Egipt otwiera jedno z największych muzeów na świecie. Budowa trwała 20 lat

To będzie wielkie wydarzenie – po wielu latach opóźnień w 2023 roku w końcu ruszy Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze. Ma stać się nowym domem dla gigantycznej zbiorów eksponatów z czasów faraonów, liczących ponad 50 tysięcy przedmiotów.

Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata, kupił willę Leonarda da Vinci

Bernard Arnault, najbogatszy obecnie człowiek świata w rankingach „Forbesa” i „Bloomberga”, kupił willę Leonarda da Vinci w Mediolanie. Leonardo mieszkał tam w okresie, gdy malował „Ostatnią wieczerzę”.

Najlepsze turystyczne wioski świata w 2022 roku. Wieś na Śląsku tuż za czołówką

Istebna na Śląsku w przyszłości może powalczyć o awans do grona najlepszych turystycznych wsi na świecie w konkursie Światowej Organizacji Turystyki. W tym roku trafiła na listę „miejsc z potencjałem”. To jedyna polska wieś w tegorocznej edycji.

Gdzie kręcono 2. sezon „Białego Lotosu”? Sycylia czeka na najazd fanów serialu

„Biały Lotos” to serialowy fenomen, opowieść, która przykuła uwagę widzów na całym świecie i rozpaliła ich wyobraźnię, o co nietrudno, gdy zimą pokazuje się pełne słońca miasteczka Sycylii. Gdzie nakręcono 2. sezon „Białego Lotosu?

Hiszpanie mają dość. Władze wysp chcą utrudnić zakup nieruchomości cudzoziemcom

Baleary, hiszpańskie wyspy cieszące się opinią turystycznego raju, mają kłopot z liczbą cudzoziemców kupujących tam nieruchomości. To problem na tyle duży, że władze chcą zmian w prawie: zakup nieruchomości przez cudzoziemców może zostać ograniczony.

Ruiny w Pompejach zarastają chwasty. Do ich koszenia Włosi wysłali oddział owiec

Na terenie kompleksu archeologicznego w Pompejach powstanie ekologiczne gospodarstwo rolne, w którym winorośl uprawiana będzie metodami sprzed 2 tysięcy lat. Zdecydowano więc, że trawę trzeba kosić w sposób ekologiczny. Ma się tym zająć 150 owiec.

Taka budowa zdarza się raz na 50 lat. Powstaje nowa polska baza na Antarktyce

O takim zleceniu marzy każdy architekt i każdy przedsiębiorca budowlany. 14 tysięcy kilometrów od Polski, na Wyspie Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy, powstaje nowa polska baza badawcza. Zastąpi starą, której stan pozostawia wiele do życzenia.

„Szokujący efekt”. Ostatni raz katedra Notre Dame wyglądała tak w średniowieczu

Wnętrza średniowiecznej paryskiej katedry Notre Dame, która została uszkodzona podczas pożaru w 2019 roku, przechodzą teraz kompleksowe czyszczenie. Kierownik zespołu konserwatorów zapewnia, że efekt będzie „szokujący”.

Zaskakujące dane: Francuzom znudziło się czerwone wino. Młodzi nie chcą go pić

Wino to jeden z filarów dorobku kulturowego Francuzów. Liczby jednak nie kłamią: we Francji pije się znacznie mniej wina niż jeszcze dekadę temu. Najbardziej spadło zainteresowanie winem czerwonym, jednym z symboli Francji.

30 tysięcy euro za przeprowadzkę. Kolejne włoskie miasteczko szuka mieszkańców

Do grona wyludnionych włoskich miejscowości, których władze próbują zwabić potencjalnych mieszkańców, dołączyło Presicce w rejonie Apulii na południu kraju. Chętnych do zamieszkania w tym mieście władze chcą skusić sporą sumą pieniędzy – donosi CNN.

Ibiza: była mekką imprezowiczów. Dzisiaj we władanie przejęli ją milionerzy

Przez lata Ibiza funkcjonowała jako europejskie centrum rozrywki. Tu rozwijał się clubbing i stąd promieniował na resztę Europy. Imprezowiczów stopniowo zastępują jednak ludzie bardzo zamożni, zmienia się też rozrywka, którą oferuje Ibiza.

Polski park narodowy na liście najbardziej niedocenianych atrakcji Europy

Sardynia, Wilno, dziewicza północ Finlandii, niemieckie uzdrowisko, Góry Zachodniorumuńskie, a obok nich – Białowieski Park Narodowy. CNN umieściło polską puszczę na liście najbardziej niedocenianych – choć wartych odwiedzenia – miejsc w Europie.

Słynne starożytne termy na Węgrzech padły. Powód: rosnące ceny gazu

Do jaskiń z wodami krasowymi ludzie przychodzili się kąpać już w starożytności. Teraz termy w Miskolctapolca, na przedmieściach miasta Miszkolc, świecą pustkami. Z powodu rosnących cen gazu obiekt, słynny w Europie, został zamknięty.

Ulubione zabytki Francuzów to nie Luwr czy wieża Eiffla. Wygrał okręt podwodny

Francja obfituje w zabytki, wiele z nich słynnych jest na całym świecie. Które najwyżej cenią Francuzi? Tegoroczne wyniki popularnego konkursu telewizyjnego mogą zaskakiwać, bo zwyciężył w nich... okręt podwodny, a także dworzec morski w Normandii.

„Ród smoka” przyciąga turystów. Chcą odwiedzać miasta, gdzie kręcono serial

Niegdyś Dubrownik, a teraz hiszpańskie Cáceres, a także Kornwalia i Derbyshire w Wielkiej Brytanii. Już niebawem miasta i regiony, w których kręcono „Ród Smoka”, przeżyją oblężenie.

Balmoral: ulubiony zamek Elżbiety II. Oczy świata zwrócone na szkocką posiadłość

Informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Elżbiety II popłynęły w świat nie z pałacu Buckingham w Londynie, kojarzonego zwykle z brytyjską królową, ale z zamku Balmoral w Szkocji. To ulubiona posiadłość Elżbiety II.

Susza odsłoniła „hiszpańskie Stonehenge”. Kamienna budowla wyłoniła się z wody

Niewiele jest pozytywnych aspektów suszy, która dotyka obecnie wiele krajów w Europie. To jednak dzięki niej archeolodzy i miłośnicy prehistorii mają teraz rzadką okazję, by z bliska i dokładnie przyjrzeć się „hiszpańskiemu Stonehenge”.

Plaże, zabytki – i gwiazdki Michelin. Chorwacja kulinarną potęgą w Europie

Ulubiony przez polskich turystów kraj na wakacje ma się czym pochwalić. W nowej edycji przewodnika kulinarnego Michelin gwiazdką wyróżniono aż 9 restauracji w Chorwacji. Dla porównania – Polska ma obecnie tylko jedną restaurację z gwiazdką.