Schoonschip to wyjątkowy projekt pływającego osiedla w Amsterdamie. Kompleks domów na wodzie ma być wizytówką nowego, zrównoważonego stylu życia w mieście, któremu coraz większym problemem są powodzie i podtopienia.

Czytaj też: Jak origami: tego domu nie trzeba budować, wystarczy go rozłożyć

W zaplanowanych 46 budynkach ma docelowo zamieszkać 100 osób, samo osiedle ma być samowystarczalne energetycznie – ciepło z kanału ma zostać wykorzystane do ogrzewania mieszkań przy pomocy specjalnych pomp, a dodatkową energię mają zapewniać zamontowane na domach panele słoneczne.

W Amsterdamie powstają pływające osiedla

Każdy z domów należących do osiedla ma być unikatowy, dlatego tworzone od 10 lat Schoonschip jest swoistym poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań służących lepszemu życiu w mieście.

""

sukces.rp.pl

Najnowszy pływający budynek, zaprojektowany przez studio i29, to kolejny taki eksperyment. Na poszczególnych piętrach znalazły się prywatne przestrzenie dla sypialni, łazienek, widnej kuchni czy otwartego tarasu na dachu, a kolei parter, który ma służyć jako część rekreacyjna, został przeszklony od podłogi do sufitu. Cały dom zaprojektowany jest tak, by umożliwić mieszkańcom jak najlepszy widok na okolicę i jednocześnie zapewnić im prywatność.

""

sukces.rp.pl

Budynek od zewnątrz pokryty jest zabarwionym na czarno drewnem, którym wyłożony jest również taras. Monolityczną konstrukcję uzupełniają wycięte narożniki i okna, pozwalające zapewnić pomieszczeniom niezbędną ilość światła.

""

sukces.rp.pl

""

sukces.rp.pl

Schoonschip to nie jedyny projekt w Amsterdamie, który ma na celu testowanie możliwości nowej, ekologicznej i pływającej architektury w ulegających szybkim przemianom warunkach klimatycznych. W ubiegłym roku brytyjskie studio Grimshaw zaprezentowało projekt mieszkań na „betonowych pontonach” wypełnionych powietrzem, które miałyby tańsze od budowy normalnych domów.

Pomysły na transformację jachtów w luksusowe wille zaprezentowali też architekci z Waterstudio.NL, a inny holenderski architekt, Julius Taminiau, stworzył dla samego siebie dom, inspirowany tradycyjnymi wnętrzami japońskimi.

Źródło: Dezeen
Zdjęcia: i29