„Zbawiciel Świata” („Salvator Mundi”) to najdroższe dzieło sztuki, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji. Jego nabywcą w 2017 roku był saudyjski książę Badr bin Abdullah, minister kultury Arabii Saudyjskiej, zapłacił wówczas ponad 450 milionów dolarów.
Co właściwie kupił? Ostatnie lata to dyskusje na temat autentyczności „Zbawiciela świata”. W tej dyskusji głos zabrali teraz kuratorzy muzeum Prado w Madrycie. Jako pierwsi napisali to, co wielu mówi nieoficjalnie: „Zbawiciela świata” jednak nie namalował Leonardo.
Kto namalował „Zbawiciela Świata”?
W muzeum Prado trwa właśnie wystawa „Leonardo and the Copy of the Mona Lisa”. W katalogu do niej kuratorzy wymieniają prace autorstwa da Vinci oraz obrazy, które są mu przypisywane, ale co do których nie ma pewności jeśli chodzi o autentyczność. W grupie tej znajdują się też dzieła, które stworzyli artyści malujący pod okiem da Vinci.
Czytaj więcej
„Klient numer 45”, w taki sposób nabywca słynnego obrazu Sandro Botticellego określony został przez dom aukcyjny Sotheby’s. Co wiadomo o człowieku, który stał się właścicielem słynnego dzieła sztuki płacąc za nie gigantyczne pieniądze?
Do tej pory „Zbawiciela świata” najczęściej zaliczano do oryginalnych dzieł Leonarda. Najnowsze analizy wykazały jednak, że obraz co prawda mógł powstać w pracowni Leonarda, jednak to nie on go namalował.