W najdłuższym utworze świata zabrzmiała kolejna nuta. Jeszcze 600 lat grania

Zabrzmiał kolejny dźwięk w trakcie wykonania najdłuższej i najwolniejszej kompozycji w historii muzyki. Utwór autorstwa amerykańskiego artysty Johna Cage’a grany jest już od 23 lat, a jego wykonanie potrwa jeszcze ponad 600 lat.

Publikacja: 12.02.2024 12:33

Kościół w niemieckim mieście Halberstadt – tutaj zamontowane zostały organy, na których wykonywany j

Kościół w niemieckim mieście Halberstadt – tutaj zamontowane zostały organy, na których wykonywany jest eksperymentalny utwór Johna Cage'a.

Foto: Mazbin, Wikimedia Commons

W kościele w niemieckim mieście Halberstadt nastąpił kolejny przełomowy moment w wykonywaniu utworu awangardowego amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a pod tytułem „Organ²/ASLSP”, uważanym za najdłuższą i zarazem najwolniejszą wykonywaną kompozycję na świecie. Na zmianę dźwięku w trakcie wykonywania utworu miłośnicy Johna Cage'a czekali dwa lata. 

John Cage: zmiana dźwięku w najdłuższym i najwolniejszym utworze na świecie

Na organach w katedrze św. Burcharda w niemieckim Halberstadt nieprzerwanie od 2001 roku wykonuje się utwór, którego końca nie usłyszy ani żaden z żyjących obecnie ludzi, ani wiele następnych pokoleń. Jego autorem jest eksperymentalny amerykański kompozytor John Cage, jeden z najbardziej oryginalnych i wpływowych kompozytorów drugiej połowy XX wieku.

Inną, najsłynniejszą kompozycją Cage’a jest utwór „4′33″” z 1947 roku. Potocznie nazywa się go „czterema minutami i 33 sekundami ciszy”, ponieważ zawiera jedynie same pauzy i żadnych nut.

Czytaj więcej

„Gorzej niż w Chinach Mao”. Słynny chiński artysta krytykuje cenzurę na Zachodzie

Tytuł utworu „Organ²/ASLSP” to skrót od określenia „As Slow as Possible”, czyli po polsku: „tak wolno, jak to możliwe”. Sugeruje on więc instrument, na jakim należy odegrać utwór, a także sposób wykonania kompozycji.

Tempo utworu jest niebywale powolne, co przekłada się na jego długość, która — jak obliczono — wyniesie aż 639 lat. Bardzo rzadko zmieniają się też dźwięki w utworze. 6 lutego 2024 roku w katedrze św. Burcharda nastąpiła kolejna zmiana dźwięku poprzez domontowanie do organów nowej piszczałki, która wygenerowała nowy dźwięk.

Ostatniej zmiana dźwięku miała miejsce dwa lata temu, 5 lutego 2022 roku. W trakcie nieustannego wykonywania utworu od 2001 roku nastąpiło jak dotąd 16 zmian dźwięków.

Wydarzenie miało miejsce przy udziale mediów i tłumu widzów, którzy — jak informuje BBC — wykupili miejsca na widowni z wieloletnim wyprzedzeniem. Za te najdroższe, znajdujące się w pierwszym rzędzie, trzeba było zapłacić 200 euro.

„ASLSP” czyli „Tak wolno, jak to możliwe”: awangardowy utwór Johna Cage'a

John Cage napisał liczącą osiem stron partyturę utworu „Organ²/ASLSP” w 1987 roku. Nigdy nie określił czasu trwania kompozycji — w partyturze zapisał jedynie oznaczenia wysokości i czasu trwania dźwięków.

W trakcie premiery utworu w 1987 roku jego wykonanie trwało zaledwie niecałe pół godziny. Jednak w 2009 roku wykonanie organistki Diane Luchese trwało już prawie 15 godzin, co świadczy o możliwości różnych interpretacji, jaką Cage dał przyszłym wykonawcom kompozycji.

W 1997 roku, pięć lat po śmierci Cage’a, grupa filozofów i muzyków wpadła na pomysł, aby wykonanie utworu wydłużyć do 639 lat. Ich plan dał początek projektowi o nazwie John Cage Organ Art Project Halberstadt.

Na potrzeby projektu zbudowano specjalnie zaprojektowane organy. Instrument ożywia elektronicznie sterowany mechanizm — tak, aby wszystko działało samodzielnie, bez udziału ludzi (z wyjątkiem rzadkich momentów zmiany dźwięku).

Liczbę 639 zaczerpnięto z okresu, jaki dzieli rok 2000 od daty budowy organów w katedrze w Halberstadt, która miała miejsce w 1361 roku. Początkowo wykonanie utworu miało rozpocząć się właśnie w roku 2000, jednak ostatecznie datę przesunięto na 5 sierpnia 2001 roku.

Zgodnie z partyturą, którą napisał Cage, przez pierwsze 18 miesięcy panowała całkowita cisza. Pierwsze dźwięki wybrzmiały dopiero w 2003 roku.

Zgodnie z informacją na oficjalnej stronie projektu, następna zmiana dźwięku w utworze „Organ²/ASLSP” nastąpi dopiero za ponad dwa lata, 5 sierpnia 2026 roku. Finał utworu zaplanowano na rok 2640 i w sprzedaży są bilety na jego odsłuch. Bilet można przekazać — na przykład potomnym.

W kościele w niemieckim mieście Halberstadt nastąpił kolejny przełomowy moment w wykonywaniu utworu awangardowego amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a pod tytułem „Organ²/ASLSP”, uważanym za najdłuższą i zarazem najwolniejszą wykonywaną kompozycję na świecie. Na zmianę dźwięku w trakcie wykonywania utworu miłośnicy Johna Cage'a czekali dwa lata. 

John Cage: zmiana dźwięku w najdłuższym i najwolniejszym utworze na świecie

Pozostało 89% artykułu
Muzyka
Rośnie bunt przeciw smartfonom. Muzycy i organizatorzy koncertów mają dość
Muzyka
„Efekt Taylor Swift” naprawdę istnieje. Zaskakujące badanie naukowców z Harvarda
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”
Muzyka
Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Muzyka
Nowa rozrywka generacji Z: bary audio. Zamiast drinków serwują tam muzykę
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki