Miliarder z dożywotnim zakazem kolekcjonowania antyków. „Sprawa bez precedensu”

Michael Steinhardt, amerykański miliarder, został ukarany dożywotnim zakazem kupowania antyków. To efekt niecodziennej sprawy sądowej dotyczącej handlu zrabowanymi przedmiotami na ogromną skalę.

Publikacja: 07.12.2021 15:11

Larnaks, skrzynia z czasów starożytnej Grecji – w takich składano między innymi szczątki ludzkie. St

Larnaks, skrzynia z czasów starożytnej Grecji – w takich składano między innymi szczątki ludzkie. Starożytny larnaks, datowany na 1200 lat p.n.e., miał w swojej kolekcji Michael Steinhardt. Będzie musiał go zwrócić.

Foto: Zde, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Michael Steinhardt, emerytowany amerykański miliarder zajmujący się funduszami hedgingowymi, znany był na całym świecie jako kolekcjoner antyków i zabytkowych przedmiotów. W szczególności interesowały go przedmioty z czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

Słynny kolekcjoner z zakazem kupowania antyków

Jego kolekcja okazała się jednak w sporej części zbiorem przedmiotów pochodzących z bardzo wątpliwych źródeł. Trzyletnia sprawa prowadzona przez prokuraturę z Nowego Jorku znalazła zaskakujący finał, czego dowodem jest oświadczenie prokuratora Cy Vance'a Juniora zajmującego się tą sprawą. Czyta się je jak fragment książki sensacyjnej, a nie pismo prawnicze.

Czytaj więcej

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

„Przez wiele dekad Michael Steinhardt wykazywał nieposkromiony apetyt na zagrabione antyki nie oglądając się na to, czy pochodzą z legalnego źródła (...) ani na szkody, jakie wyrządzał. Jego pogoń za nowymi zdobyczami, którymi mógłby się chwalić lub które mógłby sprzedać, nie znała żadnych granic – ani moralnych, ani geograficznych. Dowodem jest rozległa sieć handlarzy antykami, gangsterów, osób zajmujących się praniem pieniędzy i rabusiów okradających grobowce, których wykorzystywał, by powiększać swoją kolekcję” – napisał prokurator.

Sprawa zakończyła się ugodą. Na mocy porozumienia Steinhardt uniknie zarzutów karnych, co jest sukcesem jego obrońców. Musi jednak zwrócić aż 180 antyków wykradzionych z 11 krajów. Zrabowane przedmioty zostaną zwrócone krajom, z których je wywieziono. Ich wartość ocenia się na 70 milionów dolarów.

80-letni Steinhardt dostał również dożywotni zakaz kupowania antyków, zarówno na terenie USA jak i poza granicami tego kraju. To pierwsze tego typu rozstrzygnięcie w USA. 

Michael Steinhardt przez wiele lat uchodził za największego na świecie kolekcjonera antyków. Jego ogromna kolekcja, którą budował od końca lat 80. liczyła ponad 1000 przedmiotów. 

Przedstawiciele miliardera oświadczyli, że ich klient nabywał antyki od osób, które zapewniały go, że mają prawa własności do tych przedmiotów i że są w stanie przedstawić wiarygodne informacje o ich pochodzeniu. Nie wykluczają też, że Michael Steinhardt będzie żądał rekompensat od handlarzy, z którymi współpracował.

Michael Steinhardt, emerytowany amerykański miliarder zajmujący się funduszami hedgingowymi, znany był na całym świecie jako kolekcjoner antyków i zabytkowych przedmiotów. W szczególności interesowały go przedmioty z czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

Słynny kolekcjoner z zakazem kupowania antyków

Pozostało 88% artykułu
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję