Śliwowica, wysokoprocentowy, wytrawny trunek produkowany ze śliwek, jest częścią tożsamości narodowej Serbów – tradycja jej ręcznego wytwarzania od wieków przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. I choć w Serbii śliwowicę produkują duże gorzelnie, domowa produkcja tego trunku jest bardzo popularna.
W 2021 roku Ministerstwo Kultury zgłosiło nominację śliwowicy na Listę Reprezentatywną UNESCO. Przedstawiciele UNESCO podczas tegorocznej sesji Międzyrządowego Komitetu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Maroku uznali, że śliwowica powinna trafić na tę listę. W komunikacie ogłaszającym tę decyzję podkreślono, że w proces przygotowania tego trunku zaangażowane są rodziny i społeczności, a śliwki, z których powstaje śliwowica, uprawiane w gospodarstwach rodzinnych.
„Z okazji świąt i podczas uroczystości rodzinnych wznosi się toasty z życzeniami zdrowia i dobrego samopoczucia. To także ważny element tradycyjnej medycyny, z dodatkiem ziół leczniczych i owoców, dzięki czemu powstają środki na przeziębienie i ból lub środki antyseptyczne” – czytamy w komunikacie.
„Wpisanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do przygotowania śliwowicy i jej wykorzystania na co dzień na Listę reprezentatywną UNESCO w istotny sposób przyczynia się do zwiększenia widoczności niematerialnego dziedzictwa kulturowego na poziomie krajowym i lokalnym, a także do międzynarodowej promocji „żywego dziedzictwa” Serbii” – stwierdza komunikat komitetu po spotkaniu w Maroku.
Czytaj więcej
Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO została poszerzona o 32 nowe pozycje. Wśród nich znalazło się coś, co jest polską tradycją od stuleci.