Ten zegarek powstał w całości z elektrośmieci

Zużyty sprzęt elektroniczny to nie tylko problem ekologiczny – to również źródło metali szlachetnych i świetny materiał do recyklingu. Firma Vollebak chce to wykorzystać.

Publikacja: 16.07.2020 08:10

Fot: Vollebak

Fot: Vollebak

Foto: Fot: Vollebak

Każdego roku na całym świecie powstaje ponad 50 milionów ton elektroodpadów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie są to zwykłe śmieci. W zużytym sprzęcie znajdziemy metale szlachetne, takie jak srebro czy platyna, a także miedź, nikiel, kobalt czy aluminium. Co więcej, to właśnie elektroniczne odpady zawierają 7% całego światowego złota. Brytyjska firma Vollebak postanowiła wykorzystać te dane do pracy nad nowym zegarkiem.

Czytaj też: Kurtka wzorowana na skafandrach misji Crew Dragon trafi do sprzedaży

Garbage Watch z chipów i kabli

W ciągu najbliższych miesięcy Garbage Watch ma przejść ewolucję od prototypu do finalnego produktu. Zostanie stworzony z komponentów pochodzących z pozyskanych w zrównoważony sposób e-odpadów. W zegarku zostaną wykorzystane m.in. elementy z komputerowych płyt głównych, smartfonowe chipy czy kable z telewizora. Zegarek do sprzedaży trafi w przyszłym roku, ale już dziś można zapisywać się na listę zainteresowanych.

Vollebak w ostatnich latach często sięga po rozwiązania z pogranicza mody, technologii i futurologii. O jednym z nich, niezniszczalnej kurtce z miedzi, pisaliśmy niedawno. Inne projekty brytyjskiej marki, które zapewniły jej rozpoznawalność, to m.in. ceramiczny t-shirt czy bluza umożliwiająca deprywację sensoryczną.

Nowa dekada pod znakiem recyklingu

Projekt powstał w ramach odpowiedzi na inicjatywę Re-Made, ogłoszoną niedawno przez magazyn Wallpaper. Re-Made to następca trwającego od ponad dekady programu Handmade, w ramach którego magazyn nawiązał współpracę z ponad 1000 młodych twórców, by wspólnie stworzyć 587 przykładów pokazujących kunszt i wizjonerstwo współczesnych manufaktur i niewielkich pracowni rzemieślniczych.

Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Zegarki
Longines HydroConquest GMT w wersji 43 mm: rozmiar ma znaczenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zegarki
Omega Speedmaster Professional Moonwatch: czarno na białym