Serial „Biały Lotos” okazał się niezwykłym sukcesem 2022 roku, przyciągając miliony widzów. Nieoczekiwanie stał się też źródłem nowego fenomenu w świecie designu. Najmodniejsze aranżacje wnętrz kipią od kolorów i unikatowych ozdób we włoskim stylu.
W 2023 roku chcemy otaczać się miłymi dla oka fakturami i kolorami, a także szlachetnym marmurem – twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez serwis Etsy. Jakie będą główne trendy w designie w 2023 roku?
Polscy projektanci cieszą się coraz większą renomą i – co najważniejsze – wygrywają prestiżowe konkursy. Dowodem są wyniki najnowszego zestawienia World Design Rankings podsumowującego 2022 rok. Polska zajęła w nim bardzo wysoką pozycję.
Amerykańska firma Pantone, znana z tworzenia wzorników barw, wykorzystywanych w przemyśle, ogłosiła odcień nazwany Viva Magenta kolorem roku 2023. Ten kolor ma podnosić na duchu, zbliżać nas do natury i inspirować. Kto i po co wybiera kolory roku?
Już dawno trendy wnętrzarskie nie były tak ciekawe. Obok maksymalizmu i stylu japandi popularność zyskuje estetyka, która jest tyleż kojąca, co surrealistyczna.
Coraz rzadziej zdarza się, że klienci dobierają rzeczy do domu tak, żeby mieli co pokazać znajomym na kolacji. Pojmowanie bogactwa w Polsce się zmienia – mówi Natalia Malarska, projektantka wnętrz, właścicielka warszawskiej pracowni La Folie Studio.
Eksperyment – tak swoje nowe przedsięwzięcie określa firma H&M. Szwedzki gigant, znany z dominacji w segmencie „szybkiej mody”, produkujący masowo ubrania, podejmuje próbę wejścia do świata luksusowego designu z limitowaną kolekcją mebli i dodatków.
Projekt architektów z gdańskiej pracowni ACOS wyróżniony w prestiżowym międzynarodowym konkursie. Apartament z Gdańska znalazł się w gronie projektów autorstwa najlepszych biur architektonicznych z całego świata.
Mody lubią się powtarzać – to stwierdzenie odnosi się również do sfery aranżacji wnętrz. Równolegle z eklektycznym maksymalizmem oraz minimalistycznymi wabi-sabi i japandi wyłania się luksus z nutą awangardy w stylu lat 70.
Chłodne szarości, surowa biel, stonowane beże – ta estetyka powoli ustępuje miejsca nowemu trendowi, który można określić krótko: More is More. Kolorowy, eklektyczny maksymalizm to jeden z najmodniejszych obecnie trendów.
Po okresie królowania wyrazistych, mocnych kolorów, najwyraźniej chcemy nieco odpocząć wśród bardziej stonowanych barw. W tym sezonie do wnętrz ponownie wkracza brąz.
Hulajnogi elektryczne stały się jednym z najpopularniejszych środków komunikacji w dużych miastach. Są też problemem – uszkodzone i połamane trafiają na złomowiska. Szwedzcy projektanci postanowili to zmienić.
Ukraińscy architekci wnętrz wystartowali z nową usługą – osoby, które przekażą pieniądze armii ukraińskiej lub organizacjom świadczącym pomoc humanitarną mogą liczyć na darmowe usługi projektantów wnętrz i specjalistów od urządzania mieszkań.
Cluttercore to nazwa nowego, zyskującego popularność trendu w urządzaniu wnętrz. Jest nonszalancki, nieco kiczowaty i bardzo sentymentalny. Przede wszystkim jednak – zrywa z dominującym dotąd dogmatem chłodnego minimalizmu.
Produkcja dóbr luksusowych wciąż w dużym stopniu opiera się na ręcznym wykonaniu, tymczasem znane marki borykają się z brakiem rąk do pracy. Niektóre uruchamiają programy, których celem jest zachęcenie młodych ludzi, by postawili na rzemiosło.
W sercu Budapesztu powstał nowy hotel sieci Crowne Plaza. Za projekt jego wnętrz odpowiada polska pracownia Tremend. To kolejny hotel znanej międzynarodowej sieci, którego wnętrza stworzyli warszawscy projektanci.
Projekt podziemnego garażu dla klasycznych samochodów Aston Martin, dzieło warszawsko-londyńskiego biura Unism dla polskiego kolekcjonera, zostało wyróżnione w konkursie German Design Award. „Doskonała architektura” – napisano w uzasadnieniu.
Z okazji przypadającej w tym roku 275. rocznicy powstania Biblioteki Narodowej, wyremontowano czytelnie w warszawskiej siedzibie biblioteki. Modernistyczne wnętrza przeszły ogromną przemianę. Jak wyglądają po remoncie?