Kompas Młodej Sztuki to przygotowany przez „Rzeczpospolitą” doroczny ranking najbardziej obiecujących polskich artystów, którzy mimo młodego wieku zdążyli zaznaczyć swoją obecność na polskiej scenie artystycznej i zwrócić uwagę kolekcjonerów. Dwukrotnie zwyciężczynią zestawienia została Ewa Juszkiewicz, związana z Galerią Gagosian i prezentującą obecnie swoje prace w ramach solowej wystawy w Nowym Jorku. W najnowszej edycji konkursu na pierwszym miejscu znaleźli się ex eaquo Agata Kus (ur. 1987) i Łukasz Patelczyk (rocznik 1986).

Kompas Młodej Sztuki: kto na czele w 2020 roku?

Zwycięzcy na pozycje liderów zestawienia pracowali kilka lat, kilkukrotnie pojawiając się w pierwszej dziesiątce „Kompasu Młodej Sztuki”. Agata Kus, której 130 prac zaprezentowano pod koniec ubiegłego roku w ramach wystawy „Agata Kus Horror Picture Show” w krakowskim Bunkrze Sztuki, znana jest z m.in kolaży prezentujących codzienne życie młodych kobiet.

Czytaj też: Kim jest Kenny Scharf, najmodniejszy artysta roku?

W swoich obrazach, filmach i pracach ceramicznych Agata Kus pokazuje, jak bohaterki jej prac bawią się, wchodzą w relacje, jak konstruują, kwestionują i pytają o swoją tożsamość.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Agata Kus (@kus_agata)

Podczas lockdownu Kus po raz pierwszy sięgnęła po pejzaże, które – jak mówi – mimo niepokojącego klimatu stały się dla niej formą ratowania kondycji psychicznej.

Na pejzażu skupia się również malarstwo Łukasza Patelczyka, jednak w centrum jego zainteresowań znajduje się impresyjny, skojarzeniowy krajobraz, uzupełniany o figury geometryczne będące świadectwem ingerencji człowieka w przyrodę. W tym roku prace absolwenta gdańskiej ASP można było zobaczyć w ramach trzech wystaw solowych – w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Miejscu Sztuki44 w Świnoujściu.

Z uznaniem krytyków i zainteresowaniem publiczności przychodzą też kolekcjonerskie inwestycje i zakupy prestiżowych galerii. Za prace Agaty Kus, które trafiły w tym roku m.in. do kolekcji MOCAK-u i mBanku, nabywcy płacą od 11 do 32 tysięcy złotych. Pejzaże Patelczyka wyceniane są na od 6 do 20 tysięcy złotych.

Więcej informacji na temat pierwszej dziesiątki przygotowanego przez Kamę Zboralską rankingu, w której w tym roku znalazło się aż 15 twórców, można znaleźć na stronie Kompasu Młodej Sztuki.