Pierwsze wino stworzone przez ChatGPT. Francuzi „zatrudnili” bota w winnicy

Francuzi zaangażowali ChatGPT do produkcji wina. Sztuczna inteligencja przejęła obowiązki enologa w jednej z francuskich winnic. Powstanie kilkaset butelek wina „wymyślonego” przez AI.

Publikacja: 11.04.2023 13:26

Wino, które „wyprodukował” ChatGPT, nazwano „The End”, co po angielsku oznacza po prostu „koniec”. C

Wino, które „wyprodukował” ChatGPT, nazwano „The End”, co po angielsku oznacza po prostu „koniec”. Czy to sugestia, że jesteśmy świadkami końca tradycyjnego winiarstwa, w którym kluczową rolę odgrywa człowiek? Nie do końca.

Foto: Jim Harris

Po pierwszych eksperymentach z produkcją whisky i piwa z udziałem sztucznej inteligencji przyszedł czas na wino. Winiarze z południa Francji postanowili do procesu produkcji wina zaangażować należący do firmy OpenAI algorytm ChatGPT. W pierwszym roczniku powstało kilkaset eksperymentalnych butelek.

Pierwsze na świecie wino stworzone przez ChatGPT

Na pomysł zaangażowania do produkcji wina sztucznej inteligencji wpadło dwóch młodych langwedockich producentów wina, Anthony Aubert i Jean-Charles Mathieu. O ich nowatorskim projekcie jako pierwszy poinformował francuski branżowy serwis „Vitisphere”, z którym winiarze podzielili się szczegółami procesu producji.

Czytaj więcej

Corecore czyli gniew. Nowy antytrend robi furorę wśród młodych mężczyzn

Za co dokładnie odpowiadał ChatGPT w całym procesie? „Poprosiliśmy go o wyprodukowanie wyjątkowego ekologicznego wina z Langwedocji przy użyciu odmian grenache i syrah, a także o porady w kwestii winifikacji i proporcji tych dwóch szczepów” — opowiada Anthony Aubert w rozmowie z Olivierem Bazalge z „Vitisphere”

„Jego odpowiedzi dotyczące najlepszych metod winifikacji i kupażowania z uwzględnieniem charakterystycznych cech odmian winorośli (koloru, tanin, nut aromatycznych) były zachwycające” — dodaje winiarz. Algorytm zasugerował wykorzystanie szczepów syrah i grenache w proporcjach 60 do 40 procent.

ChatGPT podpowiedział też, że gdyby odwrócić te proporcje, wino byłoby bardziej taniczne, czyli cierpkie. Chcąc uzyskać wino o bardziej zrównoważonym, owocowym charakterze, Aubert i Mathieu wybrali więc tę pierwszą opcję, z przewagą grenache.

Winiarze poprosili też bota o doradztwo w kilku innych kwestiach. Podpowiedział on między innymi, aby wino sprzedawać w szerszej butelce typu burgundzkiego, bo jest bardziej efektowna niż smuklejsza bordoska. Na prośbę Francuzów ChatGPT napisał również informację prasową i plan marketingowy wokół nowego wina.

Aubert i Mathieu nie skorzystali z sugestii algorytmu jedynie w kwestii wyceny wina. Zamiast w cenie od 50 do 100 euro, jak podpowiadał ChatGPT, sprzedają swoje wino za bardziej przystępne 29,90 euro.

Najpierw piwo i whisky. Teraz ChatGPT robi wino

Pierwsze wino, które wyprodukowała sztuczna inteligencja, nazwano „The End”, co po angielsku oznacza po prostu „koniec”. Czy to sugestia, że jesteśmy świad

kami końca tradycyjnego winiarstwa, w którym kluczową rolę odgrywa człowiek? Nie do końca.

„To faktycznie może wyglądać niepokojąco — stwierdza Aubert. Nasi handlowcy od razu zauważyli, że sztuczna inteligencja jest w stanie przeprocesować wszystkie etapy ich pracy, ale na szczęście ChatGPT ma też swoje ograniczenia”.

W informacji prasowej, którą napisał bot, było sporo błędów językowych. Nie potrafił też zasugerować grafiki na etykiecie wina. Pracując nad projektem etykiety, winiarze skorzystali z innego algorytmu, jednak efekty nie były zadowalające.

W rezultacie etykieta jest całkowicie biała i zawiera jedynie nazwę wina. Ma to symbolizować ograniczone możliwości, jakie daje korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji — i że kreatywny człowiek ma w tej dziedzinie pełne pole do popisu.

Jak dotąd powstała tylko jedna paleta wina, czyli około 600 butelek, które można kupić na oficjalnej stronie projektu. Jeżeli przedsięwzięcie osiągnie komercyjny sukces, młodzi producenci będą kontynuować produkcję wina „The End”.

To nie pierwsze próby z produkcją alkoholu z użyciem sztucznej inteligencji. W 2021 roku szwedzka destylarnia Mackmyra wypuściła pierwszą na świecie whisky, którą wyprodukował algorytm, z kolei już w 2016 roku w Londynie powstało pierwsze tego rodzaju piwo.

Po pierwszych eksperymentach z produkcją whisky i piwa z udziałem sztucznej inteligencji przyszedł czas na wino. Winiarze z południa Francji postanowili do procesu produkcji wina zaangażować należący do firmy OpenAI algorytm ChatGPT. W pierwszym roczniku powstało kilkaset eksperymentalnych butelek.

Pierwsze na świecie wino stworzone przez ChatGPT

Pozostało 92% artykułu
Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić