Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda

Znamy wyniki prestiżowego konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. W tym roku nagroda powędruje do Warszawy – wyróżniony został Park Akcji „Burza”.

Publikacja: 30.10.2024 13:18

W finale konkursu warszawski Park Akcji „Burza” pokonał realizacje z Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii i

W finale konkursu warszawski Park Akcji „Burza” pokonał realizacje z Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii i Gruzji.

Foto: Michał Szlaga/Archigrest

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy, że warszawski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego znalazł się w gronie pięciu finałowych projektów w ramach konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. Znamy już jego wyniki — wspomniany park na warszawskim Czerniakowie okazał się zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu.

Warszawa: Park Akcji „Burza” najlepszą przestrzenią publiczną w Europie

Znamy werdykt jurorów organizowanego od 2000 roku konkursu The European Prize for Urban Public Space i jest on bardzo pomyślny dla Warszawy. W ramach konkursu, którego organizatorem jest Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie, nagradzane są najlepsze projekty przestrzeni publicznych w Europie.

W jury zasiadają znani europejscy urbaniści i architekci. Szczególną uwagę w trakcie wyłaniania zwycięzcy zwracają oni na innowacyjność i pozytywny wkład danego projektu w poprawę jakości życia mieszkańców oraz w rozwój miasta.

Czytaj więcej

Polska ma najpiękniejszy bar w Europie Środkowej. Renowacja zabytkowego browaru

W opinii jurorów ze wszystkich finalistów takimi cechami w największym stopniu odznacza się Park Akcji „Burza” w Warszawie, znajdujący się przy ulicy Bartyckiej na warszawskim Mokotowie. Po rewitalizacji stał się jednocześnie miejscem pamięci oraz atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu. Realizacja, której autorami są warszawscy architekci z pracowni topoScape i Archigrest, zwyciężyła w kategorii ogólnej.

W uzasadnieniu jurorów czytamy: „Nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób nawiązuje do historii miejsca poprzez wykorzystanie ruin z II wojny światowej, by stworzyć dostępną i przyjemną przestrzeń publiczną łączącą historię, rekreację i wrażliwość ekologiczną”.

„Z jednej strony projekt wzmacnia związek mieszkańców z tym miejscem, ponieważ pozwala im na lepsze zrozumienie jego historii, a także w estetyczny sposób wykorzystuje gruz, który tworzy kopiec. Z drugiej — projekt stworzył nową zieloną przestrzeń, która jest odporna na zmiany klimatyczne dzięki odpowiedniemu zarządzaniu krajobrazem, uwzględniającym spontaniczną działalność natury, co obniża koszty utrzymania”.

Park Akcji „Burza” w Warszawie z prestiżową nagrodą

Dawniej Kopiec Powstania Warszawskiego funkcjonował pod nazwą Kopca Czerniakowskiego. Powstał on po II wojnie światowej wskutek usypywania gruzu z budynków zburzonych po upadku Powstania Warszawskiego i wywiezionych z centrum miasta w pierwszym etapie odbudowy stolicy. Z czasem teren zdziczał, zarosły go drzewa i krzewy.

Z inicjatywy powstańców warszawskich pod kierownictwem jednego z nich, architekta Eugeniusza Ajewskiego, na szczycie kopca zbudowano pomnik — symbol Polski Walczącej. Choć projekt Ajewskiego zakładał uczynienie kopca i otaczającego go parku obszarem rekreacyjnym, to wśród mieszkańców miejsce to nie cieszyło się zbyt dużą popularnością — uważano je za zanieczyszczone, trudno dostępne, a wieczorami – niebezpieczne.

Rewitalizacja Parku Akcji „Burza” rozpoczęła się w 2022 roku, prace dobiegły końca latem 2023 roku. Zgodnie z intencją Ajewskiego w projekcie nie zabrakło takich przestrzeni rekreacyjnych jak ścieżki, miejsca wypoczynku z ławkami, a także placu zabaw.

W ramach rewitalizacji zwiększono też bioróżnorodność parku dzięki nowym nasadzeniom i budowie systemów melioracyjnych. Z kolei pochodzący z czasów II wojny światowej gruzobeton wkomponowano w kopiec tak, że widać w nim takie elementy jak cegły, kafle piecowe czy tralki.

Z biegiem lat zieleń zarośnie gruzobeton i fragmenty tych przedmiotów znikną z oczu zwiedzających. Widoczne pozostaną natomiast większe elementy — wyeksponowano je w różnych miejscach parku, część z nich znajduje się też na wiodącej na szczyt kopca Alei Godziny „W”.

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy, że warszawski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego znalazł się w gronie pięciu finałowych projektów w ramach konkursu The European Prize for Urban Public Space 2024. Znamy już jego wyniki — wspomniany park na warszawskim Czerniakowie okazał się zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu.

Warszawa: Park Akcji „Burza” najlepszą przestrzenią publiczną w Europie

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Jedna z najsłynniejszych ulic świata przejdzie rewolucję. Zmiana po stu latach
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Miasta
Ranking: Najmodniejsze dzielnice na świecie. Polskie miasto w ścisłej czołówce
Miasta
Symbol Małopolski w czołówce zabytków Europy. „Warto zobaczyć choć raz w życiu”
Miasta
Finał „kradzieży stulecia”. 4300 diamentów Augusta II Mocnego wraca na miejsce
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Miasta
Wakacje w Europie: w których miastach turyści nie są mile widziani?