Nowy Apple Watch? Nie, to zegarek-żart, który stał się hitem

Szwajcarska manufaktura H.Moser&Cie. pokazała najnowszą i ostatnią jednocześnie generację swego słynnego modelu Swiss Alp Watch, mechanicznej „odpowiedzi” na sukces Apple Watcha.

Publikacja: 03.02.2021 16:43

Nowy Apple Watch? Nie, to zegarek-żart, który stał się hitem

Foto: Fot: materiały prasowe

Kiedy w 2016 roku pojawiła się pierwsza edycja Swiss Alp Watcha, była pierwszym tak odważnym wyzwaniem rzuconym firmie Apple, największemu na świecie producentowi smartwatchy. Szwajcarska branża zegarkowa, która w latach 70. niemal otarła się o śmierć w wyniku ofensywy producentów tanich azjatyckich zegarków kwarcowych, wraz z nastaniem ery smartwatchy, znowu poczuła niebezpieczeństwo. Wszak na nadgarstku jest miejsce tylko na jeden zegarek, a smartwatche stały się niesłychanie popularne. 

Swiss Alp Watch: mechaniczna „odpowiedź” na Apple Watcha 

Producenci zegarków mechanicznych reagowali na rosnący rynek smartwatchy zazwyczaj w taki sam sposób: starali się go ignorować. Jedynie H.Moser, słynna manufaktura z Schaffhausen, z 200-letnią historią, kierowana przez młodego i niezwykle kreatywnego prezesa, Edouarda Meylana, wybrała drogę całkowicie odmienną. Efektem był Swiss Alp Watch, zegarek formą do złudzenia przypominający smartwatcha firmy Apple, ale całkowicie mechaniczny.

Nazwa (Alp Watch) nawiązywała do Apple Watcha. Zegarek nie oferował jednak żadnej „smart” funkcjonalności poza pomiarem czasu. Był kpiną z najpopularniejszego smartwatcha na świecie, tak błyskotliwą i bezceremonialną, że błyskawicznie zdobył rozgłos.

Czytaj też: Mamy nowy rok – i nowy model kultowego zegarka Omegi

Teraz H.Moser przedstawia ostatnią edycję Swiss Alp Watcha. Czym wyróżnia się tegoroczna nowość, model Swiss Alp Watch Final Upgrade? Nadal ma kształt nawiązujący do Apple Watcha, do tego tarczę zegarkową wykonaną z Vantablack, najczarniejszego materiału na świecie i dwie wskazówki mierzące czas. Na tarczy dodano jeszcze jeden element, to tzw. mała sekunda, wskazówka odmierzająca sekundy, wykonana tak, by przypominała charakterystyczne kółko wyświetlające się w przeglądarkach internetowych w oczekiwaniu na załadowanie strony.

I tyle, to wszystko. Najnowsza generacja Swiss Alp Watcha nie oferuje żadnych funkcjonalności smartwatcha i wciąż odmierza jedynie upływ czasu. Wewnątrz pracuje ręcznie nakręcany szwajcarski mechanizm HMC 324 z rezerwą chodu wynoszącą co najmniej 96 godzin. Cena zegarka? Około 121 tysięcy złotych, powstanie 50 egzemplarzy.

Piękne Rzeczy
Zawrotna kariera kalendarzy adwentowych. Marki luksusowe je pokochały
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piękne Rzeczy
Rezydencja rodziny Kennedych we Francji na sprzedaż. Tu JFK uczył się pływać
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne
Piękne Rzeczy
Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami