Francuski streetartowiec, który zmienił „Stańczyka” Jana Matejki w mural, uważa, że dzięki kryptowalutom artyści mogą zachować niezależność
Pascal Boyart to francuski twórca street-artowy , którego finansuje swoje projekty artystyczne dzięki kryptowalutom. Boyart umieszcza bowiem na swoich pracach kod QR, który umożliwia przekazanie bitcoinowej „dotacji”. Takie rozwiązanie, bez wykorzystywania tradycyjnych narzędzi takich jak banki, czy nawet Patronite, pozwala Pascalowi Boyartowi zachować anonimowość. Najnowszym zarabiającym na siebie projektem Francuza jest paryski mural „Confessions of a Red Jester”, inspirowany „Stańczykiem” Jana Matejki, który można oglądać na rue de Montmorency w Marais, zabytkowej dzielnicy Paryża.
Bitcoiny i fotorealizm
Pascal Boyart dorastał w okolicach paryskiej stacji metra La Chapelle, kolebki europejskiego graffiti i street-artu. W Paryżu powstała większość jego prac. Także „Stańczyk”, który w kilka dni zarobił dla Boyarta ponad 500 dolarów.
Boyart eksperymentuje z alternatywnymi modelami finansowania i chętnie wykorzystuje w tym celu zarówno bitcoiny, jak i model znany ze sprzedaży dzieł najdroższych artystów świata – czyli sprzedawanie murali na części poprzez ich tokenizację i przystostowanie do obrotu kryptowalutowego. Od początku działalności na łączeniu fotorealistycznych technik malarskich i nowych technologii Francuz zarobił prawie 12 tysięcy dolarów.
Patrick Boyart – zobacz inne murale artysty
„Confessions of a Red Jester” nawiązujący do „Stańczyka” Jana Matejki, to nie jedyny hołd Boyarta dla klasycznego malarstwa. Wśród przygotowanych przez niego murali znajdziemy też nawiązania do dokonań impresjonistów, wplecione w tkankę miejską parafrazy innych klasycznych dzieł, a przede wszystkim – wielkoformatowe portrety. Swoje dokonania artysta prezentuje na Instagramie – kilka z nich można zobaczyć poniżej.