Atrapy książek na półkach: kontrowersyjny trend wnętrzarski zyskuje popularność

Coraz popularniejszy staje się zaskakujący trend w aranżacji wnętrz. Coraz chętniej ozdabiamy ściany półkami, na których stoją atrapy książek. Co popularność tego zjawiska mówi o nas – i naszym stosunku do literatury?

Publikacja: 04.05.2023 15:59

Książki są świetnym uzupełnieniem wnętrz – nowoczesnych, i tradycyjnych. Zdaniem niektórych projekta

Książki są świetnym uzupełnieniem wnętrz – nowoczesnych, i tradycyjnych. Zdaniem niektórych projektantów mogą to być atrapy książek.

Foto: Radu Marcusu

Komentatorzy i eksperci, którzy występują w telewizji, często siedzą na tle półek uginających się pod ciężarem książek. Wiele osób chciałoby mieć podobnie urządzone mieszkanie czy dom. Zamiast jednak kupować książki, wiele osób woli sięgnąć po puste obwoluty. Trend, na którym zarabiają również profesjonalni projektanci wnętrz, zyskał na sile w dobie popularności wideokonferencji czasów pandemii, a także rynkowej ekspansji e-booków.

Książka jako symbol statusu

Od lat widzimy w mediach dziennikarzy, prawników, naukowców i innych ekspertów, którzy wypowiadają się w telewizji, siedząc w swoich mieszkaniach na tle półek z książkami. W oczach odbiorców taki zabieg podnosi wiarygodność tych osób i sprawia, że uważa się ich za kompetentnych, oczytanych i inteligentnych.

Czytaj więcej

Stare meble z Ikei to już vintage. Kiedyś były tanie, teraz kosztują majątek

Posiadanie książek (dodajmy: książek, które się czyta) to też stały element wystroju wnętrz w domach miłośników literatury oraz ludzi aspirujących do miana intelektualistów. Tymczasem w dobie spadku czytelnictwa i zdalnej komunikacji popularność zyskuje kontrowersyjny trend: ozdabianie swoich półek atrapami książek

Zdając sobie sprawę z wagi psychologicznego triku z książkami na półkach, ludzie darują sobie kupowanie tych prawdziwych. Zamiast nich — inwestują w puste w środku atrapy, czyli w zasadzie same okładki lub nawet rzędy składające się jedynie z grzbietów książek.

W Europie i na całym świecie nie brakuje zresztą pracowni designu, zajmujących się tworzeniem tego rodzaju „kolekcji”. W zależności od potrzeb klienta, projektują one rzędy książek odpowiedniego formatu, a także według konkretnej tematyki, kolorystyki czy stylu okładki. Również w popularnych sklepach internetowych nie brakuje takich produktów książkopodobnych, które sprzedaje się „od metra”.

Dlaczego ludzie ustawiają na półkach atrapy książek?

Posiadanie półki z „książkami”, które tak naprawdę nimi nie są, z pewnością niesie ze sobą ryzyko wystawienia się na śmieszność — przynajmniej w oczach tych gości, którzy lubią przeglądać domowe biblioteczki swoich znajomych. W dobie zapośredniczonej komunikacji przez internet coraz więcej ludzi przestaje się tym przejmować.

Do grona tego należą na przykład ci, którzy często biorą udział w służbowych wideokonferencjach. Siedząc na tle półki z ambitnymi tytułami, natychmiast zyskujemy w oczach rozmówców. Poza tym, nikt się nie zorientuje, że owe „książki” to tylko scenografia.

Oczywiście praktyka ustawiania na półkach atrap książek nie jest niczym nowym. Od wielu lat dekoracje tego typu można znaleźć w domach ludzi chcących uchodzić za bardziej oczytanych i inteligentnych, niż są w rzeczywistości. Taka praktyka jest też normą w aranżacji wnętrz statków pasażerskich, na których liczy się każdy kilogram, a także — uwaga — publicznych bibliotek.

Czy fakt, że ktoś ma na półce atrapy książek, świadczy o tym, że taka osoba stroni od czytania? Niekoniecznie, a w każdym razie — nie zawsze. Szalenie popularne są teraz czytniki e-booków jako sposób na bardziej ekologiczne obcowanie z literaturą, które — o, ironio — oszczędza przestrzeń. Z kolei właściciele dużych domów zapełniają atrapami książek najwyższe półki, do których nikt nie dosięgnie i które bywają bezużyteczne.

Niektórzy kontynuują też wielowiekowy zwyczaj ozdabiania atrapami książek drzwi prowadzące do jakiegoś tajnego pokoju lub komórki. Dziś takie pomieszczenia jak składziki na sprzęty domowe również ukrywa się za drzwiami, które na pierwszy rzut oka przypominają domową biblioteczkę. Puste w środku atrapy książek służą też niekiedy po prostu jako pudełka do przechowywania różnych przedmiotów.

Komentatorzy i eksperci, którzy występują w telewizji, często siedzą na tle półek uginających się pod ciężarem książek. Wiele osób chciałoby mieć podobnie urządzone mieszkanie czy dom. Zamiast jednak kupować książki, wiele osób woli sięgnąć po puste obwoluty. Trend, na którym zarabiają również profesjonalni projektanci wnętrz, zyskał na sile w dobie popularności wideokonferencji czasów pandemii, a także rynkowej ekspansji e-booków.

Pozostało 88% artykułu
Design
Polski architekt z prestiżową nagrodą. Zaprojektował futurystyczną kolej miejską
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?