W najdłuższym utworze świata zabrzmiała kolejna nuta. Jeszcze 600 lat grania

Zabrzmiał kolejny dźwięk w trakcie wykonania najdłuższej i najwolniejszej kompozycji w historii muzyki. Utwór autorstwa amerykańskiego artysty Johna Cage’a grany jest już od 23 lat, a jego wykonanie potrwa jeszcze ponad 600 lat.

Publikacja: 12.02.2024 12:33

Kościół w niemieckim mieście Halberstadt – tutaj zamontowane zostały organy, na których wykonywany j

Kościół w niemieckim mieście Halberstadt – tutaj zamontowane zostały organy, na których wykonywany jest eksperymentalny utwór Johna Cage'a.

Foto: Mazbin, Wikimedia Commons

W kościele w niemieckim mieście Halberstadt nastąpił kolejny przełomowy moment w wykonywaniu utworu awangardowego amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a pod tytułem „Organ²/ASLSP”, uważanym za najdłuższą i zarazem najwolniejszą wykonywaną kompozycję na świecie. Na zmianę dźwięku w trakcie wykonywania utworu miłośnicy Johna Cage'a czekali dwa lata. 

John Cage: zmiana dźwięku w najdłuższym i najwolniejszym utworze na świecie

Na organach w katedrze św. Burcharda w niemieckim Halberstadt nieprzerwanie od 2001 roku wykonuje się utwór, którego końca nie usłyszy ani żaden z żyjących obecnie ludzi, ani wiele następnych pokoleń. Jego autorem jest eksperymentalny amerykański kompozytor John Cage, jeden z najbardziej oryginalnych i wpływowych kompozytorów drugiej połowy XX wieku.

Inną, najsłynniejszą kompozycją Cage’a jest utwór „4′33″” z 1947 roku. Potocznie nazywa się go „czterema minutami i 33 sekundami ciszy”, ponieważ zawiera jedynie same pauzy i żadnych nut.

Czytaj więcej

„Gorzej niż w Chinach Mao”. Słynny chiński artysta krytykuje cenzurę na Zachodzie

Tytuł utworu „Organ²/ASLSP” to skrót od określenia „As Slow as Possible”, czyli po polsku: „tak wolno, jak to możliwe”. Sugeruje on więc instrument, na jakim należy odegrać utwór, a także sposób wykonania kompozycji.

Tempo utworu jest niebywale powolne, co przekłada się na jego długość, która — jak obliczono — wyniesie aż 639 lat. Bardzo rzadko zmieniają się też dźwięki w utworze. 6 lutego 2024 roku w katedrze św. Burcharda nastąpiła kolejna zmiana dźwięku poprzez domontowanie do organów nowej piszczałki, która wygenerowała nowy dźwięk.

Ostatniej zmiana dźwięku miała miejsce dwa lata temu, 5 lutego 2022 roku. W trakcie nieustannego wykonywania utworu od 2001 roku nastąpiło jak dotąd 16 zmian dźwięków.

Wydarzenie miało miejsce przy udziale mediów i tłumu widzów, którzy — jak informuje BBC — wykupili miejsca na widowni z wieloletnim wyprzedzeniem. Za te najdroższe, znajdujące się w pierwszym rzędzie, trzeba było zapłacić 200 euro.

„ASLSP” czyli „Tak wolno, jak to możliwe”: awangardowy utwór Johna Cage'a

John Cage napisał liczącą osiem stron partyturę utworu „Organ²/ASLSP” w 1987 roku. Nigdy nie określił czasu trwania kompozycji — w partyturze zapisał jedynie oznaczenia wysokości i czasu trwania dźwięków.

W trakcie premiery utworu w 1987 roku jego wykonanie trwało zaledwie niecałe pół godziny. Jednak w 2009 roku wykonanie organistki Diane Luchese trwało już prawie 15 godzin, co świadczy o możliwości różnych interpretacji, jaką Cage dał przyszłym wykonawcom kompozycji.

W 1997 roku, pięć lat po śmierci Cage’a, grupa filozofów i muzyków wpadła na pomysł, aby wykonanie utworu wydłużyć do 639 lat. Ich plan dał początek projektowi o nazwie John Cage Organ Art Project Halberstadt.

Na potrzeby projektu zbudowano specjalnie zaprojektowane organy. Instrument ożywia elektronicznie sterowany mechanizm — tak, aby wszystko działało samodzielnie, bez udziału ludzi (z wyjątkiem rzadkich momentów zmiany dźwięku).

Liczbę 639 zaczerpnięto z okresu, jaki dzieli rok 2000 od daty budowy organów w katedrze w Halberstadt, która miała miejsce w 1361 roku. Początkowo wykonanie utworu miało rozpocząć się właśnie w roku 2000, jednak ostatecznie datę przesunięto na 5 sierpnia 2001 roku.

Zgodnie z partyturą, którą napisał Cage, przez pierwsze 18 miesięcy panowała całkowita cisza. Pierwsze dźwięki wybrzmiały dopiero w 2003 roku.

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie projektu, następna zmiana dźwięku w utworze „Organ²/ASLSP” nastąpi dopiero za ponad dwa lata, 5 sierpnia 2026 roku. Finał utworu zaplanowano na rok 2640 i w sprzedaży są bilety na jego odsłuch. Bilet można przekazać — na przykład potomnym.

W kościele w niemieckim mieście Halberstadt nastąpił kolejny przełomowy moment w wykonywaniu utworu awangardowego amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a pod tytułem „Organ²/ASLSP”, uważanym za najdłuższą i zarazem najwolniejszą wykonywaną kompozycję na świecie. Na zmianę dźwięku w trakcie wykonywania utworu miłośnicy Johna Cage'a czekali dwa lata. 

John Cage: zmiana dźwięku w najdłuższym i najwolniejszym utworze na świecie

Pozostało 89% artykułu
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”
Muzyka
Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”
Muzyka
Nowa rozrywka generacji Z: bary audio. Zamiast drinków serwują tam muzykę
Muzyka
Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Muzyka
Fyre, najbardziej nieudany festiwal muzyczny w historii, wraca? Zapowiedź twórcy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży