Bordeaux, jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich Francji, przechodzi właśnie rewolucyjne zmiany. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości wina z Bordeaux będą miały inny smak niż ten, do którego przez wiele dekad przyzwyczaili się koneserzy na całym świecie – i za który płacą nierzadko duże pieniądze. Władze regionu planują dopuszczenie do upraw tak zwanych hybrydowych odmian winorośli, odpornych na cieplejsze temperatury i choroby.
Czym są hybrydowe odmiany winorośli?
Bordeaux to jeden z ostatnich bastionów tradycyjnego winiarstwa we Francji. Styl tamtejszych win przez wiele dekad pozostawał niezmienny. Jednak również i ten region czekają zmiany.
Jak informuje branżowy serwis „Wine Searcher”, już tego lata władze apelacji Bordeaux planują autoryzację nowych, hybrydowych odmian winorośli. Mogą one znacząco wpłynąć na smaki i aromaty win pochodzących z tego regionu.
Czytaj więcej
Grodziskie, polski styl piwny, znalazło się w czołówce zestawienia najbardziej cenionych piw świata przygotowanego przez serwis Taste Atlas. Grodziskim zachwycają się miłośnicy piwa w całej Europie, ale w Polsce popadło ono niemal w zapomnienie.
Czym są hybrydy? To międzygatunkowe krzyżówki odmian należących do gatunku Vitis vinifera (winorośli właściwej) z odmianą takich gatunków jak Vitis rupestris, Vitis amurensis czy Vitis labrusca. Istnieje mnóstwo naturalnych odmian hybrydowych, natomiast od pierwszej połowy XX wieku podejmuje się na na tym polu kolejne eksperymenty. Ich rezultatem są nowe odmiany — na przykład popularne w Polsce solaris, hibernal, rondo czy regent.