Książki, serial i playlista na Spotify: Bill Gates poleca rozrywkę na wakacje

Nieco zapomniany serial z Netfliksa, reportaż o Afryce oraz książka o twórcach gier komputerowych – Bill Gates, miliarder, twórca Microsoftu, podzielił się swoimi rekomendacjami rozrywek kulturalnych na nadchodzące wakacje.

Publikacja: 31.05.2023 15:05

Bill Gates od kilku lat przed wakacjami dzieli się swoimi rekomendacjami kulturalnymi z czytelnikami

Bill Gates od kilku lat przed wakacjami dzieli się swoimi rekomendacjami kulturalnymi z czytelnikami swojego bloga.

Foto: Tom Wolf, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Wakacje to czas, gdy staramy się nadrobić zaległości kulturalne. Na urlop zabieramy ze sobą książki, które przez cały rok czekały na moment, gdy będziemy mieć więcej czasu. 

Bill Gates jest nie tylko przedsiębiorcą, miliarderem i filantropem. To także zapalony bloger. Od 2010 roku prowadzi serwis Gates Notes, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na temat problemów przed którym stoi ludzkość, a także informuje o działalności swojej fundacji.

Raz na kilka miesięcy – najczęściej przed wakacjami i pod koniec roku – Bill Gates przygotowuje swoją listę rekomendacji kulturalnych polecając książki, które warto przeczytać. Tym razem jest podobnie, ale twórca Microsoftu zmienił nieco zasady. Zamiast pięciu książek, są tym razem dwie propozycje do czytania, a do tego serial na Netfliksie oraz – co ciekawe – piosenki, których warto posłuchać na Spotify.

Bill Gates poleca książki na lato: powieść o grach i reportaż o Afryce

Od około dziesięciu lat Gates regularnie poleca również swoim czytelnikom książki, które są jego zdaniem warte lektury. Jakie tytuły były prezes Microsoftu rekomenduje nam na lato?

Czytaj więcej

Najpiękniejsza willa w Europie stoi nad Narwią. „Oscar architektury” dla Polaków

Pierwszą książką jest wielokrotnie nagradzana powieść „Jutro, jutro i znów jutro” Gabrielle Zevin z 2022 roku. Opowiada historię dwóch przyjaciół wychowanych na grach typu „Super Mario Bros.”, którzy w dorosłym życiu sami starają się odnieść sukces w branży gier.

„Utożsamiam się z tą historią” – wyznaje Gates. „Tak naprawdę przypomina mi wiele faktów z mojej relacji z Paulem Allenem i z naszej współpracy w Microsofcie”.

Drugą pozycją, którą poleca Bill Gates, jest „Born in Blackness” – reportaż dziennikarza Howarda Frencha z 2021 roku, który nie doczekał się jeszcze polskiego wydania. Autor przedstawia w książce specyfikę afrykańskich królestw, których poziom rozwoju całkowicie przeczy zachodnim stereotypom.

„W żadnym razie nie były one bezpaństwowe i prymitywne w momencie dotarcia do nich Europejczyków” – podkreśla Gates. „W rzeczywistości afrykańskie królestwa stworzyły państwa-miasta, które mogły rywalizować z Europą pod względem organizacji politycznej, potęgi militarnej, handlu, sztuki i eksploracji”.

Jazz, pop i rock: czego słucha Bill Gates na Spotify?

Już na wstępie wpisu na swoim blogu Gates podkreśla, że „czytanie jest najlepszą rozrywką”. Niemniej, jego tegoroczne rekomendacje na wakacje różnią się od tych z poprzednich lat. Tym razem znalazło się w nich miejsce także na jeden serial i playlista 34 utworów ze Spotify.

Serialem, który w ostatnim czasie pochłonął twórcę Microsoftu, jest duńska produkcja pod tytułem „Rząd” (angielski tytuł: „Borgen”). Nie jest to serial nowy – premierę miał w 2010 roku, a jego emisja w Danii trwała trzy lata. Polscy widzowie również mieli szansę się z nim zapoznać – zanim „Rząd” trafił na Netfliksa, w poprzednich latach emitował go kanał Ale Kino+.

Serial opowiada historię fikcyjnej postaci Brigitte Nyborg Christensen – pierwszej kobiety, która objęła urząd premiera Danii. Co Gatesowi spodobało się w tej produkcji?

„Zafascynowało mnie to, jak tworzą się i utrzymują polityczne koalicje, i świetnie było obserwować, jak to wszystko obmyślała premierka Birgitte Nyborg. Jest pryncypialną i utalentowaną, a jednocześnie omylną liderką, która czasem daje się wywieźć w pole. Przede wszystkim »Rząd« daje dużo frajdy, ale też dużo się dzięki niemu nauczyłem” – podsumowuje Gates.

Jeżeli chodzi o muzykę, to playlista, którą na Spotify można znaleźć pod nazwą „Bill’s Summer Mix”, jest szalenie zróżnicowana. Nie zabrakło na niej zarówno klasyki jazzu i rocka, jak i utworów pop z ostatnich kilku dekad.

Playlista zawiera utwory takich artystów jak Billie Holiday, Nina Simone, Jimi Hendrix, Stevie Wonder, The Beatles, Nat King Cole czy Louis Armstrong. Nie brakuje też nowszych utworów, między innymi w wykonaniu Alicii Keys, Eda Sheerana, Vampire Weekend, Maroon 5 czy Adele.

Bill Gates stara się być na czasie z muzycznymi nowościami. „Lubię poznawać nowe piosenki i artystów dzięki rekomendacjom moich dzieci, które mają dobry gust, a także moich przyjaciół, na przykład Bono (którego wiedza też jest całkiem na czasie)” – podkreśla miliarder.

Wakacje to czas, gdy staramy się nadrobić zaległości kulturalne. Na urlop zabieramy ze sobą książki, które przez cały rok czekały na moment, gdy będziemy mieć więcej czasu. 

Bill Gates jest nie tylko przedsiębiorcą, miliarderem i filantropem. To także zapalony bloger. Od 2010 roku prowadzi serwis Gates Notes, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami na temat problemów przed którym stoi ludzkość, a także informuje o działalności swojej fundacji.

Pozostało 89% artykułu
Książki
Polska fabryka w nowym kryminale Roberta Małeckiego. Nietypowa współpraca
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Książki
Poprawki w słynnych kryminałach Agathy Christie. Znikają „obraźliwe fragmenty”
Książki
Poprawki w słynnych książkach dla dzieci. Usunięto słowa uznane za obraźliwe
Książki
Niemiecki wydawca wycofuje książki o Winnetou. „Nie chcemy ranić uczuć”
Książki
Książka na wakacje: „Królik po islandzku”, czyli jak smakować życie