Muzea starają się przyciągnąć odwiedzających nowoczesnymi technologiami i interesującymi konceptami, ale nie brakuje też doniesień o tym, że wizyty na wystawie mogą zamienić się w opowieść z dreszczykiem.

Czytaj też: Niezwykły widok: dom we Francji zapakowany jak prezent

Przykład turysty, który wpadł do pomalowanej farbą Vantablack rzeźby Anisha Kapoora, to dowód na to, że sztuka nie jest bezradna wobec zwiedzających. Częściej jednak to właśnie obrazy, rzeźby i instalacje padają ofiarą jednego z największych muzealnych utrapień – poszukiwaczy idealnego ujęcia do selfie.

Selfie: zmora muzeów na całym świecie

„Paulina Bonaparte jako Wenus Zwycięska”, pochodząca z początku XIX wieku rzeźba Antonio Canovy, przetrwała bombardowanie muzeum w Possagno w czasie I wojny światowej, nie była jednak gotowa na zderzenie ze współczesnością.

W ubiegłym tygodniu dzieło zostało uszkodzone przez turystę z Austrii. Mężczyzna tak niefortunnie próbował zrobić sobie selfie, że ułamał palce gipsowemu wizerunkowi siostry Napoleona. Sprawca szybko opuścił budynek muzeum, nie informując o incydencie obsługi.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Il quarto giorno della #MuseumWeek è #MomentialMuseoMW. È anche l’occasione perfetta per ricordare i momenti migliori della nostra quotidianità e tutte le attività di cui si animano le sale del Museo, le aule didattiche e il giardino! Nelle stories di oggi una piccolissima sezione dei nostri momenti preferiti! Ci sono dei momenti che avete condiviso con noi e che sono ricordi speciali? Ce lo scrivete? E perché no, ci mandate le vostre foto? . . 🇬🇧The fourth day of the #MuseumWeek is #MuseumMomentsMW. This is the perfect opportunity to remember the best moments of our daily life and all the activities we do in Museum! Are there any moments that you have shared with us that are special memories? Can you write it down? And why not, send us your pictures! #iorestoacasama ma #laculturanonsiferma #possagno #Gypsotheca @MuseumWeek

Post udostępniony przez Museo Gypsotheca AntonioCanova (@museocanova)

Na szczęście udało się znaleźć odłamane palce, teraz rzeźbę czeka renowacja. Poszukiwania sprawcy trwają: dzięki nowym regulacjom wprowadzonym w muzeach w związku z pandemią, włoskie muzea dysponują danymi wszystkich turystów, które odwiedzają wystawy.

Setki tysięcy dolarów strat z powodu selfie

Moda na selfie w muzeach tylko w ostatnich latach doprowadziła do strat sięgających setek tysięcy dolarów, a uszkodzone zostały m.in. dzieła Salvadora Daliego czy Francisco Goyi.

Niewykluczone, że podobne incydenty doprowadzą do kolejnych zmian we włoskim prawie. Wg jednej z nowych propozycji maksymalna kara za zniszczenie dzieła sztuki ma wzrosnąć do 8 lat więzienia, a najwyższe grzywny – do 100 tysięcy euro.

Niekiedy straty bywają jeszcze wyższe. Tak było między innymi w 2017 roku, gdy turystka próbująca zrobić sobie selfie w galerii 14th Factory w Los Angeles straciła równowagę i wywróciła rząd postumentów, na których ustawione były rzeźby. Straty oszacowano wówczas na ponad 200 tysięcy dolarów.