Najciekawsze wystawy, które możesz zwiedzić online

Epidemia koronawirusa to prawdziwy test dla muzeów i galerii na całym świecie.

Publikacja: 17.03.2020 17:31

Peacock Room/ Smithsonian Institute

Peacock Room/ Smithsonian Institute

Foto: Peacock Room/ Smithsonian Institute

Przyspieszona digitalizacja zbiorów wymaga pracy kuratorów z całego świata, ale dzięki temu internauci mogą wybrać się w interaktywne i pouczające wyprawy do najlepszych galerii i muzeów.

Ponad 1000 muzeów w jednym miejscu 

Arts & Culture to rozwijane od 9 lat przedsięwzięcie Google, które początkowo wspierało 17 muzeów tak znanych i ważnych, jak florencka Galeria Uffizi, sieć galerii Tate czy Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku. Dziś na liście współpracujących instytucji znajdziemy ponad 1200 placówek z całego świata. 

Za darmo możemy skorzystać między innymi z zasobów 29 muzeów z Polski. Zwiedzić możemy także paryskie Musee d’Orsay, Rijksmuseum z Amsterdamu, zobaczymy tu też kolekcje fotografii z magazynu Life, zasoby Muzeum Brytyjskiego ze znajdującym się niemal na wyciągnięcie ręki kamieniem z Rosetty na czele i właściwie wszystko, co pozwoli przetrwać nawet najdłuższą kwarantannę. 

Na liście znajdziemy też muzea, o których wspominaliśmy w naszym przeglądzie, jak choćby Muzeum Muncha, jedno z największych światowych muzeów w całości poświęconych dokonaniom jednego artysty.

Sztuka współczesna, amerykańska historia i klasyka polskiej animacji 

Nie musimy ograniczać się tylko do archiwów i klasyki. Choć wystawa Art Basel w Hong Kongu, która miała wystartować w tym tygodniu, nie dojdzie do skutku w planowanym kształcie, to już w piątek po raz pierwszy w historii wystawy organizatorzy umożliwią dostęp do wybranych prac 242 galerii z całego świata w ramach „Viewing Rooms”. 

Amerykański Smithsonian Institute, kompleks muzeów i ośrodków badawczych, pod koniec lutego udostępnił prawie 3 miliony zdjęć i materiałów znajdujących się w zbiorach 17 podległych mu instytucji. Muzea lotnictwa i lotów kosmicznych, poczty i filatelistyki, sztuki afrykańskiej czy azjatyckiej mogą zapewnić fascynującą podróż przez amerykańską historię. 

Dobrym miejscem dla zainteresowanych sztuką z Polski – od spektakli, koncertów i słuchowisk po filmy dokumentalne i fabularne – jest Ninateka. To też świetna oferta dla osób, które w czasie kryzysu związanego z koronawirusem muszą zostać w domu z dziećmi.

W ofercie serwisu Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajdziemy klasykę polskiej animacji – odbiegającą od treści rządzących na YouTubie, za to relaksującą niezależnie od wieku. 

Przyspieszona digitalizacja zbiorów wymaga pracy kuratorów z całego świata, ale dzięki temu internauci mogą wybrać się w interaktywne i pouczające wyprawy do najlepszych galerii i muzeów.

Ponad 1000 muzeów w jednym miejscu 

Pozostało 90% artykułu
Piękne Rzeczy
Ukryta przez 100 lat. „Najcenniejsza kolekcja monet na świecie” idzie pod młotek
Piękne Rzeczy
Zawrotna kariera kalendarzy adwentowych. Marki luksusowe je pokochały
Piękne Rzeczy
Rezydencja rodziny Kennedych we Francji na sprzedaż. Tu JFK uczył się pływać
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne