Świat producentów zegarków mechanicznych jest bardzo zatłoczony, a każdy miłośnik zegarmistrzostwa, jak wiadomo, ma tylko jedno miejsce na nadgarstku. Jak się wyróżnić w tym świecie, w którym każdy producent zapewnia najwyższą jakość i stosuje niezwykle skomplikowane rozwiązania mechaniczne? I jak do świata zegarków mechanicznych, którego korzenie drzemią głęboko w XIX wieku, włączyć innowacje rodem z wieku XXI wieku?
Czytaj też: Słynny zegarek Patek Philippe znika z rynku. Prezes firmy wyjaśnia przyczyny decyzji, która wywołała gorączkę spekulacji
Gregory Dourde, twórca i szef firmy zegarkowej HYT, był przekonany, że znalazł sposób. Jego pomysłem było zanegowanie idei zegarka jako urządzenia precyzyjnie odmierzającego czas. „Dzisiaj zegarkiem dla każdego z nas jest telefon komórkowy, to najbardziej precyzyjne urządzenie mierzące czas” – powiedział mi kilka lat temu Gregory. Jego odpowiedzią były zatem niezwykle skomplikowane zegarki, które programowo nie miały klasycznego układu wskazówek. Zamiast nich, w urządzeniach HYT umieszczano rurki wypełnione kolorową cieczą, a miniaturowe tłoki przemieszczały ową ciecz wewnątrz rurek biegnących dookoła tarczy. Te zegarki nie tyle informowały o tym, która jest godzina, ale raczej pokazywały upływ czasu.
Zegarek HYT H5. Brak tu tradycyjnej tarczy zegarkowej czy tradycyjnego układu wskazówek. Fot: HYT
Były przy tym niezwykle odważne, jeśli chodzi o projekt. Miały być rodzajem męskiej biżuterii, przedmiotem, którego posiadacz nigdy nie zasłoni mankietem marynarki czy płaszcza. Zegarki HYT zamiast mówić szeptem, jak produkty większości firm ze Szwajcarii, krzyczały. Taką strategię wybiera wielu producentów zegarków, ale spośród nich niewielu jest na tyle odważnych, by rezygnować z wykorzystania wskazówek do wskazania czasu.
Nie była to jednak próba odcięcia się od dorobku i tradycji szwajcarskiego przemysłu zegarkowego. W żadnym razie – HYT stawiało na niezwykle zaawansowane rozwiązania technologiczne i pod tym względem było wierne idei zegarka mechanicznego jako sumy precyzyjnie wykonanych elementów, połączonych ze sobą w bardzo złożoną i skomplikowaną całość.