„Suchy styczeń” coraz popularniejszy. Czy „Dry January” pomaga zmienić nawyki?

„Suchy styczeń” lub, jak kto woli, „Dry January” to akcja, która ma być zachętą do tego, by na miesiąc odstawić alkohol. Czy miesięczna abstynencja w ramach akcji „Suchy styczeń” korzystnie wpływa na zdrowie?

Koszmarny rok dla prosecco. Duma Włoch może zniknąć?

Ten rok był szczególnie trudny dla producentów prosecco. Fale upałów w połączeniu z często występującymi powodziami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi sprawiły, że zbiory winogron były najtrudniejsze od wielu dekad.

Puszka z dwiema „zawleczkami”. Japończycy chcą zrewolucjonizować branżę piwną

Japońskie studio Nendo, prowadzone przez cenionego projektanta Okiego Sato, przedstawiło prototyp puszki, która może oznaczać rewolucję w branży piwnej. Rozwiązanie opracowane przez Nendo ma zapewniać „idealną pianę”.

Zagadka sake: Japończykom się znudziła, na świecie bije rekordy popularności

Sake, narodowy trunek w Japonii, traci popularność w swojej ojczyźnie. Tymczasem eksport sake osiąga rekordowe wyniki, japoński trunek budzi coraz większe zainteresowanie na świecie. Dlaczego Japończycy mają dość sake?

Najstarsza butelka rumu sprzedana na aukcji. Odnaleziono ją w piwnicy w Anglii

Butelkę rumu z Barbadosu, zabutelkowaną w 1780 roku, sprzedano go za równowartość ponad 130 tysięcy złotych. Zanim został odnaleziony, trunek przeleżał 200 lat w piwnicach posiadłości w Wielkiej Brytanii.

Szampan na Sylwestra: czym wznieść toast za nowy rok? Do wyboru jest wiele opcji

Zgodnie z tradycją nadejście nowego roku witamy kieliszkiem wina musującego. Jakiego? To zależy od zasobności portfela, ale nie tylko. Do wyboru jest wiele win musujących z Europy – od Cavy przez Sekta po Cremant czy Prosecco. Czym się różnią?

Śliwowica z Serbii trafiła na listę UNESCO. „To żywe dziedzictwo Serbii”

Na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO trafia jedynie starannie wyselekcjonowana grupa potraw i tradycji. Do tego grona dołączyła też serbska śliwowica.

Tęsknota za królową. Brytyjczycy wykupują trunek, po który sięgała Elżbieta II

Śmierć Elżbiety II wywołała w Wielkiej Brytanii falę nostalgii, a także zainteresowania szczegółami życia prywatnego zmarłej królowej. Niespodziewana popularność dotknęła też producenta trunku z południa Francji, który upodobała sobie Elżbieta II.

Oktoberfest wraca po pandemii. Covid nie pozbawił Niemców miłości do piwa

Po dwóch latach spowodowanych pandemią powraca niemieckie święto piwa – Oktoberfest. Jak zapowiada burmistrz Monachium, impreza odbędzie się „na całego”. – Albo tak, albo wcale – podkreśla.

Tradycja upada: coraz więcej Anglików nie chce pić piwa w pubach. Wolą wodę

Angielskie puby kojarzą się przede wszystkim z piwem. To jednak szybko się zmienia. Anglicy coraz częściej rezygnują z picia alkoholu, a do pubów wpadają na wodę czy kawę. Już blisko 1/3 wizyt w pubach w Wielkiej Brytanii to spotkania bez alkoholu.

„Nie chmiel dzieci”. Czesi apelują: dzieci nie powinny pić piwa bezalkoholowego

Częstowanie dzieci piwem bezalkoholowym jest w Czechach popularne. W końcu w tym kraju piwo to trunek narodowy, a piwiarnie to tradycyjne miejsca spotkań. Jednak eksperci przestrzegają przed podawaniem dzieciom piwa bezalkoholowego. Dlaczego?

2022 będzie rokiem NoLo: nadchodzi moda na drinki bez alkoholu

Ostatnie miesiące to błyskawicznie rosnąca popularność drinków i koktajli bezalkoholowych lub z niewielką ilością alkoholu. Ten trend zyskał już nawet specjalne określenie: NoLo. Co oznacza ten skrót?

Hiszpania ma kłopot: w kraju brakuje alkoholu. Święta pod znakiem zapytania

Przed świętami Hiszpania, podobnie jak inne kraje Europy, zmaga się z wieloma problemami. Do tej listy Hiszpanie muszą dopisać kolejny kłopot: w restauracjach zaczyna brakować ich ulubionych trunków. Skąd te braki?

Chiny walczą z pijaństwem: zapraszanie znajomych na drinka będzie karane

Władze chińskie chcą przeciwdziałać rosnącej popularności alkoholu w Państwie Środka. Dlatego niektóre zachowania, w tym zachęcanie do picia, mają być odtąd karane. Czego nie będzie wolno robić Chińczykom?

W USA zaczęło się racjonowanie alkoholu. „Sytuacja wymknęła się spod kontroli”

Amerykanie borykają się z nietypowym problemem. W wielu stanach zaczyna brakować alkoholu, zwłaszcza najdroższych trunków, dlatego władze stanowe zaczęły ich racjonowanie. Z czego wynika problem braków alkoholu w USA?

„Gdzie nasze premie?” Strajk u producenta najsłynniejszego szampana na świecie

Pracownicy produkujący słynnego szampana Moet & Chandon strajkują. Domagają się wypłacenia premii, które obiecał Francuzom prezydent Emmanuel Macron.

Francuzi mają nowy pomysł: paliwo wyścigowe z odpadów po produkcji wina

Alkohol i szybka jazda samochodem to bardzo zła kombinacja – jednak w tym przypadku nie ma zagrożenia. Francuski koncern paliwowy Total Energies ma bowiem pomysł, jak przerobić odpady z francuskich winiarni na paliwo do samochodów wyścigowych.

Gigant rynku piwa rusza z produkcją whiskey. Będzie drogo

Znany amerykański producent piwa wchodzi na rynek ekskluzywnych trunków. Nowym produktem koncernu Molson Coors będzie luksusowa whiskey.