Ulubione zabytki Francuzów to nie Luwr czy wieża Eiffla. Wygrał okręt podwodny

Francja obfituje w zabytki, wiele z nich słynnych jest na całym świecie. Które najwyżej cenią Francuzi? Tegoroczne wyniki popularnego konkursu telewizyjnego mogą zaskakiwać, bo zwyciężył w nich... okręt podwodny, a także dworzec morski w Normandii.

„Ród smoka” przyciąga turystów. Chcą odwiedzać miasta, gdzie kręcono serial

Niegdyś Dubrownik, a teraz hiszpańskie Cáceres, a także Kornwalia i Derbyshire w Wielkiej Brytanii. Już niebawem miasta i regiony, w których kręcono „Ród Smoka”, przeżyją oblężenie.

Balmoral: ulubiony zamek Elżbiety II. Oczy świata zwrócone na szkocką posiadłość

Informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II popłynęły w świat nie z pałacu Buckingham w Londynie, kojarzonego zwykle z brytyjską królową, ale z zamku Balmoral w Szkocji. To ulubiona posiadłość Elżbiety II.

Susza odsłoniła „hiszpańskie Stonehenge”. Kamienna budowla wyłoniła się z wody

Niewiele jest pozytywnych aspektów suszy, która dotyka obecnie wiele krajów w Europie. To jednak dzięki niej archeolodzy i miłośnicy prehistorii mają teraz rzadką okazję, by z bliska i dokładnie przyjrzeć się „hiszpańskiemu Stonehenge”.

Plaże, zabytki – i gwiazdki Michelin. Chorwacja kulinarną potęgą w Europie

Ulubiony przez polskich turystów kraj na wakacje ma się czym pochwalić. W nowej edycji przewodnika kulinarnego Michelin gwiazdką wyróżniono aż 9 restauracji w Chorwacji. Dla porównania – Polska ma obecnie tylko jedną restaurację z gwiazdką.

Selfie na tle książek: zabytkowa biblioteka w Rio de Janeiro hitem Tiktoka

Czytelnictwo na całym świecie spada, ale to nie znaczy, że unikamy kontaktu z książkami. Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie nie może narzekać na brak zainteresowania, a ostatnio stała się wręcz gwiazdą mediów społecznościowych.

Lista zakazów i nakazów. Czego w tym roku nie wolno turystom we Włoszech?

Beztroskie włoskie wakacje w duchu „la dolce vita” stają się coraz większym wyzwaniem. Aby ujarzmić niesfornych turystów, kolejne włoskie miasta wprowadzają zakazy. Ich złamanie może oznaczać konieczność zapłacenia sporych kar.

Słynna włoska wyspa kusi cudzoziemców: kupcie dom, dopłacimy wam do remontu

Sardynia, jedna z popularnych wysp w Europie, stała się w ostatnich latach niesamowicie modna dzięki gwiazdom, które tam wypoczywają. Jednak władze wyspy mają problem: sardyńskie miasteczka się wyludniają.

Ile warte jest rzymskie Koloseum? Włosi oszacowali kwotę

Ile wart jest jeden z najcenniejszych zabytków starożytności? Rzymskie Koloseum, jeden z najpopularniejszych obiektów we Włoch, jest wprawdzie bezcenne, ale firma doradcza Deloitte postanowiła oszacować jego wartość. To astronomiczna kwota.

Kres dolce vita? Nadchodzą wielkie zmiany we włoskich kurortach

Lokalne kawiarnie i restauracje – tak zwane lido – od lat tworzą krajobraz włoskich plaż. Rząd włoski chce jednak ograniczyć monopol właścicieli lido. To wywołało oburzenie wielu Włochów, którzy pytają: co jest ważniejsze, wolny rynek czy tradycja?

W Portugalii środek sezonu wakacyjnego, a zaczyna brakować samochodów do wynajmu

Portugalia, jeden z najpopularniejszych europejskich kierunków na wakacje, w tym roku zmaga się z problemem, który doprowadza do frustracji wielu turystów – w firmach wynajmujących samochody zaczyna brakować pojazdów. Co się stało?

Światowa czołówka: Wawel jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby podziwiać wspaniałe miejskie panoramy. Według najnowszego rankingu z Wawelu w Krakowie roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na świecie. Czechy i Węgry znalazły się w ścisłej czołówce zestawienia.

Zakaz wstępu w bikini, mniej drinków – i ciszej. Europa przykręca śrubę turystom

Branża turystyczna stopniowo wraca do życia. Jednak wiele europejskich miast popularnych wśród turystów nie ma ochoty na tłumy turystów. Coraz więcej miast wprowadza ograniczenia, które mają ulżyć przede wszystkim ich mieszkańcom.

Raj turystyczny znosi nakaz noszenia masek na plaży. Łatwiej będzie opalić twarz

Seszele, wakacyjny raj na Oceanie Indyjskim, w końcu znosi obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, także na plaży. Wiele krajów żyjących z turystyki poluzowuje ograniczenia pandemiczne przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu wakacyjnego.

500 lat tajemnicy: Wenecja wreszcie otwiera swój najbardziej zagadkowy zabytek

Budynek zwany Prokuracją Starą mieści się przy Placu świętego Marka w Wenecji i przez 500 lat pozostawał niedostępny dla mieszkańców Wenecji i dla turystów. Po trwającym kilka lat remoncie, obiekt zabytkowy budynek w końcu zostanie oddany do użytku.

Największa atrakcja turystyczna Włoch? Koloseum i Watykan zostały zdetronizowane

Włosi podsumowali sezon turystyczny 2021 roku. Raport przyniósł zaskakujące wnioski, okazało się, że najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w tym kraju nie są ani Pompeje, ani Watykan, ani nawet rzymskie Koloseum.

Pies-robot pilnuje ruin starożytnego miasta Pompeje przed złodziejami

Aby chronić starożytne Pompeje, od niedawna po kompleksie ruin przechadza się pies-robot. Pilnuje, czy nikt niczego nie kradnie, to jednak nie jedyna jego rola.

Cerkwie, pałace i pradawne lasy: ukraińskie zabytki z listy UNESCO zagrożone

Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, atakują miasta i wioski. Płoną domy mieszkalne, szkoły, ale też cerkwie. Jaki los czeka bezcenne ukraińskie zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO?