Biblioteka Narodowa w Warszawie to jeden z najbardziej okazałych kompleksów użyteczności publicznej w stolicy, ale jednocześnie – jedna z najdłużej ciągnących się budów tego typu obiektów w czasach PRL.
Konkurs na projekt kompleksu Biblioteki Narodowej ogłoszono w 1963 roku, wygrał go Stanisław Fijałkowski z zespołem. Jednak prace rozpoczęły się dopiero w połowie lat 70. i ciągnęły przez kolejnych kilkanaście lat. Modernistyczny obiekt, choć zaprojektowany bardzo nowocześnie, zdążył się nieco zestarzeć, zanim jeszcze został ukończony.
Czytelnie Biblioteki Narodowej po remoncie
Przestrzeń, z której na co dzień korzysta wielu naukowców, badaczy czy studentów, nieustannie zmagała się z czasem – wnętrza i rozwiązania zastosowane w Bibliotece Narodowej wymagały częstych zmian i dostosowania ich do wymogów współczesności.
Czytaj więcej
Polscy designerzy od lat są zauważani i doceniani na całym świecie, a ich prace i projekty zbierają prestiżowe nagrody. Najnowsza edycja znanego rankingu projektantów potwierdza – w tej dziedzinie jesteśmy w światowej czołówce.
Podobnie było z czytelniami, a więc przestrzeniami, w których odwiedzający bibliotekę spędzają najwięcej czasu. Choć zaprojektowano je nowocześnie, była to nowoczesność na miarę XX wieku w PRL. Na szczęście w końcu zapadła decyzja, by przeprowadzić niezbędne remonty – i by podejść do tematu kompleksowo. Efekt zachwyca.