Polscy projektanci w światowej czołówce. Ten ranking to powód do dumy

Polscy designerzy od lat są zauważani i doceniani na całym świecie, a ich prace i projekty zbierają prestiżowe nagrody. Najnowsza edycja znanego rankingu projektantów potwierdza – w tej dziedzinie jesteśmy w światowej czołówce.

Publikacja: 04.01.2022 12:36

Muzeum Manggha w Krakowie, wielokrotnie nagradzane dzieło pracowni Ingarden & Ewy, stworzone wspólni

Muzeum Manggha w Krakowie, wielokrotnie nagradzane dzieło pracowni Ingarden & Ewy, stworzone wspólnie z japońskim architektem Aratą Isozakim.

Foto: Mariusz Cieszewski/CC BY-ND 2.0

Polscy projektanci i biura zajmujące się designem należą do najbardziej wpływowych na świecie. W najnowszej edycji zestawienia World Design Rankings, obejmującego 114 krajów, Polska zajęła wysoką, 15. pozycję, wyprzedzając wiele krajów tradycyjnie kojarzonych z wybitnym designem, między innymi Finlandię, Norwegię czy Szwajcarię .

World Design Rankings: polscy projektanci w czołówce

World Design Rankings to zestawienie projektantów, architektów, artystów i firm, które otrzymały nagrodę A' Design Award w latach 2010-2022. Organizatorzy tej przyznawanej co roku we Włoszech prestiżowej nagrody są sponsorami zestawienia World Design Rankings.

Czytaj więcej

Apartamentowiec z Chorzowa na liście najpiękniejszych budynków w Europie

Czym jest A' Design Award & Competition? To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie szeroko pojętego designu. Nagrody przyznaje się w ponad stu dyscyplinach i sektorach przemysłu, w których działają projektanci, artyści, architekci i przedsiębiorstwa z krajów z całego świata.

Każdemu zgłoszonemu projektowi przygląda się grono wpływowych ekspertów z poszczególnych dziedzin, dziennikarzy branżowych, przedsiębiorców i innych profesjonalistów. Na podstawie ocen jurorów przyznaje się jedną z pięciu nagród o różnej randze: „platynową „(najwyżej punktowaną), „złotą”, „srebrną”, „brązową” i „żelazną” (najniżej punktowaną)

Polska zajmuje w aktualnym rankingu 15. miejsce. Nasi projektanci otrzymali ogółem 110 nagród, w tym 8 „platynowych”, 19” złotych”, 29 „srebrnych”, 33 „brązowych” i 21 „żelaznych”. Nietrudno się domyślić, że pierwszą pozycję zajęły Chiny – kraj, w którym w sferze designu dzieje się zdecydowanie najwięcej. W ciągu ostatnich 12 lat projektanci z tego kraju zdobyli aż 3136 nagród A' Design Award.

W czołówce zestawienia znalazły się ponadto Stany Zjednoczone, Japonia, Włochy i Hong Kong. Spośród krajów europejskich w pierwszej piętnastce wyprzedziły nas: Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Portugalia, Hiszpania i Niderlandy. Co ciekawe, za Polską znalazły się słynące ze znakomitego designu kraje skandynawskie.

World Design Rankings 2021: kraje z najlepszymi projektantami

 1. Chiny
 2. USA
 3. Japonia
 4. Włochy
 5. Hongkong
 6. Wielka Brytania
 7. Tajwan
 8. Turcja
 9. Niemcy
 10. Australia
 11. Portugalia
 12. Brazylia
 13. Hiszpania
 14. Holandia
 15. Polska

Najlepsi polscy designerzy według World Design Rankings

W osobnym rankingu, zawierającym wyłącznie polskich designerów, znalazło się 63 osób i firm. Pierwsze miejsce zajęła założona w 1998 roku pracownia Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý, która na swoim koncie ma takie realizacje jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Muzeum Manggha. Studio Ingarden & Ewý Architects zdobyła dwie „platynowe” nagrody A' Design Award.

Do zestawienia trafiły też takie znane firmy jak Marmite, Kolory, Smallna czy UAU Project, a także wielu utytułowanych projektantów, architektów i artystów. W tym gronie znaleźli się chociażby Tomasz Konior, Mirek Struzik, Łukasz Zaremba, Maciej Nisztuk, Paulina Grondal czy Elżbieta Cios.

10 najlepszych polskich projektantów i firm według World Design Rankings:

1. Ingarden & Ewý Architects

2. Marmite

3. Tomasz Konior

4. Maciej Nisztuk

5. Mirek Struzik

6. Marek Maciuba

7. Paulina Grondal

8. Albert Salamon

9. Aleksandra Toborowicz

10. Magdalena Federowicz-Boule

Co ciekawe, jedno z zestawień w ramach World Design Rankings obejmuje grono najpopularniejszych projektantów. Są to najbardziej poszukiwane nazwiska na świecie. Wśród pięciu tysięcy osób i firm na 40. miejscu znalazła się polska firma Marmite, zaś 45. pozycję zajęła pracownia Ingarden & Ewý Architects. Z kolei 115. pozycja należy do projektanta Macieja Nisztuka.

Polscy projektanci i biura zajmujące się designem należą do najbardziej wpływowych na świecie. W najnowszej edycji zestawienia World Design Rankings, obejmującego 114 krajów, Polska zajęła wysoką, 15. pozycję, wyprzedzając wiele krajów tradycyjnie kojarzonych z wybitnym designem, między innymi Finlandię, Norwegię czy Szwajcarię .

World Design Rankings: polscy projektanci w czołówce

Pozostało 91% artykułu
Design
Polski architekt z prestiżową nagrodą. Zaprojektował futurystyczną kolej miejską
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a