Polska metropolia w światowej czołówce. Zdecydowała jakość komunikacji miejskiej

Które z dużych miast na świecie mają najlepszą komunikację miejską? Odpowiedzi na takie pytanie poszukali autorzy zestawienia przygotowanego dla popularnego serwisu internetowego Timeout. W czołówce rankingu znalazła się Warszawa.

Publikacja: 18.04.2025 17:03

W badaniu przeprowadzono wywiady z ponad 18 tysiącami mieszkańców miast z 50 krajów świata.

W badaniu przeprowadzono wywiady z ponad 18 tysiącami mieszkańców miast z 50 krajów świata.

Foto: Aliaksei Lepik Unsplash

Sprawna, punktualna i niezawodna komunikacja publiczna to coś, bez czego wielkie miasta na świecie nie są w stanie funkcjonować. Znaczenie transportu zbiorowego rośnie, bo metropolie ograniczają ruch kołowy w centrach miast. Które z czołowych miast oferują najlepszą jakość usług w tym obszarze? 

Warszawa jednym z krajów z najlepszym transportem publicznym na świecie

Popularny serwis podróżniczy Timeout opublikował ranking dotyczący miast z najlepszą na świecie komunikacją publiczną. W zestawieniu znalazła się Warszawa.

Zestawienie powstało na podstawie ankiet, które przeprowadzono w gronie ponad 18,5 tysiąca mieszkańców miast z ponad 50 krajów z całego świata. Do rankingu dostały się miasta z najwyższym odsetkiem mieszkańców, którzy ocenili poszczególne środki transportu publicznego działające w ich miastach jako „dobre” lub „świetne”.

Czytaj więcej

Plaża w Polsce wśród najpiękniejszych na świecie. „Ma wspaniałą przeszłość”

W liczącym 19 pozycji rankingu Warszawa zajęła miejsce 18. Stolica zdobyła 79 procent pozytywnych ocen od mieszkańców. Wśród mocnych stron warszawskiej komunikacji publicznej wymieniono rozbudowaną sieć tramwajów i autobusów, w tym linie ekspresowe i nocne.

Z zaledwie dwiema liniami metra, Warszawa wypada dość blado na tle innych miast, które znalazły się w rankingu. Mają one jednak dość szeroki zasięg, a w dotarciu do bardziej odległych dzielnic i podwarszawskich miasteczek pomagają pociągi SKM.

Warszawa wyprzedziła w zestawianiu Tallin, stolicę Estonii. Wyżej od polskiej stolicy znalazło się z kolei sześć miast z Europy.

Najwyżej z nich, na miejscu szóstym, uplasował się Londyn, który pozytywnie oceniło 86 procent mieszkańców. Linie londyńskiego metra mają łącznie ponad 400 kilometrów, dochodzi do tego 30 tysięcy rowerów miejskich Lime Bikes i 675 linii autobusowych, z czego blisko 100 jeździ w nocy.

Na pozycji siódmej wylądował Wiedeń, który zyskał 84 procent pozytywnych ocen. Wśród zalet rozbudowanego transportu publicznego w stolicy Austrii wymieniono stosunkowo niskie ceny biletów i prosty, przejrzysty system ich kupowania.

Na dalszych pozycjach znalazły się: Zurych, Brighton, Edynburg i Oslo. Miasta te zajęły odpowiednio miejsca 13., 14., 15. i 16.

Najlepszą komunikację publiczną mają Azjaci

Liderem tegorocznego zestawienia okazał się Hongkong, który pozytywnie oceniło aż 98 procent mieszkańców. W metropolii działa rozbudowana kolej miejska MTR, sieć autobusów i minibusów oraz dwupiętrowych tramwajów. Co istotne w ciepłym klimacie Hongkongu, pojazdy posiadają sprawną klimatyzację.

Drugie miejsce zajął Szanghaj — jedna z największych metropolii na świecie, którą zamieszkuje blisko 25 milionów ludzi. Miasto otrzymało 94 procent pozytywnych opinii. W Szanghaju działa 20 linii metra o łącznej długości 800 kilometrów. Do tego dwa tysiące linii autobusowych, sieć taksówek i promów, a także Maglev — najszybszy pociąg na świecie, który trasę 30 kilometrów między lotniskiem Pudong a stacją metra Longyang Road przejeżdża w zaledwie osiem minut.

Podium zamyka jeszcze jedna azjatycka metropolia — Pekin, który pozytywnie oceniło 91 procent mieszkańców. Stolica Chin posiada 1,2 tysiąca linii autobusów, 27 linii metra i tysiące taksówek, a dzięki płaskiemu terenowi ma rozbudowany system ścieżek rowerowych. Nie bez powodu Pekin zyskał przydomek „rowerowego królestwa”.

Na dalszych pozycjach w pierwszej dziesiątce znalazły się Abu Zabi z Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajpej na Tajwanie, wspomniane wyżej Londyn i Wiedeń oraz Seul w Korei, Mumbaj w Indiach i Dauha w Katarze. Autorzy zestawienia zauważają, że do rankingu nie udało się dostać takim znanym metropoliom jak Nowemu Jorkowi czy leżącemu na granicy Azji i Europy Stambułowi, który słynie między innymi z promów pływających między obydwoma kontynentami, będących częścią systemu komunikacji zbiorowej w tym mieście.

Sprawna, punktualna i niezawodna komunikacja publiczna to coś, bez czego wielkie miasta na świecie nie są w stanie funkcjonować. Znaczenie transportu zbiorowego rośnie, bo metropolie ograniczają ruch kołowy w centrach miast. Które z czołowych miast oferują najlepszą jakość usług w tym obszarze? 

Warszawa jednym z krajów z najlepszym transportem publicznym na świecie

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Miasta
Brytyjskie media zachwycone kolejnym polskim miastem. „To Manchester Północy”
Miasta
Polskie miasto wśród najlepszych miejsc w Europie. „Idealne na długi weekend”
Miasta
Polska metropolia wśród 50 najlepszych miast na świecie. „Mistrzowska mieszanka”
Miasta
Polskie miasto w czołówce prestiżowego rankingu. Nagroda za „kulturę kulinarną”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Miasta
Dwie polskie metropolie wśród najlepszych miast na świecie. Wyniki rankingu