W ubiegłym tygodniu na aukcji w Hong Kongu jeden z obrazów Sanyu został sprzedany za ponad 33 miliony dolarów. Suma, jaką nabywca zapłaci za stworzony w 1950 roku akt „Quatre Nus” udowadnia, że jego autor – chiński malarz Sanyu – to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych artystów w Azji. A także jeden z kilku, którzy zyskują rozpoznawalność na całym świecie.

Czytaj też: Posłuchaj dzieła Philipa Glassa, utwór odkryto po 50 latach

Fowizm i ping-tenis

Zmarły w 1966 roku twórca, który nazywany jest „chińskim Matisse’em”, nie zaznał sławy za życia, ale w ostatnich 20 latach ceny jego dzieł wzrosły o 1100%. Na porównania do Matisse’a Sanyu zasłużył ekspresyjnym koloryzmem, znanym z obrazów Francuza, i cyklem 56 olejnych aktów stworzonych w tym stylu.

Studiujący i pracujący w Paryżu twórca wiele zawdzięczał europejskim wpływom, ale stosował także tradycyjne chińskie techniki malowania tuszem i od najmłodszych lat ćwiczył kaligrafię. Sanyu był również ekscentrykiem, przekonanym o tym, że może zarobić wielkie pieniądze na ping-tenisie- połączeniu ping ponga i tenisa, które bez powodzenia propagował m.in. na igrzyskach w Berlinie w 1936.

Powrót Sanyu

Sanyu był zapomniany aż do lat 80, kiedy w Narodowym Muzeum Pałacowym na Tajwanie zaprezentowano jego prace w ramach wystawy poświęconej związkom sztuki chińskiej z Paryżem. Kolejna dekada przyniosła szereg publikacji poświęconych jego dokonaniom, a pierwsze obrazy trafiły na aukcję w Sotheby’s. Wystawy po 2000 roku, m.in. w Paryżu (2004) i Tajpej (2017) jeszcze wzmocniły pozycję malarza – m.in. w kontekście aukcyjnym.

Podobnie jak w przypadku mody, również globalny rynek sztuki w ostatnich latach kształtowany jest przez nabywców z Chin. Oprócz Sanyu rekordy biją też dzieła innych wybitnych XX-wiecznych malarzy z Chin, takich jak Chang Dai-chien, Qi Baishi, Wu Guanzhong czy abstrakcjonista Zao Wou-Ki.

Źródło: CNN