Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”

Niemal co piąty obywatel USA jest przekonany, że Taylor Swift, gwiazda muzyki pop, jest częścią tajnego planu, który ma pomóc Joe Bidenowi wygrać tegoroczne wybory prezydenckie, a blisko połowa słyszała o tych teoriach spiskowych – wynika z badań Monmouth University.

Publikacja: 15.02.2024 14:51

Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza artystka pop na świecie. Jej tournee – The Eras Tour – jak

Taylor Swift to obecnie najpopularniejsza artystka pop na świecie. Jej tournee – The Eras Tour – jako pierwsze w historii przyniosło ponad miliard dolarów przychodu.

Foto: AFP

Taylor Swift to obecnie jedna z najpopularnieszych gwiazd muzyki pop na świecie – jest ona na dobrej drodze do ustanowienia rekordu najbardziej dochodowego tournee wszech czasów. Ze względu na jej popularność, o Taylor Swift mówi się nie tylko w kontekście jej piosenek, ale i tego, z kim się spotyka i jakie ma poglądy. W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych szczególnie często mówi się o tym ostatnim. Do tego stopnia, że rozkwitają rozmaite teorie spiskowe na ten temat. 

By dowiedzieć się, co Amerykanie sądzą o Taylor Swift w kontekście jej poglądów politycznych, eksperci Monmouth University postanowili przeprowadzić badania. Jego wyniki są więcej niż zaskakujące – sugerują one bowiem, że niemal co piąty obywatel USA wierzy, że wokalistka jest „agentką”, której zadaniem jest pomóc Joe Bidenowi w wygraniu zbliżających się wyborów prezydenckich. 

Teorie spiskowe na temat Taylor Swift. Co piąty Amerykanin wierzy w spisek

Badanie przeprowadzone przez ekspertów Monmouth University wskazuje, że 46 proc. amerykańskiego społeczeństwa słyszała o tym, że Taylor Swift oraz jej działalność to część rzekomych „tajnych działań” rządu USA, które mają na celu pomóc obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi wygrać zbliżające się wybory.

Czytaj więcej

Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”

Niemal co piąty Amerykanin (18 proc.) wierzy w ten spisek. Co istotne, aż 71 proc. badanych z tej grupy identyfikuje swoje poglądy z Partią Republikańską lub się ku nim skłania, a 83 proc. z nich deklaruje, że w wyborach poparliby prawdopodobnie Donalda Trumpa. Prawie trzy czwarte badanych – bo 73 proc. – którzy wierzą w spisek związany z Taylor Swift, jest zaś zdania, że wybory prezydenckie w 2020 roku były sfałszowane. 

Taylor Swift gratuluje swojemu partnerowi Travisowi Kelce zwycięstwa jego drużyny Kansas City Chiefs

Taylor Swift gratuluje swojemu partnerowi Travisowi Kelce zwycięstwa jego drużyny Kansas City Chiefs w tegorocznym Super Bowl.

Foto: EZRA SHAW / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Badacze zauważają, że w grupie respondentów, którzy uznają spisek za fakt, znajdują się osoby, które nie były wcześniej świadome, że tego rodzaju teoria istnieje. 42 proc. badanych, którzy w nią wierzą, twierdzą, że przed badaniem o niej nawet nie słyszeli.

„Rzekomy spisek dotyczący Taylor Swift ma poparcie przede wszystkim wśród zwolenników Trumpa. Wiele osób, które nie słyszały o tym przed przeprowadzeniem badania, uznaje tę teorię za wiarygodną. Oto rzeczywistość wybory w 2024 roku” – powiedział Patrick Murray, dyrektor niezależnego Instytutu badawczego Uniwersytetu Monmouth.

Teorie spiskowe wybuchły z nową siłą przed Super Bowl, finałem amerykańskiej ligi NFL. Zawodnikiem zwycięskiej drużyny Kansas City Chiefs jest Travis Kelce, partner Taylor Swift. Amerykanie wierzący w teorie spiskowe dotyczące piosenkarki przekonywali, że zarówno jej związek z futbolistą, jak i sukces drużyny Travisa Kelce to element szerszego tajnego planu dotyczącego zaangażowania Taylor Swift po stronie Joe Bidena.   

Obecny prezydent USA nie zmarnował okazji, by zadrwić z tej teorii spiskowej – po zwycięstwie Kansas City Chiefs w Super Bowl na prywatnym koncie prezydenta w serwisie X pojawiło się demoniczne zdjęcie Bidena z lakonicznym postem, który brzmiał: „Dokładnie tak, jak to zaplanowaliśmy”. Dla większości użytkowników był to udany żart Bidena, dla zwolenników teorii spiskowych – potwierdzenie, że coś jest na rzeczy.

Taylor Swift: megagwiazda muzyki pop i bohaterka teorii spiskowych

Naukowcy z Monmouth University wskazują także, że dwie trzecie (68 proc.) amerykańskiej opinii publicznej aprobuje to, że Swift zachęca swoich fanów do głosowania w nadchodzących wyborach. Jednak zwolennicy Partii Republikańskiej (42 proc.) wysiłki artystki na rzecz frekwencji wyborczej popierają znacznie mniej niż Partii Demokratycznej (88 proc.) oraz osoby, które nie utożsamiają się z żadną ze stron (71 proc. ).

Co mało zaskakujące, biorąc pod uwagę popularność artystki, 39 proc. dorosłych Amerykanów ma pozytywne zdanie o wokalistce. Nieprzychylną opinię ma o niej zaś 13 proc. badanych. 43 proc. nie ma w tej sprawie zdania, a zaledwie 5 proc. w ogóle nie słyszało o kimś takim, jak Taylor Swift. 

Podczas gdy ponad 1 na 4 osoby dorosłe są fanami muzyki Swift, 6 proc. to tzw. „Swifties” – najbardziej zagorzali wielbiciele artystki. 22 proc. respondentów zalicza się zaś do jej „przeciętnych” fanów. Co ciekawe, Republikanie (24 proc.) jedynie nieco rzadziej niż Demokraci (33 proc.) twierdzą, że są fanami twórczości wokalistki.

Eksperci Monmouth University przeprowadzili badanie telefonicznie w dniach 8–12 lutego 2024 roku na grupie 902 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. 

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 5 listopada 2024 roku. 

Taylor Swift to obecnie jedna z najpopularnieszych gwiazd muzyki pop na świecie – jest ona na dobrej drodze do ustanowienia rekordu najbardziej dochodowego tournee wszech czasów. Ze względu na jej popularność, o Taylor Swift mówi się nie tylko w kontekście jej piosenek, ale i tego, z kim się spotyka i jakie ma poglądy. W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych szczególnie często mówi się o tym ostatnim. Do tego stopnia, że rozkwitają rozmaite teorie spiskowe na ten temat. 

Pozostało 90% artykułu
Muzyka
Mainstreaming: nowy trend na Spotify. To zasługa użytkowników z generacji Z
Muzyka
Kolejna branża na celowniku flipperów. Słynny muzyk wściekły. „To nie ma sensu”
Muzyka
Rośnie bunt przeciw smartfonom. Muzycy i organizatorzy koncertów mają dość
Muzyka
„Efekt Taylor Swift” naprawdę istnieje. Zaskakujące badanie naukowców z Harvarda
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”