Portret autorstwa Sandro Botticellego, którego sprzedaż zapowiedział w ubiegłym tygodniu dom aukcyjny Sotheby’s, z prognozowaną ceną w okolicach 80 milionów dolarów (choć mówi się, że licytacja może skończyć się nawet kwotą 100 milionów dolarów), ma szanse stać się jednym z najdroższej sprzedanych obrazów stworzonych przez 1800 rokiem.

Dzieła renesansowego mistrza znajdują się dziś w posiadaniu zaledwie kilku instytucji na świecie, bardzo niewiele z nich znajduje się w prywatnych rękach. To jeden z tych przypadków. Zdaniem analityków, transakcja sprzedaży portretu namalowanego przez Sandro Botticellego, może uruchomić falę wyprzedaży dzieł klasyków z zasobów instytucji rządowych, które z powodu pandemii borykają się z problemami finansowymi.

Czytaj też: Aplikacja polskich inżynierów rewolucjonizuje rynek sztuki

Obraz Sandro Botticellego na aukcji: czy będzie rekord cenowy?

Informacja o planowanej sprzedaży obrazu Sandro Botticellego wywołała poruszenie nie tylko wśród kolekcjonerów, ale przede wszystkim w rządowych instytucjach kultury, galeriach i muzeach.

Jak pisze „The Guardian”, Królewska Akademia Sztuk Pięknych po stratach spowodowanych przez pandemię i planowanym zwolnieniu 40% pracowników, rozważa niektórych dzieł. Mówi się o „Madonnie z dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem”, jedynej w Wielkiej Brytanii płaskorzeźbie autorstwa Michała Anioła. W opinii współpracującej z Akademią Sackler Galleries taka aukcja mogłaby się zakończyć transakcją na poziomie nawet 100 milionów dolarów.

View this post on Instagram

The secret’s out! We are honoured to announce that Sandro Botticelli’s 15th-century portrait of a ‘Young Man Holding a Roundel’ will come to auction in New York as the main highlight of our Masters Week sale series in January 2021. One of fewer than 20 paintings by the artist in private hands, it is unquestionably one of the finest and most important paintings that will come to market. The portrait appears to have been executed in the late 1470s / early 1480s, when Botticelli was at the height of his powers and embarking on his series of large-scale mythological and allegorical works that today rank among the most familiar and celebrated images in the canon of Western Art – including Primavera and The Birth of Venus. But while the Florentine master created some of the most arresting and penetrating portraits in the history of Western Art, only around a dozen examples have survived today – with almost all of them now residing in major museum collections. To learn more about this landmark auction event, head to Sothebys.com/Botticelli. #BotticellixSothebys #Botticelli #SothebysMasters

A post shared by Sotheby's (@sothebys) on

To cena, która po ogłoszeniu informacji o aukcji dzieła Botticellego wydaje się zaniżona – komentuje Jonathan Jones z „Guardiana”. „Madonna” Michała Anioła jest bezcenna – została wykonana rok po ukończeniu „Dawida”, można na niej dostrzec ślady dłuta renesansowego geniusza. Co najistotniejsze – obecny rekord, jeśli chodzi o cenę wylicytowanego dzieła, 450 milionów dolarów za „Zbawiciela świata” Leonarda Da Vinci – również pobudza wyobraźnię w kwestii sum, które muzea i galerie mogłyby zainkasować w ramach ewentualnej wielkiej wyprzedaży.

Sprzedaż „Mona Lisy” Leonarda da Vinci, nawet za 50 milionów dolarów, jeszcze kilka miesięcy temu wydawała się pomysłem z gatunku nierealnych. Dziś, biorąc pod uwagę decyzje czołowych instytucji kultury na świecie, które zaczynają sprzedawać najcenniejsze dzieła, by dzięki zyskom zdywersyfikować muzealne kolekcje lub ratować zagrożony budżet, wyprzedaż arcydzieł starych mistrzów nie wydaje się aż tak nierealna.

Nawet jeśli portret autorstwa Sandro Botticellego nie sprawi, że najważniejsze muzea na świecie zaczną wyprzedawać swoje bezcenne zbiory, to przewidziana na styczeń 2021 roku sprzedaż arcydzieła może zachęcić znajdujące się w kryzysie muzea do decyzji, o których przed pandemią nawet nikt by nie pomyślał.