Kobieta napisze ciąg dalszy przygód agenta 007. Pierwszy raz w historii

Brytyjska pisarka Kim Sherwood stworzy kolejne części książek o Jamesie Bondzie. Ta decyzja zaskoczyła wielu miłośników postaci agenta 007. Brytyjka stworzy trzy kolejne tomy przygód Jamesa Bonda.

Publikacja: 08.11.2021 09:50

Kim Sherwood stworzy trzy kolejne książki o Jamesie Bondzie.

Kim Sherwood stworzy trzy kolejne książki o Jamesie Bondzie.

Foto: Jordan Nix

Właściciel praw autorskich do twórczości Iana Fleminga przekazał bondowskie uniwersum w ręce Kim Sherwood, młodej brytyjskiej pisarki. Kontrakt opiewa na trzy tytuły. Dotąd autorami powieści nawiązujących do książek o przygodach Jamesa Bonda byli wyłącznie mężczyźni.

Kim jest Kim Sherwood?

Kim Sherwood ma 31 lat. Na co dzień wykłada na uczelni. Pracowała dla kilku brytyjskich gazet i czasopism, między innymi dla „Telegraph”. Obecnie pracuje nad swoją drugą książką pt. „A True Relation”.

Czytaj więcej

Filmy o Bondzie przynoszą miliony krajom, w których je kręcono. Czas na Polskę

Debiutancka książka Kim Sherwood pt. „Testament” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyków. Swoją pierwszą powieść autorka napisała, inspirując się doświadczeniami jej dziadka, nieżyjącego już brytyjskiego aktora George’a Bakera, który ocalał z Holokaustu. Baker zagrał zresztą w dwóch filmach o Bondzie – Hilary’ego Braya w filmie pt. „W służbie jej królewskiej mości” i kapitana Bensona w „Szpiegu, który mnie kochał”.

Sherwood przyznaje, że o napisaniu książki z uniwersum Jamesa Bonda marzyła, odkąd była nastolatką. Jak zapowiedziała pisarka, jej książki nie będą kontynuacją dotychczasowych rozszerzeń uniwersum Bonda. Ich autorami było jak dotąd ośmiu brytyjskich (męskich) pisarzy.

Autorka zdradziła natomiast, jakie postacie pojawią się w jej bondowskiej trylogii – będzie to nowe pokolenie agentów 00. Ujawniła też, że w pierwszym tomie o Jamesie Bondzie wiadomo tyle, że być może porwano go lub zabito. Zadaniem nowych agentów Jej Królewskiej Mości będzie ustalenie, co stało się z 007.

Czy w książkach Sherwood sam James Bond w ogóle się pojawi? Ta informacja pozostaje jak na razie tajemnicą wydawcy.

„James Bond jest ponadczasowym symbolem Wielkiej Brytanii dlatego, że zmienia się razem z nami. To wspaniałe, że dano mi możliwość wprowadzenia tej historii w XXI wiek, a także stworzenia nowych bohaterów, którzy będą przystawać do naszych czasów” – powiedziała autorka w wywiadzie z Anitą Singh, dziennikarką „The Telegraph”

Coraz więcej kobiecych autorek w świecie Bonda

Zarówno książki, jak i filmy o przygodach Jamesa Bonda, przez wiele lat obrosły w aurę ekskluzywnie „męskiej rzeczy”. Często mówi się też o jawnym seksizmie, który pojawia się w powieściach Iana Fleminga oraz produkcjach filmowych – zwłaszcza we wcześniejszych latach.

Odejście od tej anachronicznej atmosfery widać w ostatnich filmach, przede wszystkim z udziałem Daniela Craiga. Dowodem na stopniowe przełamywanie owej aury seksizmu było też powierzenie współtworzenia scenariusza do „Nie czas umierać” utalentowanej scenarzystce.

Współautorką scenariusza do najnowszej filmowej produkcji jest popularna brytyjska aktorka Phoebe Waller-Bridge. Widzowie znają ją chociażby z mocnego i niezwykle błyskotliwego serialu „Fleabag”, do którego napisała scenariusz i zagrała w nim główną rolę.

Ostatni raz, kiedy kobieta miała swój wkład w tworzenie filmów o przygodach Agenta Jej Królewskiej Mości, miał miejsce w latach 60. ubiegłego stulecia, czyli w czasach, kiedy bondowskie filmy chyba najbardziej ociekały seksizmem. Johanna Harwood, bo o niej mowa, była współautorką scenariusza do „Doktora No” i „Pozdrowienia z Rosji”.

Właściciel praw autorskich do twórczości Iana Fleminga przekazał bondowskie uniwersum w ręce Kim Sherwood, młodej brytyjskiej pisarki. Kontrakt opiewa na trzy tytuły. Dotąd autorami powieści nawiązujących do książek o przygodach Jamesa Bonda byli wyłącznie mężczyźni.

Kim jest Kim Sherwood?

Pozostało 91% artykułu
Książki
Książki, serial i playlista na Spotify: Bill Gates poleca rozrywkę na wakacje
Książki
Polska fabryka w nowym kryminale Roberta Małeckiego. Nietypowa współpraca
Książki
Poprawki w słynnych kryminałach Agathy Christie. Znikają „obraźliwe fragmenty”
Książki
Poprawki w słynnych książkach dla dzieci. Usunięto słowa uznane za obraźliwe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Książki
Niemiecki wydawca wycofuje książki o Winnetou. „Nie chcemy ranić uczuć”