Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda

Znamy wyniki prestiżowego konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. W tym roku nagroda powędruje do Warszawy – wyróżniony został Park Akcji „Burza”.

Publikacja: 30.10.2024 13:18

W finale konkursu warszawski Park Akcji „Burza” pokonał realizacje z Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii i

W finale konkursu warszawski Park Akcji „Burza” pokonał realizacje z Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii i Gruzji.

Foto: Michał Szlaga/Archigrest

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy, że warszawski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego znalazł się w gronie pięciu finałowych projektów w ramach konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. Znamy już jego wyniki — wspomniany park na warszawskim Czerniakowie okazał się zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu.

Warszawa: Park Akcji „Burza” najlepszą przestrzenią publiczną w Europie

Znamy werdykt jurorów organizowanego od 2000 roku konkursu The European Prize for Urban Public Space i jest on bardzo pomyślny dla Warszawy. W ramach konkursu, którego organizatorem jest Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie, nagradzane są najlepsze projekty przestrzeni publicznych w Europie.

W jury zasiadają znani europejscy urbaniści i architekci. Szczególną uwagę w trakcie wyłaniania zwycięzcy zwracają oni na innowacyjność i pozytywny wkład danego projektu w poprawę jakości życia mieszkańców oraz w rozwój miasta.

Czytaj więcej

Polska ma najpiękniejszy bar w Europie Środkowej. Renowacja zabytkowego browaru

W opinii jurorów ze wszystkich finalistów takimi cechami w największym stopniu odznacza się Park Akcji „Burza” w Warszawie, znajdujący się przy ulicy Bartyckiej na warszawskim Mokotowie. Po rewitalizacji stał się jednocześnie miejscem pamięci oraz atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu. Realizacja, której autorami są warszawscy architekci z pracowni topoScape i Archigrest, zwyciężyła w kategorii ogólnej.

W uzasadnieniu jurorów czytamy: „Nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób nawiązuje do historii miejsca poprzez wykorzystanie ruin z II wojny światowej, by stworzyć dostępną i przyjemną przestrzeń publiczną łączącą historię, rekreację i wrażliwość ekologiczną”.

„Z jednej strony projekt wzmacnia związek mieszkańców z tym miejscem, ponieważ pozwala im na lepsze zrozumienie jego historii, a także w estetyczny sposób wykorzystuje gruz, który tworzy kopiec. Z drugiej — projekt stworzył nową zieloną przestrzeń, która jest odporna na zmiany klimatyczne dzięki odpowiedniemu zarządzaniu krajobrazem, uwzględniającym spontaniczną działalność natury, co obniża koszty utrzymania”.

Park Akcji „Burza” w Warszawie z prestiżową nagrodą

Dawniej Kopiec Powstania Warszawskiego funkcjonował pod nazwą Kopca Czerniakowskiego. Powstał on po II wojnie światowej wskutek usypywania gruzu z budynków zburzonych po upadku Powstania Warszawskiego i wywiezionych z centrum miasta w pierwszym etapie odbudowy stolicy. Z czasem teren zdziczał, zarosły go drzewa i krzewy.

Z inicjatywy powstańców warszawskich pod kierownictwem jednego z nich, architekta Eugeniusza Ajewskiego, na szczycie kopca zbudowano pomnik — symbol Polski Walczącej. Choć projekt Ajewskiego zakładał uczynienie kopca i otaczającego go parku obszarem rekreacyjnym, to wśród mieszkańców miejsce to nie cieszyło się zbyt dużą popularnością — uważano je za zanieczyszczone, trudno dostępne, a wieczorami – niebezpieczne.

Rewitalizacja Parku Akcji „Burza” rozpoczęła się w 2022 roku, prace dobiegły końca latem 2023 roku. Zgodnie z intencją Ajewskiego w projekcie nie zabrakło takich przestrzeni rekreacyjnych jak ścieżki, miejsca wypoczynku z ławkami, a także placu zabaw.

W ramach rewitalizacji zwiększono też bioróżnorodność parku dzięki nowym nasadzeniom i budowie systemów melioracyjnych. Z kolei pochodzący z czasów II wojny światowej gruzobeton wkomponowano w kopiec tak, że widać w nim takie elementy jak cegły, kafle piecowe czy tralki.

Z biegiem lat zieleń zarośnie gruzobeton i fragmenty tych przedmiotów znikną z oczu zwiedzających. Widoczne pozostaną natomiast większe elementy — wyeksponowano je w różnych miejscach parku, część z nich znajduje się też na wiodącej na szczyt kopca Alei Godziny „W”.

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy, że warszawski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego znalazł się w gronie pięciu finałowych projektów w ramach konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. Znamy już jego wyniki — wspomniany park na warszawskim Czerniakowie okazał się zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu.

Warszawa: Park Akcji „Burza” najlepszą przestrzenią publiczną w Europie

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Miasta
Polskie miasto wśród najlepszych miejsc w Europie. „Idealne na długi weekend”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Miasta
Polska metropolia wśród 50 najlepszych miast na świecie. „Mistrzowska mieszanka”
Miasta
Polskie miasto w czołówce prestiżowego rankingu. Nagroda za „kulturę kulinarną”
Miasta
Dwie polskie metropolie wśród najlepszych miast na świecie. Wyniki rankingu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej