Komisja złożona z trzech sędziów Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uznała w ubiegłym tygodniu, że Banksy – najbardziej znany i jednocześnie zachowujący anonimowość twórca streetartu na świecie – nie może domagać się objęcia swoich dzieł ochroną prawną.
Czytaj też: Wzrost ceny o 3000 procent w parę miesięcy. W taki sposób domy aukcyjne walczą ze spekulacją
Konsekwencje tej decyzji uniemożliwiają artyście walkę m.in. z firmami, które zarabiają na jego pracach. Wśród nich jest firma Full Colour Black, która sprzedaje pocztówki z dziełami Banksy’ego. Od kilku lat angielski artysta toczył z nią spór prawny.
Banksy: anonimowa gwiazda street artu
Konflikt między Banksym z firmą Full Colour Black zaczął się w 2017 roku i dotyczył wykorzystania znanego graffiti Banksy’ego z Jerozolimy zatytułowanego „Flower Thrower” i przedstawiającego zamaskowanego mężczyznę rzucającego bukietem kwiatów.
Firma Full Colour Black broniła się twierdząc, że Banksy to artysta anonimowy oraz że nie zamierza on wykorzystywać komercyjnie tego projektu. Banksy odpowiedział w ubiegłym roku otwarciem sklepu o nazwie Gross Domestic Product. Umieścił tam produkty wykorzystujące stworzone przez siebie dzieła. Chciał w ten sposób udowodnić, że ma prawa do swoich prac.