Równowartość ponad 100 milionów złotych zapłaci nabywca abstrakcyjnego obrazu Gerharda Richtera „Abstraktes Bild (694-2)” z 1987 roku. Dzieło wylicytowano podczas licytacji w Sotheby’s, transmitowanej na żywo z Hongkongu. Nabywcą jest Pola Museum of Art z miasta Hakone w Japonii.

100 milionów złotych za obraz Gerharda Richtera

To najdroższy obraz zachodniego artysty sprzedany kiedykolwiek w Azji. Gerhard Richter jest też najdroższym artystą z europejskich twórców. Na liście 10 najdroższych dzieł żyjących artystów znajdziemy aż trzy jego obrazy. Tylko Jeff Koons, będący zarazem autorem najdroższego dzieła w historii, wartej ponad 90 milionów dolarów (blisko 350 milionów złotych) rzeźby „Królik”, może rywalizować z Gerhardem Richterem.

Czytaj też: Obraz Botticellego na aukcji. Czy ta transakcja uruchomi lawinę na rynku sztuki?
"Obraz Gerharda Richtera "

Obraz Gerharda Richtera „Abstraktes Bild (694-2)”. Fot: Sotheby’s

sukces.rp.pl

Sprzedany w Hongkongu obraz Richtera pochodzi z kolekcji Ronalda Perelmana, amerykańskiego miliardera. Należą do niego prace m.in. Jeffa Koonsa, Marka Rothko, Willema de Kooninga czy Alberta Giacomettiego. Łączna wartość kolekcji Perelmana szacowana jest na trzy miliardy dolarów. Decyzję o sprzedaży części arcydzieł Perelman tłumaczył w sierpniu w wywiadzie dla „Vanity Fair” przemyśleniami z okresu pandemii i chęcią powrotu do „prostszego życia”.

Kim jest Gerhard Richter?

Gerhard Richter urodził się w 1932 roku w Dreźnie, dorastał w Reichenau (obecnie Bogatynia) na Dolnym Śląsku. W czasie wojny został wcielony do Jugendvolku, dziecięcych jednostek wojskowych, stanowiących przygotowanie do służby w Hitlerjugend.

Po wojnie studiował w Dreźnie, karierę artysty zaczął jako przedstawiciel wymyślonego przez siebie nurtu, który nazwał „realizmem kapitalistycznym”. Przez wiele lat jego domeną pozostawała fotografia, ale najbardziej znany jest dzięki abstrakcyjnym obrazom. W 2012 jedna z jego prac została sprzedana za ponad 20 milionów funtów, Gerhard Richter stał się wówczas najdroższym żyjącym malarzem.

"Gerhard Richter około 1970 roku."

Gerhard Richter około 1970 roku. Fot: Lothar Wolleh / CC BY-SA /3.0

sukces.rp.pl

Pandemia wpłynęła na kształt aukcji w Hongkongu podczas której licytowano pracę Gerharda Richtera. Była to jedna z sześciu licytacji, wszystkie odbywały się w formie streamingu z użyciem wielu kamer, niczym w studiu telewizyjnym.

Po czerwcowym debiucie takiego formatu licytacji podczas aukcji w Nowym Jorku to rozwiązanie stało się standardem w czasach pandemii i zarazem gwarancją wysokich kwot. Łącznie sprzedaż na wszystkich aukcjach Sotheby’s w Hongkongu przekroczyła 215 milionów dolarów (ok. 820 mln zł).