„Noctalgia” opanowuje wielkie miasta. Światło sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi

Wielkie metropolie tętnią życiem, a funkcjonowanie w nich staje się coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Jednak życie w dużych miastach ma też wady. Nowym zjawiskiem jest uczucie, które badacze określają jako „noctalgia”. Co oznacza to słowo?

Władze Wenecji mają pomysł na korki. Szykuje się kolejna atrakcja turystyczna

Władze Wenecji rozważają budowę kolei linowej, która miałaby przewozić turystów z lotniska Marco Polo do centum miasta – podaje włoska agencja informacyjna ANSA. To miałoby pomóc w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych Wenecji.

Chaos pod słynnym zabytkiem w Rzymie. Włosi zmienili zasady dla turystów

Od tego sezonu wstęp do rzymskiego Panteonu jest płatny. Bilety nie są drogie, jednak system ich sprzedaży sprawia turystom problemy. Efekt? Kolejki do Panteonu, jednego z najsławniejszych zabytków w Rzymie, jeszcze się wydłużyły.

Europejskie miasta nadmorskie są światową potęgą. Wśród nich polska metropolia

Jeżeli urlop w nad morzem, to tylko w Europie. Najnowszy ranking miast portowych nie pozostawia wątpliwości, że europejskie miasta nadmorskie są na świecie bezkonkurencyjne.

Hołd dla „ojca narodu”. Na pustyni w Turkmenistanie wyrosło miasto przyszłości

W Turkmenistanie, jednym z biedniejszych państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego, na pustyni wyrosło „miasto przyszłości”. Ma być futurystyczną metropolią i hołdem dla byłego prezydenta.

Cała dzielnica z drewna: Sztokholm tworzy pierwszy taki projekt na świecie

Stockholm Wood City ma składać się z apartamentowców, biurowców i punktów usługowych. To będzie pierwsze na świecie nowoczesny kompleks budynków mieszkalnych i biurowców zbudowanych z drewna.

Neapol nie chce jachtów miliarderów. Najbogatszy człowiek świata nie zacumuje

Neapol wprowadził nowe zasady dotyczące maksymalnej wielkości jednostek cumujących w tamtejszym porcie. Nie spodobały się one posiadaczom ogromnych superjachtów.

„Nie przypomina człowieka”. Badanie pokazuje, co kierowcy myślą o rowerzystach

Nie postrzegamy rowerzystów w kaskach jako ludzi, a w każdym razie – nie w pełni. Takie są zaskakujące wyniki badania, jego autorzy przyjrzeli się temu, w jaki sposób rowerzyści traktowani są w ruchu miejskim przez kierowców samochodów.

Warszawa na liście najbardziej przyjaznych miast Europy. Wyprzedzamy Londyn

Warszawa znalazła się w zestawieniu najbardziej przyjaznych miast w Europie. Miejsca na podium podzieliły między sobą Zurych, Kopenhaga i Monachium. Stolica Polski jest na końcu tabeli, ale wyprzedzamy w tym zestawieniu Londyn.

Nowy Jork zaczyna się zapadać. Nowojorskie drapacze chmur ważą za dużo

Badacze alarmują: Nowy Jork stopniowo się zapada, a niektóre z jego słynnych dzielnic mogą w niedalekiej przysłości przestać istnieć. Winne temu są przede wszystkim gigantyczne drapacze chmur, ale nie tylko.

Remont za ćwierć miliarda euro. Słynne paryskie muzeum zamyka się na pięć lat

Liczące prawie pięćdziesiąt lat Centrum Georges Pompidou to jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Paryżu. Z powodu remontu obiekt zostanie zamknięty aż na pięć lat. Po przebudowie muzeum ma zostać powiększone.

Najtańsze europejskie miasta na weekend. Polska wysoko, przegraliśmy z 2 krajami

Gdzie najlepiej wybrać się na weekendowy wyjazd i nie wydać fortuny? Na czele zestawienia znalazły się Lizbona i Wilno, ale tuż za nimi jest Kraków. W pierwszej dziesiątce zestawienia najtańszych europejskich miast na weekend jest też Warszawa.

Słynny opuszczony hotel w Krakowie odżyje. Przemiana modernistycznej perły PRL-u

Hotel „Cracovia” to jeden z czołowych przykładów polskiego powojennego modernizmu. Obiekt w centrum Krakowa od lat stoi pusty, a przez długi czas jego przyszłość była niepewna. Te obawy to już przeszłość. Ruszył konkurs na projekt jego renowacji.

Paryż ma dzielnicę wolną od aut. Francuzi testują model miasta 2-minutowego

Pierwsza neutralna emisyjnie część Paryża jest niewielka, ale władze miasta uważają, że może być to rozwiązanie, po które sięgną inne metropolie na świecie. Paryska „Żyzna wyspa” – bo tak nazywa się projekt – to prototyp miasta 2-minutowego.

Takiej promocji Warszawa dawno nie miała. Przeczytają o niej na 4 kontynentach

Najciekawsze miejsca warte odwiedzenia w stolicy, a do tego poradnik, jak przygotować pierogi z kapustą – taki przewodnik po Warszawie dostali czytelnicy magazynu, który dociera do milionów osób na czterech kontynentach – od Ameryki po Australię.

Nowy Jork po 50 latach zmienia logo. Znika hasło znane na całym świecie

Władze Nowego Jorku postanowiły odświeżyć ikoniczne logo miasta, do którego przez prawie 50 lat przywykli jego mieszkańcy i turyści. Nowy projekt wywołuje spore kontrowersje.

Barcelona ma dość fałszujących muzyków w metrze. Będą egzaminy dla grajków

Władze metra w Barcelonie nie chcą, by na stacjach metra w tym mieście mógł grać każdy muzyk. Odtąd występować – i zarabiać – będą mogli tylko artyści z castingu, którzy po zdanym egzaminie otrzymają specjalną licencję.

„Wielki remont” Rzymu za 13 miliardów euro. Miasto zmieni się nie do poznania

Władze Rzymu mają do wykorzystania gigantyczną kwotę sięgającą 13 miliardów euro. Na co ją przeznaczą? W planach jest m.in. budowa nowej linii metra, ale też uporanie się z problemem śmieci zalegających na ulicach – informuje „Bloomberg”.