Rok temu Zełenski, teraz Taylor Swift. Magazyn „Time” wybrał „Człowieka roku”

Tegoroczny wybór "Człowieka roku" może niektórych zaskoczyć. Magazyn "Time" ogłosił, że w tym roku tytuł ten postanowił przyznać amerykańskiej gwieździe muzyki pop, Taylor Swift.

Aktualizacja: 06.12.2023 16:37 Publikacja: 06.12.2023 14:53

Taylor Swift została uhonorowana tytułem „Człowieka roku” magazynu „Time” w 2023 roku.

Taylor Swift została uhonorowana tytułem „Człowieka roku” magazynu „Time” w 2023 roku.

Foto: SUZANNE CORDEIRO / AFP

Redakcja magazynu "Time" co roku od 1927 roku wybiera człowieka roku spośród postaci wpływowych, które zdaniem tygodnika miały „największy wpływ na wydarzenia na świecie”.

W tym roku mówiono, że tytuł ten – po raz kolejny – powędrować może do prezydenta Rosji, Władimira Putina. Tak się jednak nie stało – wybór „Time'a” padł na 33-letnią wokalistkę Taylor Swift, jedną z najpopularniejszych artystek pop na świecie.

Taylor Swift człowiekiem roku 2023 magazynu „Time”

Jak poinformował magazyn „Time” w tym roku tytuł Człowieka Roku redakcja postanowiła przyznać amerykańskiej gwieździe muzyki pop, Taylor Swift. „To był rok, w którym doskonaliła swoje rzemiosło – nie tylko w muzyce (…) Świat patrzył, klikał, płakał, tańczył, śpiewał, mdlał, jeździł na stadiony i do kin, pozwalał, aby jej twórczość była ścieżką dźwiękową ich życia” – pisze tygodnik „Time”, uzasadniając swoją decyzję. 

Czytaj więcej

Słynne wydawnictwo szuka dziennikarzy. Wymagania: pisanie tekstów o Taylor Swift

Taylor Swift jest obecnie jedną z najpopularnieszych gwiazd muzyki pop na świecie. Wyniki finansowe jej trasy koncertowej „The Eras Tour” są rewelacyjne – wokalistka jest na dobrej drodze do ustanowienia rekordu najbardziej dochodowego tournee wszech czasów.

Według szacunków Taylor Swift wygenerowała wpływy blisko 850 mln dolarów ze sprzedaży ponad 3,3 mln biletów na 60 występów.

Jak podaje Spotify, Taylor Swift jest najczęściej odtwarzaną artystką w ujęciu globalnym, z dwoma piosenkami na globalnej rocznej liście top 10 oraz dwoma albumami na top liście wydawnictw.

Sama pobiła swój wcześniejszy rekord najczęściej słuchanej artystki w ciągu jednego dnia w historii Spotify. Dodatkowo album „1989 (Taylor's Version)” osiągnął status najczęściej odtwarzanego albumu na Spotify w ciągu jednego dnia w 2023 roku.

Czytaj więcej

Studenci Harvardu będą się uczyć o Taylor Swift. Oryginalna inicjatywa uczelni

Swift jest uwielbiana do tego stopnia, że jedna z wykładowczyń na Harvardzie, Stephanie L. Burt, postanowiła stworzyć kurs, którego głównym tematem będzie właśnie kariera amerykańskiej piosenkarki. Studenci anglistyki będą analizować jej twórczość - pochylą się nad tekstami i muzyką.

„Jej niesamowite tournée przypominające jej artystyczne „ery”, które dotarło do 66 miejsc na kontynencie, uważa się za największe w historii i pierwsze, które przyniesie ponad miliard dolarów. Analitycy mówią o „efekcie Taylor”, a politycy z takich krajów jak Tajlandia, Węgry czy Chile namawiali ją do tego, by wystąpiła u nich. Miasta, stadiony i ulice były nazywane jej imieniem i nazwiskiem. Gdy odwiedza jakieś miasto, ma w nim miejsce mini-boom ekonomiczny, a hotele i restauracje przeżywają oblężenie” – napisał Sam Lansky w tekście o Taylor Swift w „Time'ie”. „Są też wreszcie jej doceniane przez krytyków utwory – tak uwielbiane przez fanów i fanki, że gdy Taylor Swift wypuszcza kolejną piosenkę, często bije rekordy, które wcześniej sama ustanowiła. Jest ostatnią monokulturą w tym poukładanym świecie” – zauważa Lansky.

Człowiek roku 2023 magazynu „Time”. Kto był nominowany?

Tegoroczny wybór Człowieka roku może niektórych zaskoczyć. Tym bardziej, że konkurentami Taylor Swift byli najbardziej wpływowi na świecie. Na liście finałowej dziewiątki poza wokalistką znaleźli się także hollywoodzcy scenarzyści i aktorzy, Xi Jinping, Taylor Swift, Sam Altman, prokuratorzy prowdzący sprawę Donalda Trumpa, lalka Barbie, Król Karol III, Jerome Powell oraz Władimir Putin, który w przeszłości został już Człowiekiem Roku - wyróżnienie przypadło mu 16 lat temu.

Zgodnie z tradycją sięgającą 1927 roku, Człowiekiem Roku zostanie osoba, która w ocenie jury w największym stopniu ukształtowała nagłówki gazet. Pod uwagę brane są teksty o charakterze pozytywnym, jak i negatywnym.

Wśród poprzednich laureatów znaleźli się prezydent między innymi prezydent USA Joe Biden i wiceprezydentka Kamala Harris, Martin Luther King Jr., kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek i aktywistka Greta Thunberg. W 2022 roku zaś – jak pisał „Time” – wybór „Człowieka roku” był najbardziej jednoznaczny. Tytuł przyznano prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Redakcja magazynu "Time" co roku od 1927 roku wybiera człowieka roku spośród postaci wpływowych, które zdaniem tygodnika miały „największy wpływ na wydarzenia na świecie”.

W tym roku mówiono, że tytuł ten – po raz kolejny – powędrować może do prezydenta Rosji, Władimira Putina. Tak się jednak nie stało – wybór „Time'a” padł na 33-letnią wokalistkę Taylor Swift, jedną z najpopularniejszych artystek pop na świecie.

Pozostało 91% artykułu
Muzyka
Polski festiwal muzyczny wśród najlepszych w Europie. „Szalenie wpływowy”
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Muzyka
Teorie spiskowe wokół Taylor Swift. Jedna piąta Amerykanów wierzy w „tajny plan”
Muzyka
W najdłuższym utworze świata zabrzmiała kolejna nuta. Jeszcze 600 lat grania
Muzyka
Nowa rozrywka generacji Z: bary audio. Zamiast drinków serwują tam muzykę
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Muzyka
Fyre, najbardziej nieudany festiwal muzyczny w historii, wraca? Zapowiedź twórcy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży