiła już ponad 130 milionów euro.

Dane te cytuje Barnaby Fales w swoim obszernym artykule na temat wzrostu eksportu europejskich win do Rosji, który pojawił w branżowym serwisie Wine Searcher. Jak zauważa Fales, eksport wystrzelił wiosną 2022 roku i rósł przez resztę 2022 roku. Szczególnie dużo win sprzedały Rosjanom Hiszpania i Gruzja. Również włoskie prosecco i portugalskie vinho verde płynęły do Rosji szerokim strumieniem.

Zjawisko to dotyczy przede wszystkim dużych producentów, wytwarzających niedrogie wina, które zalewają półki supermarketów i dyskontów. Wiele z wytwórców wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie zapewniło o zaangażowaniu się w pomoc Ukrainie. Jak się jednak okazuje, nie widzą oni żadnej sprzeczności w kontynuowaniu sprzedaży win wartych mniej niż 300 euro za butelkę do Rosji, zasilając w ten sposób budżet rosyjski wpływami z cła.

W rozmowach z Barnaby Falesem fakt eksportowania swoich win do Rosji potwierdzili rzecznicy tak znanych producentów jak hiszpańska Familia Torres, Henkell Freixenet czy Aveleda z Portugalii. Dziennikarz dotarł również do eksperta winiarskiego Franka Smuldersa, sprowadzającego wina dla rosyjskiej sieci supermarketów O’Key. Smoulders potwierdził, że niektórzy producenci szampanów nadal sprzedają swoje produkty do Rosji.

Martim Guedes, prezes firmy Alaveda, w rozmowie z Wine Searcher stwierdził: „Nasze zyski ze sprzedaży wina do Rosji trafiają do organizacji dobroczynnych, większość z nich zajmuje się pomocą ukraińskim uchodźcom osiedlającym się w Potugalii”. Dodał też: „To czy eksportujemy do Rosji, czy nie, nie ma wpływu na wojnę”. 

Na całej sytuacji korzystają zwykli Rosjanie. W obliczu niełatwej sytuacji ekonomicznej w swoim kraju sięgają po tańsze wina, których na półkach w rosyjskich sklepach wcale nie ubyło, a wręcz odwrotnie – jest ich jeszcze więcej.

Europejskie wina: do Rosji przez kraje bałtyckie

Do wybuchu wojny w Ukrainie największym eksporterem win do Rosji były Włochy. Sankcje wobec Rosji okazały się dla tego kraju dość dotkliwe, dlatego Włosi utracili status lidera. Teraz wina docierają do Rosji przede wszystkim przez Litwę i Łotwę.

Wzmożony eksport tańszych win to tylko jedna strona medalu. Również bowiem i najbogatsi Rosjanie poradzili już sobie z blokadą bezpośredniego eksportu europejskich win z wyższej półki. Kupują je między innymi przez Kazachstan, który nie uczestniczy w realizacji europejskiego embarga.

Embargo na eksport dóbr luksusowych o wartości powyżej 300 euro z marca 2022 roku miało uderzyć w powiązanych z rosyjskim rządem oligarchów i innych bogatych Rosjan. Co z tańszymi winami, które stanowią dominującą część europejskiej produkcji? Nadal bez przeszkód trafiają do Rosji, a co więcej – strumień wina płynie coraz szerzej.

Europejskie wina nie zniknęły z Rosji

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Miliarderzy z Francji walczą na luksusowe nieruchomości. Rekordowa transakcja
Biznes
Triumf rosyjskiego „króla dżinsów”. 76-latek debiutuje na liście miliarderów
Biznes
Powolna śmierć marek modowych dla „klasy średniej”. Znikają z miast Europy
Biznes
Lidl wygrał z gigantem rynku luksusowego. 10 lat walki o prawa do jednego koloru
Biznes
Najbogatszy Chińczyk w tarapatach. „Ta woda mineralna jest za mało chińska”