Nagroda Pritzkera jako klucz do weekendowego wypadu? Czemu nie
Yvonne Farrell i Shelley McNamara, dwie architektki z Irlandii, zostały laureatkami tegorocznej Pritzker Prize. „Architektonicznego Nobla” otrzymały m.in. za dążenie do doskonałości, wiarę we współpracę i odpowiedzialne podejście do środowiska. Doceniono również konkretne projekty, w tym między innymi pracę kuratorską nad Biennale w Wenecji w 2018 roku.
Farrell i McNamara poznały się w czasie studiów w Dublinie. Współpracują od 1976 roku, razem również wykładały na swojej dawnej uczelni. W 1978 roku stworzyły studio Grafton Architects. Nazwa pochodzi od ulicy, przy której znajdowało się pierwsze wspólne biuro.
Brak nazwisk w nazwie pracowni nie jest przypadkowy. Symboliczne wycofanie to tylko jeden z dowodów na to, że laureatki odbiegają od wzorca „starchitektury” zdominowanej przez gwiazdorskich projektantów. Refleksja nad przestrzenią jest dla nich ważniejsza niż statut celebrytek.
Congratulations to #YvonneFarrell and #ShelleyMcNamara (@graftonarchs), Curators of the #BiennaleArchitettura2018 #Freespace and 2020 Laureates of the #PritzkerPrize! pic.twitter.com/BxtnGKxJK1
— La Biennale di Venezia (@la_Biennale) March 3, 2020
Gdzie znajdziemy najwięcej budynków, zaprojektowanych przez laureatki Pritzker Prize, architektoniczego Nobla? Przede wszystkim – w Irlandii. W Dublinie są to m.in. Urban Institute of Ireland czy biura irlandzkiego Ministerstwa Finansów.

Farrell i McNamara słyną z eklektyzmu i projektów na różnorodną skalę. W stolicy Irlandii architektki, oprócz wielu budynków rządowych i uniwersyteckich, zaprojektowały też osiedla domów komunalnych i domy prywatne.
Fukcjonalne szkoły, uniwersytety i inne placówki edukacyjne autorstwa studia Grafton znajdziemy też w Milford (Loreto Community School), Galway (Ardscoil Mhuire Ballinasloe), Celbridge (North Kildare Educate Together School) czy Limerick (Medical School).

Rozpoznawalność i deszcz nagród w ostatnich latach Farrell i McNamara zawdzięczają realizacjom na całym świecie. Na liście ich największych osiągnięć poza granicami Irlandii znajdziemy m.in ukończony w ubiegłym roku budynek paryskiego Institut Mines-Télécom. Także w ubiegłym roku we Francji otwarto nowy budynek Uniwersytetu w Tuluzie wg projektu laureatek.

Listę najważniejszych dokonań uzupełniają projekty kampusu Uniwersytetu w Limie, apartamentowca w angielskim Kingston upon Thames czy uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Więcej informacji na temat budynków zaprojektowanych przez laureatki Pritzkera znaleźć można na stronie Grafton Architects.
