UNESCO: Co szóste muzeum na świecie może zniknąć po pandemii

To nieodwołalny koniec dekady, w której kolejne muzea wyrastały jak grzyby po deszczu. Od 2012 roku ich liczba na świecie wzrosła aż o 60 procent.

Publikacja: 26.05.2020 13:53

Fot: Lizzie George/ Unsplash

Fot: Lizzie George/ Unsplash

Foto: Fot: Lizzie George/ Unsplash

W ubiegłym tygodniu na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Muzeów, w poprzednią niedzielę powinna odbyć się też Noc Muzeów, która na trwałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych na całym świecie, także w Polsce.

Czytaj też: We Włoszech otwarto muzea, zwiedzanie wygląda teraz inaczej

Niestety, placówki kulturalne z całego świata nie mają powodów do świętowania. Nowe badanie, przeprowadzone przez UNESCO i Międzynarodową Radę Muzeów, pokazuje, że 13% muzeów może nie wznowić już działalności po ustąpieniu pandemii koronawirusa.

Koniec dekady muzeów

Według raportu UNESCO pandemia wymusiła zamknięcie ponad 60 tysięcy muzeów na całym świecie, tego rodzaju placówki w ostatnich latach biły rekordy popularności. Ich liczba w ostatnich dziesięciu latach rosła w błyskawicznym tempie.

Od 2012 roku liczba muzeów na świecie wzrosła o 60 procent. Pandemia mocno uderzy nie tylko w część z nich – przyczynia się również do późniejszego otwarcia długo oczekiwanych nowych placówek, jak choćby Humboldt Forum w Berlinie.

Autorzy raportu UNESCO przypominają, że połowa ludzkości nie ma dostępu do technologii cyfrowych. Digitalizacja zbiorów i wirtualne spacery po galeriach to rozwiązania, które nie załatwią najbardziej palących problemów choćby w Afryce, gdzie znajduje się zaledwie 1,5% wszystkich światowych muzeów, z czego zaledwie 5% z nich umożliwia dostęp do zbiorów przez internet.

Sztab kryzysowy

UNESCO nie zajmuje się tylko szacowaniem strat. W połowie kwietnia organizacja (m.in. z okazji przypadających na 15 kwietnia urodzin Leonarda da Vinci) powołała do życia inicjatywę ResiliArt. Ruch zrzesza przedstawicieli świata kultury, którzy pracują nad stworzeniem kryzysowych rozwiązań dla muzeów.

Publikacja pełnego, podwójnego raportu UNESCO i ICOM o stanie muzeów po pandemii ma nastąpić w najbliższym czasie.

W międzyczasie dodatkowych danych dostarczają inne instytucje. Jak wyliczyło American Alliance of Museums, amerykańskie muzea w czasie pandemii traciły ok. 33 milionów dolarów dziennie. Łączne straty w USA wg fundacji American For The Arts przekroczyły 5,5 miliarda dolarów.

Świat po pandemii
Raport: 4. falę pandemii najlepiej spędzić w Europie – ale nie w Polsce
Świat po pandemii
Tak zmienią się hotelowe śniadania po pandemii
Świat po pandemii
Po pandemii dresy szyją nawet słynni londyńscy krawcy
Świat po pandemii
Znika biurowy dress code: odtąd ma być wygodnie